Lumiere Biraderlerin Filmleri ve Sinemanın Doğuşu

Lumiere Biraderler o gece her biri 50 saniye uzunluğunda olan tam 10 film yayınladılar. Bunlar tahmin edebileceğiniz gibi olabildiğince basit görüntülerdi. Kurgu ve kamera hareketi gibi sinema dilini oluşturan, sinemanın temel elementleri ise on yıllar uzaklığındaydı.1 dk


28 Aralık 1895 yılında, Paris’teki Salon Indien du Grand Cafe’de August ve Louis Lumiere kardeşler, icatları olan The Cinematographe’ı (sinematograf) tanıttıklarında, sanatın sinema formu doğmuş oldu. Bundan önce, çeşitli mucitler hareketleri kayda alarak bunu ticari olarak halka sunmanın yollarını aradılar fakat bu girişimler başarısızlıkla sonuçlandı. Örneğin, Thomas Edison kineteskop (ilk film makinelerinden birisidir. Cihazın üstündeki bir delikten filmler teker teker izlenebiliyordu.) isimli bir icadı ortaya çıkardı. Bu icat çok büyüktü, ağırdı ve en önemlisi tek seferde yalnızca bir kişinin izlemesine olanak sağlayabiliyordu. Öbür tarafta “Sinematograf” ise görüntüleri duvara yansıtabiliyordu, böylece tarihte ilk kez sinema seyircisi kavramının ortaya çıkmasına neden oldu.

Lumiere Biraderler o gece her biri 50 saniye uzunluğunda olan tam 10 film yayınladılar. Bunlar tahmin edebileceğiniz gibi olabildiğince basit görüntülerdi. Kurgu ve kamera hareketi gibi sinema dilini oluşturan, sinemanın temel elementleri ise on yıllar uzaklığındaydı.

Lumiere Biraderlerin ilk filminin adı “La Sortie des usines Lumiere a Lyon- İşçiler Lyon’daki Lumiere Fabrikası’ndan Ayrılıyorlar” idi ve bu film hepsi de şapka takıyormuş gibi görünen düzinelerce erkek ve kadının fabrikadan ayrılışının görüntülerinden ibaretti. Bu film şimdiki haliyle bildiğimiz belgesellerin en temel haliydi.

Yukarıda izleyebileceğiniz ( L’Arroseur arrose- Fıskiyeler Fışkırdı) isimli film ise tarihteki ilk komedi filmiydi. Bu film bitkileri sulayan bir bahçıvanın, hortumun üstüne basarak suyun akışını engelleyen bir çocuk tarafından kandırılmasını gösteriyordu. Bahçıvanın hortumun ağzına baktığı sırada ise çocuk ayağını hortumdan çekerek onun ıslanmasına neden oluyordu, ve bu, tarihteki kayda alınan ilk şakaydı.

Aşağıda izleyebileceğiniz film ise Lumiere Biraderler’in ilk kısa filmlerinin arasında en meşhur olanıydı ve 1896 yılının başlarında gösterime girdi. Bir trenin istasyona varışını gösteriyordu. Kamera platformun sağ köşesindeydi, böylece tren güçlü ve diyagonal bir biçimde ekranın diğer köşesini sıyırarak geçiyordu. Efsaneye göre bu filmi izleyen seyirciler trenin tam üzerlerine geldiğini düşünerek paniklemişlerdi. Bu muhtemelen doğru değildir ama yine de, tarihte ilk kez, doğru kamera açısı kullanılarak görsel bir heyecan yaşatılmış oldu.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend