Gençler Pandemi Sırasında Ev Bitkisi Satışlarını Artırdı

Neden özellikle gençlerin ev bitkilerine bu kadar düşkün olabileceğine dair çok sayıda açıklama var.4 dk


Bloomberg muhabiri Matthew Boyle , ABD’de gençlerin “bir zamanlar can çekişmekte olan ev bitkileri pazarını” canlandırmaya yardımcı olduğunu ve Ulusal Bahçecilik Derneği’ne göre satışların 2016 ile 2019 arasında % 50 arttığını iddia etti. Birleşik Krallık’ta, Kraliyet Tarım Derneği. sadece 2018 yılında ev bitkisi satışlarında% 65 artış bildirdi.

Neden özellikle gençlerin ev bitkilerine bu kadar düşkün olabileceğine dair çok sayıda açıklama var. Yaşam tarzı muhabiri Casey Bond , ev bitkilerinin beslenecek ucuz bir şey sunduğunu ve çok fazla bakım gerektirmediğini, ebeveynliğe girişi ev fiyatları ve ekonomik istikrarsızlık nedeniyle engellenen bir nesle açık bir çekiciliği olduğunu savundu . Bugün gençlerin zihinsel sağlık ve öz bakım konusunda daha bilinçli oldukları düşünülüyor ve bitkilerin stres düzeylerini azalttığı ve ruh halini iyileştirdiği kanıtlandı.

Ancak yazar Alice Vincent’a göre ev bitkilerinin evrensel cazibesi , “giderek artan ekran temelli bir dünyada bulunmayan doğa ile bağlantı kurmanın somut bir yolunu” sunmasıdır. Bu, satışlarının neden sadece genç müşteriler arasında değil, pandemi sırasında bütün kesimler arasında tekrar yükseldiğini açıklayabilir.

Antropolog Gideon Lasco, bu fenomeni memleketi Filipinler’de Manila’yı ele geçiren bir ” botanik patlama ” olarak nitelendirdi. Karantinadaki insanlardan çok daha hareketli olan bitkiler, rekor sayıda çevrim içi olarak sipariş edildi ve endişeli evlere götürülerek adlar edindiler ve yeni aileleriyle birlikte fotoğraflandılar. 2015 yılında kurulan bir İngiliz çevrimiçi bitki mağazası olan Patch, pandemi sırasında % 500 satış artışı bildirdi.

Haziran 2020’den beri, bu zorunlu izolasyon zamanlarında bitkilerin oynadığı rolü daha iyi anlamak için dünyanın her yerinden insanlarla konuşuldu. Care for Plants adlı proje, bitkilerine bakan insanların fotoğraflarını ve videolarını toplayarak ve kendileri için ne anlama geldiklerini açıklamalarını isteyerek başladı. Lasco, bu insanlardan bazılarıyla röportaj yaparak, bitkilerin insan arkadaşlarına da nasıl bakım sağladığını öğrendi.

Eğlenceli Bir Aktivite

Bitkiler, pandemi sırasında insan ailelerine yalnızca bağ kurmakla kalmayıp, eğlence ve eğitim fırsatları da sundu. Brian çocuklarıyla domates yetiştirmeye başladı – kısmen bilimsel deney, kısmen aile eğlencesi. Mai, yürümeye başlayan çocuğunu meşgul etmek zorunda kaldı ve bitkilerini sulama ve saksı yapma işini eğlenceli bir aktiviteye dönüştürdü.

Dış dünyaya erişimi kısıtlandığında, Aoife doğada teselli buldu ve uzun bir günün ardından gevşemek ve iyileşmek için elini yavaşça toprağa batırırdı. Aynı şekilde, Aveline bitkilerle ilgili deneyimini “kaygıyı bırakabilmem için zihni boşaltan” bir deneyim olarak tanımladı. Merima, çimleri hakkında ailesi için bir “boşluk doldurucu” olarak bahsetti. “Çimlerde hala gelecek hakkında konuşabiliriz. Bundan sonra ne ekip ne yapmalıyız ve bu çok olumlu bir deneyim. ”

Pandemi, ortak normallik duygumuzu ortadan kaldırdı. Kırılmanın ortasında, bitkilerin bakımı yeni rutinlere davet edildi – sulama, besleme, budama ve yeniden saksı yapma. Bitkiler, günlük yaşamın endişelerinden bir kaçış sağlayarak, güzellik ve hayatın en karanlık zamanlarda bile gelişebileceğine dair kanıt sunuyordu. Bir video görüşmesi üzerinden bana evdeki ormanını gösteren Xin, “bir yere daha fazla bitki kendini lüks hissettiriyor. Evden çalışıp yuva kurabilenler için bir tür pandemi lüksü. ”

Ancak araştırmamın en ilginç yönlerinden biri, insanların bitkileri takdir etme ihtiyacını nasıl keşfettiğiyle ilgili hikayeleri dinlemekti. Laura, bitkilerine karşı yeni bir sorumluluk hissettiğini çünkü arkadaşlıklarını daha çok takdir ettiğini söyledi. Canlı sosyal hayatı onu bitkileri için büyük ölçüde erişilemez kılan Lucia, nihayet onları hayatta tutmayı başardı ve kilitli bir ortamda hayatını nasıl zenginleştirdiklerini kabul etmenin bir yolu olarak onlara nasıl değer verileceğini öğrenmek istedi.

Pandemi sırasında bakımla ilgili sohbetler çoğaldı. Bakıcıları alkışladık ve mahallelerimizde bakım sağlayan ve çoğu zaman yetersiz kamu hizmetlerini dolduran karşılıklı yardım ağlarının ortaya çıktığını gördük.

Ancak kapatılmış bitki sahipleriyle konuşarak, insanlar ve diğer türler arasında yeni bakım ve dayanışma ağlarını ortaya çıkardım. İnsanların çiçek arkadaşlarına duydukları minnettarlık, doğanın sadece insanlar tarafından kullanılmak üzere var olduğu görüşüne meydan okudu ve birçok kişinin ilk kez insan olmayanların sosyal dünyamızı nasıl zenginleştirdiğini görmesini sağladı.

Topladığım hikayeler, sosyal ilişkiler ve dayanışma konusunda daha geniş bir anlayışa ihtiyacımız olduğunu gösteriyor; insan olmayanların günlük yaşamdaki önemini takdir eden biri. Birçoğu, salgının, insanların doğal dünyanın geri kalanıyla etkileşimde bulunma biçiminde bir dönüm noktası oluşturacağını umuyor. Belki de bu dönüm noktasına kendi evlerimizde, hayatlarımızı paylaştığımız insan olmayanların daha sürdürülebilir ve adil bir gelecek inşa etmede eşit ortaklar olduğunu kabul ederek ulaşılabilir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend