Black Mirror Fantezileri Gerçek Oluyor; İşte Bill Gates’in Patentini Aldığı Ürün

Microsoft hayatını kaybetmiş kişileri yeniden canlandırmak için geliştirilen sohbet robotu projesinin patentini aldı. 2 dk


Microsoft, merhum kişilerin kişisel bilgileri kullanılarak oluşturulacak olan sohbet robotlarını üretmek için yaptığı patent başvurusuna onay aldı.

Patent, sohbet robotlarının “ görüntü, ses dosyaları, sosyal medya paylaşımları, kişisel mesajlar ve başka bir sürü kişisel verileri” baz alınarak oluşturulacağı bilgisini de içeriyor. Ayrıca patentte “ Sohbet robotunun temsil edeceği kişi, geçmişte var olmuş veya şu an var olan herhangi bir kimseye ya da onun bir versiyonuna karşılık gelebilir. Bunlar bir arkadaş, akraba, tanıdık, ünlü, hayali bir karakter veya tarihi bir figür de olabilir.” gibi ifadeler de mevcut. Microsoft ise “ Kişiler eğitmek üzere kendilerini temsil edecek sohbet robotları da yaratabilirler.” İfadesini kullanarak, kişilerin ölümlerinden sonra sohbet robotlarını dijital temsilcileri olarak geride bırakmaları için, kendilerine en benzeyecek hale getirmelerine olanak sağlanacağının ipucunu da verdi. Bu fikir sayesinde “geçmişte hayatını kaybetmiş kişilerle sohbet etme fikri” gerçeğe dönüşmüş olacak.

Bu Black Mirror’ın en beğenilen bölümlerinden olan “ Be Right Back- Geri Dönmüş Ol” bölümünün de konusuydu. Bölümde, genç bir kadın kaybettiği eşinin kişiler bilgilerini kullanarak önce merhum eşini temsil edecek bir sohbet robotuna sonra da kocasına tıpatıp benzeyen bir robota kavuşuyordu.

Ekim 2020’de, Kanye West eşi Kim Kardashian’ın 40. Yaş gününde hediye olarak, ona merhum babasının hologramını almıştı. Hologram tam üç dakika boyunca doğrudan Kim Kardashian’a hitap ederek konuşmuş, onun avukat olma fikrini yorumlamış ve “ mirasımı devam ettir” demişti.

Microsoft dışında, sevilen kişileri geri getirmek için dijital verileri kullanmayı deneyen başka şirkeler de olmuştu.

Eugenia Kuyda, Luka isimli teknoloji şirketinin kurucularından biriydi ve aralarında geçen yaklaşık 8000 mesajdan oluşan konuşmayı kullanarak, bir yol kazasında hayatını kaybeden arkadaşı Roman Mazurenko’nun sohbet robotunu oluşturmuştu ki bu sohbet robotu Mazurenko’nun konuşma şeklini taklit ediyordu.

Her ne kadar Kuyda, yaratılan sohbet robotu için “Henüz sadece bir insanın gölgesinden ibaret ancak bu bir yıl öncesine kadar mümkün görünmüyordu. Gelecekte çok daha fazlasını da yapacaktır.” Diye görüş bildirse de ailenin diğer fertleri sohbet robotuyla iletişim kurma konusunda sıkıntı yaşamıştı.

Mazurenko’nun babası ise “ Evet, Roman’ın ifadelerine sahip. Ancak yine de şimdilik, bir robotun yanıtlarını okumak zor. Bazen de verdiği cevaplar uyumsuz.” diye açıklama yapmıştı.

Kaynak: independent.co.uk

Görseller: Be Right Back


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend