Pervin İtisami Divanı

Pervîn’in en açık mesajı, yaşadığı toplumun sıkıntılarına tercüman olmasıdır. Şiirlerinin hemen hemen tamamında öne çıkan özellik; insanların dertleriyle dertlenmesi, güçsüzler ve yoksun bırakılmış kişiler ya da kesimlerle dertleşerek onların sıkıntılarını paylaşması, toplumun adalet isteyen kesimlerinin sesine ses katmasıdır.1 dk


İran’ın en büyük kadın şairlerinden biri olan Pervîn-i İtisâmî, özellikle didaktik şiir dalında öne çıkan Attâr, Mevlanâ ve Sadî gibi şairlerin modern çağdaki temsilcilerinden biri sayılır. Klasik şiir kalıplarını kullanarak modern çağın sosyal gerçeklikleri konusundaki duygu ve düşüncelerini dizelerine yansıtan Pervîn-i İtisâmî, Muhammed Hüseyn-i Şehriyâr’ın deyimiyle “şiir göğünün yıldızı”dır.

Pervîn’in en açık mesajı, yaşadığı toplumun sıkıntılarına tercüman olmasıdır. Şiirlerinin hemen hemen tamamında öne çıkan özellik; insanların dertleriyle dertlenmesi, güçsüzler ve yoksun bırakılmış kişiler ya da kesimlerle dertleşerek onların sıkıntılarını paylaşması, toplumun adalet isteyen kesimlerinin sesine ses katmasıdır. Onun duygusallığı, toplumsal duyarlılığı, dertlilere yoldaş olması Divan’ının bütün sayfalarında dalgalanan en yüce değerdir.

Bu önemli eser, Türkçede ilk defa tam metin olarak Prof. Dr. Nimet Yıldırım’ın titiz ve yetkin çevirisiyle okuyucuya sunuldu.

Güzelliğin ilk kelime olduğu bu sayfada
Ne farkı var; güzel de çirkin de olsak gözlerde biz?

Korkmuyoruz soğuğundan, sıcağından yazgının
Yakmak için, yanmak için hazırız biz!

 


Comments

%d blogcu bunu beğendi: