Beş Kıyamet Romanı Önerisi

İnsanlar, varoluşun sonu üzerine kafa yoruyorlar ve sonuç olarak, zengin bir kıyamet ve kıyamet sonrası literatür koleksiyonumuz var. 2 dk


Dünyanın sonu hiçbir zaman gerçekten dünyanın sonu değildir – en azından kurguda değil. Ne de olsa, hikayeyi anlatmak için birinin hayatta kalması gerekir.

İnsanlar, varoluşun sonu üzerine kafa yoruyorlar ve sonuç olarak, zengin bir kıyamet ve kıyamet sonrası literatür koleksiyonumuz var. İşte onlardan beşi…

Richard Matheson, Ben Efsaneyim (1954)

Matheson’un pandemik / vampir / zombi romanı, muhtemelen fikirlerle dolup taştığı için gerçek materyal olmaktan çok kaynak materyal olmasıyla ünlüdür. Bazen harika ve bazen sıkıcı; jüri hala bir roman olarak işe yarayıp yaramayacağı konusunda kararsız ama kesinlikle etki ve canlılık için puan alıyor.

Wilson Tucker, Uzun Gürültülü Sessizlik (1952)

Mississippi’nin doğusundaki her şey bir nükleer saldırı ile yok edildi; Hayatta kalan yetersiz kişilere, kendilerine veba bulaştıran bir biyolojik silah verildi. Hastalığın batıya yayılmasını önlemek için nehir boyunca askeri bir sınır kurulur, ancak bu Gary’nin geçmeye kararlı olduğu bir sınırdır. Karantinadaki bir ulus için özellikle garip ve üzücü bir okuma.

David Mitchell, Bulut Atlası (2004)

Elbette Bulut Atlası tamamen dünyanın sonuyla ilgili bir roman değil ve aslında altı öyküsünden yalnızca biri kıyamet sonrası olarak kabul edilebilir (biri tam anlamıyla distopiktir). Ancak romanın zaman ve mekânın (ve insanların) birbirine bağlılığı konusundaki ısrarı ve uyandırdığı kıyamet sonrası merkeziyetini (romanın benzersiz yapısının zirvesinde yer alır) göz önünde bulundurarak, bence onu burada saymanın adil olduğunu düşünüyorum.

Hanna Jameson, Son (2019)

Genellikle kıyameti herkesin aynı anda başına gelen bir şey olarak düşünürüz – peki ya başlangıçta dokunulmadan kalan uzak bölgelerde olanlar? Bu romanda Jon, tanıdığı ve sevdiği herkesten uzak bir İsviçre otelindeyken dünya sona erer. Peki o ne yapıyor?

Colson Whitehead, Birinci Bölge (2011)

Manhattan’da kalan herkesin ya zombi ya da asık suratlılar ya da kıyamet sonrası stres bozukluğundan muzdarip insanlar olduğu bir roman. Önde gelen modern edebi zombi romanı. başıboşlar. Zombi romanları okumayanlar için bir zombi romanı ve edebi roman okumayanlar için bir edebi roman.

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend