Koronavirüs Salgını Ne Zaman Biter?

Strathclyde Üniversitesi Matematik ve İstatistik Profesörü Adam Kleczkowski, "Davranış üzerindeki daha katı kısıtlamalar muhtemelen yeni yılda da devam edecek ve yeni virüs gerçekten daha bulaşıcıysa kontrol etmek için daha fazla kısıtlamaya ihtiyacımız olabilir." diyor.4 dk


Strathclyde Üniversitesi Matematik ve İstatistik Profesörü Adam Kleczkowski virüs mutasyonuyla salgının tam olarak nasıl gelişeceğinin belirsiz hale geldiğini söyledi. . COVID-19 aşılarının piyasaya sürülmesinin ardından ortaya çıkan mutasyonun  aşı sevincini gölgede bıraktığını belirten Kleczkowski, “Elbette önümüzdeki üç ay zor geçecek ve virüsten uzak bir yaşam muhtemelen hala biraz uzak. Bazı şeyler eskisine geri dönmeyebilir” dedi. Kleczkowski’nin açıklamaları şöyle:

“İşlerin tam olarak nasıl sonuçlanacağını tahmin etmek zordur, ancak göreceli bir güvenle tahmin edebileceğimiz bazı şeyler vardır. Bunu akılda tutarak, önümüzdeki yıldan bekleyebileceklerimizi şöyle sıralayabiliriz:

Şu anda yeni viral tür hakkında sınırlı bilgi var. Henüz doğrulanmamış olmasına rağmen, daha bulaşıcı görünmektedir, ancak daha şiddetli hastalığa yol açmamaktadır veya aşı kaynaklı bağışıklıktan kurtulamayacaktır.

Adam Kleczkowski

Bununla birlikte, varyant, virüsün önemli mutasyonlar üretebildiği ve daha fazla mutasyonun salgının seyrini değiştirebileceği öne sürülüyor. Bu nedenle salgını hızla bastırmak daha da acil bir görev haline geldi.

Davranış üzerindeki daha katı kısıtlamalar muhtemelen yeni yılda da devam edecek ve yeni virüs gerçekten daha bulaşıcıysa kontrol etmek için daha fazla kısıtlamaya ihtiyacımız olabilir.

Aşının etkilerini görmemize ne kadar var?

Yeterli aşı dozu üretmek büyük bir görevdir. Üretim aşamasında sıkıntılar olabilir. İhtiyacımız olan her şeyi yapabileceğimizi varsayarsak bile, insanlara aşı yaptırmak aylar alacak.

Birleşik Krallık’ta aşıları pratisyen hekimler yapıyor. Ortalama bir İngiliz doktor yaklaşık 9.000 kişiye bakıyor. Doktorların her gün sekiz saat çalıştığını, birini aşılamak için 10 dakikaya ihtiyaç duyduğunu ve her hastanın iki aşıya ihtiyacı olduğunu varsayarsak, tüm hastalarını görmeleri bir yıldan fazla sürer. Diğer hekimler de elbette yardımcı olacaktır, ancak bu , görevin boyutunu küçültmez. Gecikmeler kaçınılmaz olacaktır.

COVID-19 aşıları birden fazla doz gerektirir, bu nedenle aşıların etkisini göstermesi bir ayı bulacaktır. Pfizer aşısının iki dozunun 21 gün arayla verilmesi gerekir; tam bağışıklık ikinci aşıdan yedi gün sonra gelir. AstraZeneca’nınki gibi diğer aşılar , dozlar arasında daha da uzun bir süre gerektirir. Aşılanan her kişide tam etkinin görülmesi en az bir ay (daha fazla değilse) sürecektir.

Noel için sosyal mesafe kurallarını gevşeten ülkelerde, vakalarda Noel sonrası bir artış görebiliriz. Bu durumda, aşıların başlangıçta çok fazla değişme olasılığı düşüktür. Hastalık 2021’in başlarında çok fazla ivme kazanacaktır. Virüsün yeni türü sayesinde, kısıtlamalar kaldırılmamış olsa da, muhtemelen bu durum Birleşik Krallık’ta da geçerli olacaktır. Aşılamaya olan güven kaybını önlemek için halkın hastalığın ivmesi konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Pandemi nasıl bitecek?

İnsanlar COVID-19’a (veya bir aşı aldıktan) sonra, bağışıklık kazanır (en azından kısa vadede). Daha sonra enfekte olanlar, duyarlı olanlardan ziyade bağışık insanlarla giderek daha fazla temas kurarlar. Bu nedenle bulaşma düşer ve sonunda hastalık yayılmayı durdurur – bu, sürü bağışıklığı olarak bilinir.

Nüfus genelinde virüsün yayılmasını durdurmak için gereken bağışıklık düzeyi tam olarak bilinmemektedir. % 60 ile% 80 arasında olduğu düşünülüyor . Şu anda buna yakın bir yerde değiliz – yani virüsün yayılmasını durdurmak için dünya çapında milyarlarca insanın aşılanması gerekecek.

Bu aynı zamanda, henüz kanıtlanmamış olan virüsün bulaşmasını önleyen aşılara da dayanmaktadır . Öyleyse, COVID-19 vakalarında, belki de 2021 baharı kadar düşüş görmeyeceğiz.

Nelerin değişmesi muhtemel?

Aşılar sihirli bir değnek değildir – bir miktar önlemin aylarca sürdürülmesi gerekecektir. Oldukça bulaşıcı türün yaygın olduğu bölgelerde, aşı uygulaması bitene kadar yüksek düzeyde kısıtlamalar sürebilir. Öncelikle bakım evi ziyaretleri ve hastanelerin düzenli tedavi için yeniden açılması alanlarında herhangi bir değişiklik yavaş olacaktır .

Zamanla, seyahatler umarız daha kolay hale gelir, ancak havayolları aşı sertifikaları talep etmeye başlayabilir . Bazı ülkeler giriş için sarıhumma aşısı gerektirse de , COVID-19 için dokunulmazlık pasaportu istemek muhtemelen tartışmalı olacaktır .

Maske takma , şu anda Asya’da olduğu gibi küresel olarak sosyal bir alışkanlık haline gelebilir – örneğin, birileri kendini iyi hissetmiyorsa veya sağlığı için endişeleniyorsa takabilir çok sonra da.

Daha ileriye bakarsak?

Aşılama virüsün ortadan kaldırılmasına yol açabilir mi? Henüz aşı temelli bağışıklığın ne kadar sürdüğünü bilmiyoruz – ve uzun vadeli bağışıklık kilit önemde olacak. Virüsü tamamen ortadan kaldırmak çok zor olacak ve küresel bir çaba gerektirecek.

Çocuk felcini ortadan kaldırmaya yaklaşmışken, çiçek hastalığı, tamamen ortadan kaldırdığımız tek insan hastalığı olmaya devam ediyor ve bu neredeyse 200 yıl sürdü. Örneğin kızamık, pek çok ülkede neredeyse ortadan kalksa da geri gelmeye devam ediyor .

Kızamık gibi bazı aşılar neredeyse ömür boyu koruma sağlarken, diğerlerinin tetanoz gibi tekrarlanması gerekir. COVID-19 düzenli ve önemli ölçüde mutasyona uğrarsa – ve bunu yapma potansiyeli henüz kanıtlanmışsa – grip için yaptığımız gibi periyodik olarak yeni aşılar almamız gerekebilir. Uzun vadede, sürü bağışıklığını sürdürmek için çocukları da aşılamamız gerekecek.

Sosyal ve ekonomik etkileriyle salgın muhtemelen çok uzun ömürlü olacak. Belki de hayat asla önceki haline dönmeyecek . Ancak gelecekteki pandemilere daha iyi hazırlanarak dünyayı daha güvenli hale getirebiliriz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
1
hate
confused confused
1
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
1
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend