“Dijital reenkarnasyonu” yöneten hiçbir yasa yok

Aston Üniversitesi Medya / Gizlilik Hukukunda Kıdemli Öğretim Görevlisi Edina Harbinja anlatıyor.3 dk


Kısa süre önce, 2017’de Microsoft’un , kurulursa ölüleri dijital olarak diriltecek bir sohbet botunun patentini aldığı ortaya çıktı . Yapay zeka ve makine öğrenimini kullanan önerilen sohbet robotu, dijital kişiliğimizi ailemiz ve arkadaşlarımızın konuşması için hayata döndürür. Medyada yer aldıktan sonra Microsoft temsilcileri sohbet botunun ” rahatsız edici ” olduğunu kabul edip ve şu anda onu üretime sokma planlarının olmadığını söylediler.

Yine de, dijital reenkarnasyonları mümkün kılmak için teknik araçların ve kişisel verilerin yerinde olduğu görülüyor. Yapay zeka sohbet robotları ” Turing Testini ” çoktan geçti , bu da diğer insanları da insan olduklarını düşünmeleri için kandırdıkları anlamına geliyor. Bu arada, modern dünyadaki çoğu insan artık yapay zeka programlarına konuşma özeliğimizi öğretmek için yeterli veriyi geride bırakıyor. İkna edici dijital çiftler hemen köşede olabilir.

Veri gizliliği hakkı

Ancak şu anda dijital reenkarnasyonu yöneten hiçbir yasa yok. Ölümünüzden sonra veri gizliliği hakkınız sabit olmaktan uzaktır ve şu anda dijital olarak diriltilmekten vazgeçmeniz mümkün değildir. Bu yasal belirsizlik, özel şirketlerin siz öldükten sonra verilerinizden sohbet robotları oluşturması için fırsat verir.

Şu anda ve belirli bir mevzuatın yokluğunda, fiziksel bedeniniz dinlendirildikten sonra dijital kişiliğinizi yeniden başlatmak için nihai güce kimin sahip olabileceği belirsiz.

Black Mirror Fantezileri Gerçek Oluyor; İşte Bill Gates’in Patentini Aldığı Ürün

Microsoft’un chatbotu, siz vefat ettikten sonra benzer bir dijital reenkarnasyon yaratmak için elektronik mesajlarınızı kullanır. Böyle bir sohbet robotu, tıpkı hayattayken yapacağınız gibi, metin mesajlarına yanıt vermek için makine öğrenimini kullanır. Zengin ses verilerini geride bırakırsanız, bu da ses benzerliğinizi oluşturmak için kullanılabilir – akrabalarınızın bir telefon veya insansı bir robot aracılığıyla konuşabileceği biri.

Microsoft, dijital dirilişe ilgi gösteren tek şirket değil. AI şirketi Eternime , kullanıcıların öldükten sonra yaşayabilecekleri bir avatar oluşturmalarına olanak tanıyan coğrafi konum, hareket, aktivite, fotoğraflar ve Facebook verileri dahil olmak üzere bilgileri toplayan AI özellikli bir sohbet robotu geliştirdi. Ailelerin, Eternime’s gibi AI teknolojilerini kullanarak ölü akrabalarını yeniden canlandırma seçeneğine sahip olması sadece bir zaman meselesi olabilir.

Mezarın ötesindeki sohbet robotları ve hologramlar sıradan hale gelecekse, onları yönetmek için yeni yasalar çıkarmamız gerekecek. Sonuçta, bedeni bir mezar taşının altında “huzur içinde yatsın” yazan birini dijital olarak diriltmek mahremiyet hakkının ihlali gibi görünüyor.

Ulusal kanunlar, ölümünüzden sonra verilerinizin nasıl kullanıldığı konusunda tutarsızdır. AB’de, veri gizliliği yasası yalnızca yaşayanların haklarını korur. Bu, üye devletlere ölülerin verilerini nasıl koruyacaklarına karar vermeleri için yer bırakıyor . Estonya, Fransa, İtalya ve Letonya gibi bazıları, ölüm sonrası verilerle ilgili yasal düzenlemeler yaptı. Birleşik Krallık’ın veri koruma yasaları yoktur.

Konuları daha da karmaşık hale getirmek için, verilerimiz çoğunlukla Facebook ve Google gibi özel çevrimiçi platformlar tarafından kontrol edilmektedir. Bu kontrol, bu platformlarda profiller oluşturduğumuzda kaydolduğumuz hizmet şartlarına dayanmaktadır. Bu terimler, ölülerin mahremiyetini şiddetle koruyor.

Örneğin, 2005’te Yahoo! Irak’ta öldürülen bir ABD denizcisinin hayatta kalan ailesinin e-posta hesabı giriş bilgilerini vermeyi reddetti. Şirket, hizmet şartlarının denizciliğin mahremiyetini korumak için tasarlandığını savundu. Bir yargıç nihayetinde şirketten aileye e-postaların kopyalarını içeren bir CD vermesini emretti ve bu süreçte yasal bir emsal oluşturdu.

Birkaç girişim sorunu çözdü

Google’ın Etkin Olmayan Hesap Yöneticisi ve Facebook’un Eski Kişisi gibi birkaç girişim, ölüm sonrası veri sorununu çözmeye çalıştı. Yaşayan kullanıcıların, öldükten sonra veri varlıklarına ne olacağı konusunda bazı kararlar almalarına izin vererek , gelecekte ölü kişilerin verileriyle ilgili çirkin mahkeme savaşlarından kaçınmaya yardımcı olurlar. Ancak bu tedbirler kanunların yerini tutmaz.

Ölüm sonrası veri mevzuatını iyileştirmenin bir yolu, organ bağışı örneğini takip etmektir . Birleşik Krallık’ın organ bağışı “vazgeçme” yasası , ölülerin organlarını, o kişi yaşarken aksi belirtilmedikçe bağışlanmış olarak ele aldığı için özellikle önemlidir. Aynı devre dışı bırakma şeması, ölüm sonrası verilere de uygulanabilir.

Veri bağışçıları

Bu model ölülerin mahremiyetine ve mirasçılarının isteklerine saygı duymamıza yardımcı olabilirken, bağışlanan verilerden doğabilecek faydaları da göz önünde bulundurdu. Bağışçıları tıpkı organ bağışçılarının yaptığı gibi hayat kurtarmaya yardımcı olabilir .

Gelecekte, özel şirketler aile üyelerine acı verici bir seçenek sunabilir: Sevdiklerinizi ölümüne terk edin veya bunun yerine dijital olarak canlandırılması için ödeme yapın. Microsoft’un chatbotu şu anda kabul edilemeyecek kadar rahatsız edici olabilir, ancak bu, geleceğin bir örneğidir. Bu teknolojiyi yönetecek yasaları yazmanın zamanı geldi .


Comments

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: