İngiltere’de evde hızlı “koronavirüs testleri” yaygınlaşıyor

Birleşik Krallık'taki milyonlarca insan için hızlı test kitleri diş fırçalamak kadar rutin hale geldi. 1 dk


Birleşik Krallık’taki milyonlarca insan gibi, hızlı Covid testi Kate ve Richard Melling ve iki genç çocukları için haftalık rutininin bir parçası haline geldi.

Ne Grimsby ilkokulunda müdür yardımcısı olan Bayan Melling ne de yatarak tedavi gören bir akıl sağlığı biriminin klinik lideri olan kocası, İngiltere’nin kapatılması sırasında evden çalışabildi. Çok düzenli test yapmaları, mümkün olduğunca güvende kalırken işlerine devam etmelerini sağladı.

Covid-19’a yakalanmış yaklaşık üç kişiden birinde hiçbir belirti yok ve bunu bilmeden yayıyor olabilir, bu yüzden test toplumun farklı kesimleri açıldıkça nüfusu korumak ve virüsün yayılmasını durdurmak için kritik bir araçtır.

'Şimdi çok daha güvende hissediyorum': Hızlı Covid testleri hayatın yeniden harekete geçmesine nasıl yardımcı oluyor
Haftada iki kez hızlı testler yaparak, hayatımıza devam etmemize ve Covid-19’un yayılmasını durdurmaya yardımcı olabilir.

Hızlı testleri sürekli yapan Melling, “Okulda kendimi çok daha güvende hissediyorum, personelin haftada iki kez test edildiğini biliyorum. Test pozitif çıkarsa kendi kendilerini izole edeceklerini ve okul topluluğunun geri kalanını biraz daha güvende tutacaklarını biliyorum. Her şey çok güven verici ve bu, aşının yaygınlaştırılmasıyla birleştiğinde, bize ufukta biraz ‘normal’ olabileceğini hissettiriyor.” diyor.

Kuzey Londra’dan bir orta öğretim müzik öğretmeni olan Geoff Pearce, 8 Mart’ta okulda öğretmenliğe döndüğünden beri haftada iki kez test yapıyor. “Şimdi dişlerimi fırçalamak gibi bir şey haline geldi.  Asıl mesele, iş ve ev arasında giderken kendimi daha güvende ve daha rahat hissettiriyor. Hâlâ sosyal olarak uzaklaşıyoruz ve maskeler takıyoruz, ancak meslektaşlarımın ve öğrencilerimin aynı testleri yaptıklarını bilmek, işyerinde bana güven veriyor ve bana daha fazla huzur veriyor.” diyor.

Hızlı testler yaklaşık 30 dakika içinde sonuç veriyor.

Aşılamayla birlikte bu testleri düzenli olarak yapmanın yayılımı önleyeceği kesin.

Kaynak: independent.co.uk


Comments

%d blogcu bunu beğendi: