Bulanık Günlerle Dolu Bir Yıl: 2020’de Zaman Algımız Nasıl Bozuldu?

Koronavirüs kilitlenmesi öncesine kıyasla zamanın o gün ve o haftayı ne kadar hızlı geçtiğini hissettiği konusunda 604 kişiye anket yaptım.3 dk


2020 sonsuza kadar devam ediyormuş gibi geliyor mu? Koronavirüs kısıtlamaları altında yaşamadığınızda zamanınızı nasıl geçirdiğinizi hatırlayabiliyor musunuz? Yalnız değilsiniz. Pek çok kişi için 2020, koronavirüs dayatmalarına karşı  zamanın sabit kaldığı bir yıl oldu.

Nesnel olarak, zaman sabit, doğrusal bir hızda geçer. Ancak öznel olarak, faaliyetlerimiz ve duygularımızla zaman büyür ve azalır. Bazen uçar, bazen o kadar yavaş sürüklenir ki neredeyse hareketsiz durur.

Bu, koronavirüs salgınının ilk aylarının insanların zamanın geçişi konusundaki deneyimlerini nasıl etkilediğini araştıran Nisan ayında yaptığım araştırmayla destekleniyor . Özellikle ilgi çekici olan şey, “normal” (kilitlenmeden çok önce geçen zaman) ile karşılaştırıldığında, kilitlenme sırasında zamanın ne kadar çabuk geçiyormuş gibi hissedilmesiydi.

Kilitlenme öncesine kıyasla zamanın o gün ve o haftayı ne kadar hızlı geçtiğini hissettiği konusunda 604 kişiye anket yaptım. Katılımcılar ayrıca ruh halleri, aile yaşamları ve farklı insanlar için zamanı hızlandırma veya yavaşlatma olasılığını artıran faktörler hakkında bağlam vermek için ne kadar meşgul oldukları hakkındaki soruları da yanıtladılar.

Sonuçlarım, kilitleme sırasında yaygın bir bozulma süresinin olduğunu gösterdi ve insanların% 80’inden fazlası zamanın farklı bir şekilde geçtiğini hissettiğini bildirdi. Ancak kilitlenme zamanı herkes için aynı şekilde bozmadı. Bunun yerine, kilitlenme sırasında insanların% 40’ı için zaman hızlandı ve kalan% 40 için yavaşladı.

Bu neden oldu?

Analizlerim, gün içinde algılanan zaman hızının, bir kişinin yaşından, sosyal etkileşim seviyelerinden ne kadar memnun olduklarından, ne kadar stresli olduklarından ve ne kadar meşgul olduklarından etkilendiğini gösteriyor. Genel olarak, sosyal açıdan tatmin olmuş, meşgul ve düşük düzeyde stres yaşayan genç insanlar için günler daha hızlı geçti. Tersine, sosyal olarak tatminsiz, stresli ve onları meşgul edecek görevleri olmayan yaşlılar, özellikle 60 yaşın üzerindeki insanlar için gün daha yavaş geçti.

Haftanın sübjektif hızı için de benzer modeller gözlendi. Hızlı bir hafta daha genç ve sosyal olarak daha tatmin edici olmakla ilişkilendirilirken, yavaş bir hafta daha yaşlı ve daha az sosyal tatmin ile ilişkilendirildi.

Kasım ayındaki kilitlenme sırasında yürüttüğüm ikinci bir yayınlanmamış çalışma, ankete katılan 851 kişiden% 75’inden fazlasının zaman zaman bozulma yaşadığını ve% 55’inin ilk kilitlemenin başlamasının sekiz aydan daha uzun olduğunu bildirdi. Daha yavaş bir ikinci kilitlenme, korunma, sosyal etkileşimden memnuniyetsizlik ve daha fazla depresyon ve can sıkıntısı ile ilişkilendirildi.

İngiltere, tecrit sırasında zaman kaybında yalnız değil. Fransa , İtalya ve Arjantin’de yapılan araştırmalar , katı COVID-19 kısıtlamalarının olduğu dönemlerde zamanın geçişinde yaygın bozulma olduğunu gösteriyor.

İngiltere’den farklı olarak, Fransa ve İtalya’daki kilitlenme, Nisan çalışmamda olduğu gibi 40/40 bölünmek yerine çoğu insan için normalden daha yavaş geçti. Ancak İngiltere’de olduğu gibi, İtalya ve Fransa’da da can sıkıntısı zamanın yavaşlamasının önemli bir habercisiydi. Fransa’da da artan üzüntüyle birlikte zaman daha yavaş geçti.

Duygular ve zaman

Neden yaşlı, sıkılmış, stresli ve sosyal olarak tatminsiz olmak zamanın daha yavaş geçmesine neden oluyor? Bu soruya cevap vermek zor.

Diğer duyuların aksine, zaman için apaçık bir organımız yok. Bunun yerine zaman, görme ve duyma gibi diğer duyusal girdilerin bir parçası olarak deneyimlenir ve bu, beynin onu tam olarak nasıl işlediğini tanımlamayı zorlaştırmıştır .

Bir olasılık, sıkıldığımızda ve sosyal olarak tatminsiz olduğumuzda çok fazla boş bilişsel kapasitemiz olması ve daha sonra bu kapasitenin bir kısmını zamanı izlememizi artırmak için kullanmamızdır. Bu artan izleme, daha sonra zamanın normalden daha yavaş geçmesine neden olur, çünkü zamanın normalden daha fazla farkındayız . Bir başka olasılık da , kilitlenmenin duygusal sonucunun beynin zamanı işleme şeklini değiştirmesidir .

Özellikle izolasyon, can sıkıntısı, üzüntü ve stres ile ilişkili olumsuz duygular zamanın yavaşlamasına katkıda bulunmuş olabilir. Bununla birlikte, araştırmalar arasında depresyon ve anksiyetenin tutarsız etkileri, duyguların zaman üzerindeki etkisinin karmaşık olduğunu göstermektedir.

Peki 2021 ne olacak?

Zaman normal ritmine kavuşacak mı? Bunu söylemek zor. Şu anda uygulanmakta olan ilk aşılarla, normalliğin hemen köşede olduğu konusunda belki de her zamankinden daha umutluyuz. Gerçek şu ki, normallik aylarca uzakta.

Ne olursa olsun, aşılama programının tamamlanması için geçen gerçek süreyi değiştiremeyecek olsak da, beklemeyi hızlandırmak için yapabileceğimiz bazı şeyler var. Meşgul kalarak, stresi en aza indirerek, olabildiğince çok yüz yüze veya çevrimiçi sosyal etkileşimde bulunarak ve stres seviyemizi azaltarak, normalliğe dönüş yolculuğunun normalden daha hızlı geçmesine yardımcı olabiliriz.

Jonathan Este- International Affairs Editor-The Conversation


Comments

%d blogcu bunu beğendi: