Yeni Covid 19 Çeşitleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İki yeni mutasyon nedeniyle endişelenmeli miyiz? Daha bulaşıcı oldukları nasıl tespit edildi? Aşıları nasıl etkileyecek? Penn State Üniversitesi Biyoloji Bölümü Yardımcı Doçent David Kennedy anlatıyor.3 dk


Penn State Üniversitesi Biyoloji Bölümü Yardımcı Doçent David Kennedy Aralık ayında tespit edilen COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2’nin yeni çeşitleri B.1.1.7 ve B.1.351’i anlatıyor.

SARS CoV-2 virüsünün iki yeni çeşidi nelerdir?

Aslında, son zamanlarda muhtemelen duyduğunuz birkaç farklı değişken var. İnsanların bahsettiği ve en çok ilgilendiği en yaygın iki tanesi B.1.1.7 ve B.1.351 varyantlarıdır. İlk olarak İngiltere ve Güney Afrika’da tespit edildi. Görünüşe göre en azından Ekim ayından beri dolaşıyorlar ama sadece Aralık ayında fark edildi. Bu varyantlarla ilgili endişe, ne kadar bulaşıcı olduklarına ve bağışıklık sisteminin bunları nasıl gördüğüne dair bazı farklılıklar olabileceğidir.

Konu bu varyantlar olduğunda ‘daha fazla bulaşıcı’ ne anlama geliyor?

Veriler, bu değişkenlerin her ikisinin de daha bulaşıcı olduğunu göstermektedir . Mevcut verilerin çoğu, özellikle Birleşik Krallık varyantı içindir. Ne kadar daha fazla “aktarılabilir” olduğu hala tam olarak belli değil, ancak mevcut tahminler, oradaki orijinalinden % 30 ila% 80 daha fazla “aktarılabilir” olduğu yönünde.

Bilim adamları bu sayılara nasıl ulaştı?

Birleşik Krallık’taki vakalardaki ani artışlar endişeleri artırdığında, yapılan çalışma yeni varyantın olduğunu ortaya çıkardı. Zaman içinde bu varyantın frekansına daha da baktılar ve zamanla frekansının arttığını gördüler. Böylece çok nadir olmaktan çok yaygın hale geldi. Artış oranına bağlı olarak , orijinal virüsten yaklaşık % 70 veya daha fazla bulaşıcı olduğunu tahmin ediyorlar.

Bunun daha aktarılabilir olduğuna karar verdikleri ikinci yol, ” ikincil saldırı oranı ” denen bir şeydi . Yaptıkları şey, birinin enfekte olduğunu bilirlerse, kontaklarının kaç tanesinin enfekte olduğunu görmekti. Gördükleri şey, bu yeni türe sahip kişilerin temaslarına bulaşma olasılığının daha yüksek olduğu ve bu artışın yaklaşık % 30 ila% 40 olduğu idi . Bu, bu yeni varyantın diğer bireylere geçme olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Daha aktarılabilir bir varyant nasıl riske dönüşür? İnsanların günlük risk seviyeleri değişti mi?

Söylemem gereken ilk şey, bu varyantların bir sonucu olarak artan hastalık şiddeti olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığıdır. Bu yüzden artık daha zararlı gibi görünmüyor. Ancak endişe, daha fazla insanın enfekte olacağı ve bu nedenle toplamda daha fazla insanın hastalanacağı yönünde.

Birincisi, daha fazla insan enfekte olacak, bu nedenle bulaşıcı biriyle etkileşime girme olasılığınız daha yüksek. İkincisi, virüs daha bulaşıcıdır, bu nedenle enfekte olan her kişinin onu size bulaştırma olasılığı daha yüksektir.

Bununla birlikte, hayatlarımızı nasıl yaşamamız gerektiğinin ve bunu nasıl kontrol etmemiz gerektiğinin temelleri aslında değişmedi. Aldığımız hafifletme önlemleri, sosyal mesafe alma, maske takma, kapalı ortak alanlardan kaçınma, gereksiz riskleri azaltma gibi şeyler, hala bunu kontrol etmeye çalışmamız gereken en iyi önlemlerdir. En azından hepimizin aşılara erişimi olana kadar.

Bu yeni varyant aşı etkinliği için ne anlama geliyor?

Çiçek aşısına bakarsak, direncin ona doğru evrildiğini hiç görmedik. Kızamık, çocuk felci ve sahip olduğumuz aşıların çoğu için durum aynı. Onları asla güncellememiz gerekmiyor ve çalışmaya devam ediyorlar.

Ancak, direnç geliştiği için bunları güncellememiz gereken aşılar oldu. Ve bu yeni varyantlarla ilgili endişenin bir kısmı, şu anda geliştirilmekte olan aşılara karşı direnç gelişimi olabileceğidir.

İnsanların endişelenmesinin nedeni, bu yeni varyantlardaki mutasyonların çoğunun, aşıların hedef aldığı bölgede olmasıdır, buna başak proteini deniyor. Ancak sırf bu varyantların başak proteinlerinde değişiklikler görüyor olmamız, aşıya zarar vereceği anlamına gelmez.

Araştırmacıların gördüğü şey , hem Birleşik Krallık hem de Güney Afrika varyantlarında bulunan mutasyonlardan birinin, bağışıklık sistemimizin virüsü nasıl gördüğünde herhangi bir etkiye sahip olmadığı, bu yüzden bu iyi bir haber. Ancak Güney Afrika varyantında bulunan başka bir mutasyon , bağışıklık tepkimizin virüsü nasıl gördüğünü etkiliyor gibi görünüyor.

Daha önce virüsün eski versiyonuyla enfekte olmuş birinden kan serumu alırsanız ve bu serumu bu yeni mutasyonu içeren virüsü durdurmak için kullanmaya çalışırsanız, kan serumunun daha yüksek konsantrasyonuna ihtiyacınız olduğunu öğrendik. Bu, bağışıklık sistemimizin virüsü görme biçiminde bir fark olduğu anlamına gelir. Bu, aşının daha az etkili olacağı anlamına gelmez. Ama kesinlikle daha fazla çalışılması gereken bir şey.

Bunlar mutasyonlardan ikisi. Bu varyantlarda bilim adamlarının çalışmaya devam etmesi gereken daha birçok mutasyon var. Aşılar, evrimsel değişime karşı dayanıklı olma eğilimindedir. Ve bu yüzden umudum ve beklentim aşı korumasının sağlam olması.

Kaynak: The Conversation


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend