Your Honor Üzerine

Your Honor'da Bryan Cranston'un yerinde olmayı ne kadar da istemediğimizi düşünüp durmamız muhtemel. 2 dk


Bryan Cranston Breaking Bad’te sadık bir ebeveyn figürü olarak rol aldı. Daha ileri yaştaki hayranları, oyuncunun kötü çocuklarının arkalarını toplayan taciz edilen bir babayı canlandırdığı Malcolm in the Middle komedisindeki çalışmalarını hatırlarlar.  Cranston, ebeveyn bağlılığının nüanslarını tasvir ederken kimseye boyun eğmiyor; işte yeni ebeveyn profili mini dizideki yargıç karakteri.

İngiliz Peter Moffat’ın İsrail dizisinden uyarladığı For Your Honor (Sky Atlantic), Cranston’un olağanüstü baba becerilerini bir kez daha kullanıyor. O, oğlu Adam (Hunter Doohan) bir vur-kaça karıştığında hayatı kabusa dönüşen saygın bir New Orleans yargıcıdır.

Kaza ve sonrası

Bu 10 bölümlük bir “mini dizi”, yani nefes alma sıkıntısı yok. Bir yıl önce annesini trajik bir şekilde kaybeden ve onu unutamayan Adam, yoksul bir semtten geçerken bir çete tarafından sindirilir ve paniğe kapılır. Dikkati dağılmış bir şekilde araba sürerken astım krizi başlar ve ilacını almaya çalışırken bir motosiklete çarpar. Vicdanlı genç bir adam olan Adam kalp masajı yapmaya çalışır ama bu umutsuz bir durumdur. 911’i arar ama konuşamaz. Çocuk ölür.

Diğer tarafta Cranston’ın mahkeme salonundaki ilk duruşması vardır. Yalan söyleyen bir tanıkla oynar, bize onun yozlaşmış ya da ırkçı olmadığını göstermek için tasarlanmış bir sahne, aynı zamanda daha sonra işe yarayabilecek bir şovmenlik yeteneğini ima ediyor.

Cranston ve Doohan dizide baba oğul olarak uyumlu bir ikili olmuşlar.
Yargıcın durumu

Oğlunun katil olduğunu öğrenen yargıç onu teslim etmek için karakola götürür ama orada beklenmedik bir şey olur. Ölen çocuk suç örgütü liderinin oğludur. Daha fazla spoiler vermeyelim en iyisi.

Your Honor güvenilir diyalogları, sağlam olay örgüsü ve psikolojik yapısıyla dikkat çeken bir drama.  Cranston ve Doohan iyi br ikili olmuşlar. Adaletin koruyucusu Michael, bir anda oğlunun hayatının kariyerini adadığı soyut kavramların önüne geçtiğine karar verir.

Mini diziyi ebeveyn olanların daha farklı bir gözle izleyeceğini düşünüyorum. İnsan kendini yargıcın yerine koymadan edemiyor. İstese de yapamıyor bunu. Her bölüm yargıcın yaşadığı sıkıntının benzerini izlerken yaşıyor insan yine de izlemeden edemiyor.  Psikolojik yanı ağır basan bu suç dizisini tavsiye ediyorum.

“Hollywood’u Nasıl Kandırdım?” ya da “Senaryo Nasıl Satılır?”


Comments

%d blogcu bunu beğendi: