İstanbul’u Susuzluktan Duşta Şarkı Söyleyenler Kurtarır

İstanbul'da susuzluk kapımızda. Eskiler susuzluğun nasıl bir şey olduğunu bilir ama yeni nesil buna alışık da değil hazırlıklı da. Üstelik Covid 19 var. Bu dönemde susuz kalmayı hiç istemeyiz. Peki ne yapacağız? 3 dk


İstanbul susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya. Barajlardaki doluluk oranı 29 Aralık itibariyle İSKİ Genel Müdürü Raif Mermutlu’nun söylediğine göre yüzde 20.70 seviyesinde. Mevcut su miktarı ise yaklaşık 180 milyon metreküp. Tabi bu 6 gün öncesinin verileri sonra su seviyesi biraz daha düştü. Son 27 yılın en düşük doluluk oranı bu. Yağışlar mevsim normallerinde seyretse sorun hemen çözülecek. Peki ne yapacağız?

Yapacağımız şey basit aslında suyu idareli kullanmak. Bunu ok daha önceden yapmaya başlamalıydık. Sadece kriz döneminde değil her zaman su tüketimine dikkat etmekte fayda var hem ekonomik açıdan hem de doğal kaynakların hızla tükenmemesi için. Tabi biz bunun için geç kalmış olabiliriz. Zararın neresinden dönsek kardır.

Duşta şarkı söyleyenler

Dünyayı Bedavaya Kurtarın kitabının yazarı ödüllü çevreci yazar Natalie Fee’ye, ısıtmadan sonra evlerde en fazla enerjinin  sıcak suya harcandığını söylüyor.  Her gün ortalama sekiz dakikamızı duşta geçiriyoruz. Bu demektir ki, 90 litre su giderden öylece akıp gidiyor. Süreyi beş dakikaya indirebilirsek bolca su, güç ve para tasarruf etmiş oluruz. Duş alışkanlığınızı değiştirmenin en kolay yolu, bir şarkı söyleyecek süreyi aşmamaktır. Saçınızı haftada birden fazla yıkamanız gerekiyorsa iki şarkı da olabilir. Ayrıca arkadaşlarınızla ateş başında otururken şarkı söylemeniz gerektiğinde önceden hazırlanmış olursunuz. Üstelik banyodaki akustik nedeniyle de sesiniz daha güzel çıkacaktır. Şu örnekte olduğu gibi👇

İşin şakası bir yana yakın zamanda Avustralya’da yapılan bir araştırma, duşa giren her 5 kişiden birinin şarkı söylediğini ortaya koyuyor. Üstelik duşta şarkı söyleyenler, seslerinin bir şarkı yarışmasına katılsalar kazanacak kadar iyi olduğunu düşünüyor evet. Sesiniz ister güzel olsun ister kötü, duşta şarkı söylemenin insana kendini iyi ve mutlu hissettiren bir yanı olduğu kesin. Peki başka nelere iyi geliyor?

1. Duşta şarkı söylemek Tansiyonu düşürüyor

Şarkı söylemenin vücudumuz ve zihnimiz üzerinde rahatlatıcı bir etkisi var ve kan basıncımızın normal seviyelere gelmesine yardımcı oluyor. Ayrıca, tansiyonun ve kan şekerinin yükselmesine sebep olan kortizol hormonunu seviyelerini de düşürüyor. Kortizol seviyesinin yüksek olması vücutta iltihaba, strese, inmeye ve tip 2 diyabete sebep olabilir.

2. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Bilim insanlarına göre şarkı söylemek virüslerle mücadelede bize yardımcı oluyor. Vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan immünoglobin A sayısını artırıyor. Yani banyoda şarkı söylemek sizi hastalıklara karşı daha dirençli biri haline getiriyor diye düşünmek yanlış olmaz.

3. Stres seviyesini düşürüyor

İsveç’te yapılan bir araştırma, şarkı söylemenin rahatlatıcı bir etkisi olduğunu ve kalp atış hızını yavaşlattığını ortaya koydu. Ayrıca, insanın moralini artıran ve anksiyete ile mücadele eden oksitosin hormonunun salgılanmasına da yardımcı oluyor. Oksitosin bağlanma kimyasalı olarak biliniyor ve diğer insanlarla ilişki kurduğumuzda salgılanıyor. Duşta şarkı söylemek depresyon veya yalnızlık hissini hafifletiyor.

4. Ağrıyı azaltabiliyor

İnsanın fiziksel ve psikolojik durumları birbiriyle bağlantılı. Sevdiğiniz bir şarkıyı söylemek sizi sakinleştirebilir ve ağrıyla baş etmenizi kolaylaştırabilir. Şarkı söylemek ayrıca kas gerilimini güçlendirir ve vücudunuzun endorfin salgılamasını sağlar, aynı zamanda istenmeyen algıların hafiflemesini sağlar.

5. Fit kalmanızı sağlıyor

Şarkı söylerken yüzünüzdeki ve boynunuzdaki pek çok kası kullanırsınız. Şarkı söylemek kaburgalarınızın arasında bulunan kasların, egzersiz yaparak çalıştırdığınızdan bile daha iyi çalışmasını sağlar. Diğer egzersizler vücudunuzu bu kısımlarına kolay kolay ulaşamaz. Yani duşta şarkı söylemek vücudunuz şeklini korumak için yapabileceğiniz en kolay ve keyifli aktivitedir.

Su tasarruflu duş başlıkları

Tasarruflu duş başlıkları da büyük önem taşıyor. Suyunuz sayaçlıysa, tasarruflu duş başlıkları harcamanızı azaltırken para tasarrufu yapmanızı da sağlayacaktır. Alışveriş sitelerinde pek çok örneğini görmek görmek, fiyatları da gayet makul. Ve üstelik bazıları suyu filtreliyor ve içindeki metali kireci arıtıyor.

Sizi şaşkına çevirecek bir istatistik sunayım: Her Amerikalı, su tasarruflu duş başlığı kullansaydı senede su faturalarından
1,5 milyar dolar, 950 milyar litre su ve suyun ısınmasından 2,5 milyar dolar enerji tasarruf edilirdi. Kısacası yalnızca finansal olarak değil, vicdanen de tertemiz olacaksınız.

Tasarruflu duş başlıkları ddaha az suyu daha yüksek basınçla veriyor. Üstelik bazılarının filtreleme sistemi var. Fotoğrafta görünen başlık filtreleme de yapanlardan.

Salt OKur tarafından basılan ödüllü çevreci Natalie Fee’nin Dünyayı Bedavaya Kurtarın kitabı buna benzer önerilerle dolu. Örneğin suyu tasarruflu kullanmak kadar önemli olan bir şey varsa o da suyu zehirlememektir. Onu da başka bir yazıda ele alalım.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend