Pfizer aşısı: ‘% 90’ın üzerindeki etkinlik oranı’ gerçekten ne anlama geliyor?

BNT162b2 adı verilen aşının "etkililik oranı% 90'ın üzerinde" olduğu bildirildi. Bu kısa süre sonra basında COVID-19'u önlemede % 90 “ etkili ” olarak tercüme edildi. Bu ne anlama geliyor2 dk


Pfizer ve BioNTech, COVID aşı denemelerinin ara sonuçlarını açıkladığında – haklı olarak – çok fazla heyecan yarattı. . BNT162b2 adı verilen aşının “etkililik oranı% 90’ın üzerinde” olduğu bildirildi. Bu kısa süre sonra basında COVID-19’u önlemede % 90 “ etkili ” olarak tercüme edildi. Bu ne anlama geliyor

Aşı etkinliği nedir?

Kısacası , etkililik, bir tedavinin ideal ve kontrollü koşullar altında performansıdır ve etkililik, gerçek dünya koşulları altındaki performanstır. Peki bu, Pfizer / BioNTech aşı denemesi açısından ne anlama geliyor?

Klinik araştırmalar kesin ve derli topludur ve bir aşının güvenli olup olmadığını ve işe yarayıp yaramadığını cevaplamayı amaçlamaktadır. Bunu başarmak için, aşı (veya bir plasebo) yaptırmak üzere işe alınan katılımcıların genellikle sağlıklı olması muhtemeldir. Erken klinik araştırmalarda, katılımcılar bu ürünle nihayetinde korumayı hedeflediğimiz amaçlanan savunmasız insan grubu olmayabilir, örneğin çocuklar veya başka rahatsızlıkları olan yaşlılar.

Aşının etkinliğini belirlemek için, bunu genellikle ilgisiz veya bilinen bir aşı veya test edilen virüs için işe yaramayacak benzer bir preparat olan “kontrol” tedavisi ile karşılaştırmalıyız. Denemelerde genellikle katılımcılar hangi aşıyı aldıklarını bilmiyorlar ve araştırmacılar çalışmanın sonuna kadar hangi aşıyı uyguladıklarını bilmiyorlar.

Pfizer / BioNTech aşısı% 90 etkinlik bildiriyor, bu da aşının plaseboya kıyasla aşı alan gönüllülerin% 90’ı için COVID-19 semptomlarını önlediği anlamına geliyor. Bu çok yüksektir ve muhtemelen çalışmanın sonunda değişecektir. Basın bülteni 94 katılımcının sonuçlarını bildirdi – denemeyi tamamlamak için 164 katılımcıya ihtiyaçları var, bu da uzun sürmemelidir. % 50’nin üzerinde etkinliğe sahip güvenli aşıların COVID-19 için onaylanması beklenmektedir.

Bir aşının etkili olup olmadığını nasıl ölçebiliriz?

Öyleyse aşı etkinliği ile neyi kastediyoruz? Aşıların izlenmesi, kullanım için onaylandıktan sonra durmaz. Aşı uygulandığında, tüm aşılı insanlar için yıllar içinde ne kadar iyi çalıştığını incelemek için veri toplanmaya devam edilecektir.

Önemli parametreler arasında farklı gruplar için aşı performansı (yaş, etnik köken, diğer koşullar), koruma süresi (bağışıklık süresi ve gelişen virüs suşlarına karşı etkinlik), zararlara karşı fayda dengesi yer alır. Maliyet etkinliği, diğer aşı ve tedavi seçenekleriyle karşılaştırmalara dayalı olarak süregelen bir husustur.

Aşının COVID-19 semptomlarını, şiddetli hastalıkları veya ölümleri önlemedeki genel etkinliğinin ne olacağını bilmiyoruz ve çalışmaların BNT162b2’nin farklı gruplar için etkinliği hakkında rapor vermesi birkaç yıl alabilir. Ancak% 90 olması pek olası değil.

Ancak kızamık ve suçiçeği dışında çok az aşı % 90 etkilidir. Grip aşısı yaklaşık % 40-% 60 oranında etkilidir , ancak yine de milyonlarca hayat kurtarmaktadır. Ve bu kutlanacak bir şey.

Zania Stamataki

Birmingham Üniversitesi- Viral İmmünoloji Kıdemli Öğretim Görevlisi


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend