Nimet Yıldırım’a Ödül Üstüne Ödül

Atatürk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nimet Yıldırım, Uluslararası Şehriyar Nişanı Kongresi'nde Şehriyar Kültür ve Edebiyat Nişanı'na layık görüldü.1 dk


Atatürk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nimet Yıldırım, bu yıl Tebriz’de 5’incisi düzenlenen Uluslararası Şehriyar Nişanı Kongresi’nde Şehriyar Kültür ve Edebiyat Nişanı’na layık görüldü. Çevrimiçi olarak yapılan ödül töreninde Prof. Dr. Yıldırım, ikinci kez bu önemli uluslararası nişana layık görülmesinden dolayı Tebriz Üniversitesine, Kafkas Anadolu Orta Asya Araştırmaları Merkezine, İran Erzurum Başkonsolosluğuna ve katkısı olan tüm yetkililere teşekkür etti.

Bu değerli edebiyat ödülünü ülkesi, Erzurum ve Atatürk Üniversitesi adına almış olmaktan gurur duyduğu belirten Prof. Dr. Yıldırım, aldığı nişanı bu başarılara ve güzelliklere ilgi duyan, sevinen bütün dostlarına ithaf ettiğini dile getirdi.

Nimet Yıldırım’a ayrıca Fars Dili ve Edebiyatı’nın öğretimi ve gelişiminde gösterdiği katkılarından dolayı ‘İran İslam Cumhuriyeti Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı’ tarafından üstün başarı takdirnamesi verildi.

Türkiye-İran arasındaki bilimsel, kültürel ve edebi ilişkilere önemli katkıları olan Prof. Dr. Yıldırım’a Fars Dili ve edebiyatı alanındaki değerli ve övgüye yaraşır çabaları, özellikle son çalışması olan Fars şiirinin atası Rudeki-yi Semerkandi Divanı’nın Türkiye’de ilk kez Türkçe’ye çevrilmesi ve yayınlanmasında gösterdiği gayretinden ötürü bakanlığın takdirleri bildirildi.

Yıldırım’ın ulusal ve uluslararası çalışmalarından; İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’ndan “Yılın Kitabı Ödülü” ve “Firdevsi Nişanı” alan; aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı’nın takdirlerine layık görülen Firdevsî’nin Şahnâmesi çevirisi başta olmak üzere Pervin-i İtisami Divanı çevirisi, Farsça Dilbilgisi, İran edebiyatı, Fars Mitolojisi Sözlüğü gibi 25 kitabı ve 50’ye yakın makalesinden oluşan eserlerinden takdirle ve övgüyle söz edildi.

Prof. Dr. Yıldırım’ın İran kültür ve edebi mirasının Türkiye kültür ve edebiyat camiasına tanıtımı konusundaki, çalışmaları ve derin ilgisi; kadim iki kardeş ülke; İran ile Türkiye ulusları arasındaki bilimsel, kültürel ve edebi ilişkilerin gelişmesindeki katkıları övgüyle anıldı.

Takdirname, Prof. Yıldırım’a İran İslam Cumhuriyeti Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı”nı temsilen İran Erzurum Başkonsolosu Sayın Dr. Sejad Soltanzadeh tarafından takdim edildi.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend