Kripto Para Dünyasında Neler Oluyor? Bitcoin Nedir?

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın 1,5 milyar dolarlık varlığını yatırması üzerine rekor tazeleyen kripto para birimi Bitcoin dünya gündemine oturdu.4 dk


2020 başından beri dalgalı bir yükseliş sürdüren Bitcoin, Elon Musk’ın hamlesiyle 44 bin doları aşarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

Bitcoin nedir?

Matematiksel karmaşık işlemler sonucu oluşturulan blokların birbirine eklenerek blokzincir oluşturulması prensibine dayanan Bitcoin’in iki temel özelliği var: İlki, dijital yani gerçekte var olmayan sanal bir para pirimi olması, ikincisi ise geleceğin alternatif para birimi olarak görülmesi. Kripto para birimini sıra dışı kılan en önemli özelliği ise hükümetler ya da geleneksel merkez bankaları tarafından basılamaması. Bitcoin’in 2008 yılında Satoshi Nakamoto ismini kullanan bir kullanıcı tarafından ortaya çıkarıldığı biliniyor. Ancak Bitcoin’in yaratıcısı bir kişi veya grup veya bir sistem de olabilir.

Bitcoin’in değeri nasıl belirleniyor?

Piyasadaki su ve altın gibi istisnai bazı ürünler dışında, Bitcoin’in değeri de ihtiyaç ve miktar oranı göz önünde bulundurularak arz ve talep koşulları içerisinde belirleniyor. Talep artınca fiyat artıyor, talep azalınca değer azalıyor.

Tedavülde sınırlı miktarda Bitcoin bulunuyor ve belirli bir limit olduğundan talep arttığı anda Bitcoin para biriminin de değeri artmış oluyor.

2020 yılında yüzde 300’ün üzerine yükselen Bitcoin, Tesla İcra Kurulu Başkanı (CEO) Elon Musk’ın ocak ayında sosyal medya hesabı Twitter’da, profil açıklamasına etiketini koymasının ardından yüzde 10 oranında değerlendi.

Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık varlığını Bitcoin’e yatırdığını duyurmasının ardından ise kripto para biriminin fiyatı 44 bin doları aşarak rekor kırdı.

Kripto para biriminin değer kazancı kısmen, kripto piyasasında artan düzenlemelerin büyük kurumsal yatırımcılar için cazip hale gelmesi vesalgın bir döneminde enflasyona karşı bir koruma olarak görülmesinden kaynaklanıyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde: Bitcoin para değil, yeni bir düzenleme planlıyoruz

Bitcoin nasıl ve nerede kullanılıyor?

İlk olarak 22 Mayıs 2010’da bir pizza siparişinde kullanılan Bitcoin ile günümüzde internet üzerinden kimlik bilgilerinizi vermeden oluşturacağınız bir veya bir çok sanal cüzdan sayesinde para alıp satabilir, para transferi yapabilir hatta alışveriş yapabilirsiniz.

Dünyanın bir çok yerinde mağaza ve restoran Bitcoin kabul ediyor ancak daha genel bir ödeme aracı olarak kabul görmeye başlayabileceğine dair işaretler de var.

Paypal, ekim ayında Bitcoin ve diğer kripto paraları tanıdığını açıkladı. 2021’de Paypal’ın ticaret ağında bulunan 26 milyon işletmede alışverişler kripto para üzerinden yapılabilecek.

Tesla ise yakın gelecekte Bitcoin’le ödeme kabul etmeye başlamasının beklendiği duyurdu.

Uzmanlar Tesla’nın ilk girişimi yapmasının ardından Bitcoin’e yatırım yapacak şirket sayısının artmasını bekliyor.

Bitcoin ne kadar uçucu?

Bitcoin’in değeri, ortaya çıktığı 2008 yılından bu yana büyük değişiklikler kaydetti. Kripto para biriminin uçuculuğu, spekülatörler için büyük fırsatlar sunsa da onu bir ödeme şekli olarak daha az güvenilir kılıyor.

Bitcoin’in 2013 yılında 13 dolar olan fiyatı aynı yıl sonunda bin doların üzerine çıktı.

2017’de ise bin dolardan 20 bin dolara yükselen kripto para birimi, Elon Musk’ın hamlesiyle 44 bin dolar seviyesine yükselmeden önce 4 bin dolar seviyesini görmüştü.

Bitcoin madenciliği nasıl çalışıyor?

Bitcoin madencilerinin her bir işlemi onaylamak için kompleks matematiksel problemleri çözmesi gerekiyor ve problemin çözülmesiyle oluşturulan blok önceki onaylı işlemlerden oluşan zincire doğru sıralamayla ekleniyor.

Bunu yapabilmek için madenciler tek yönlü şifreleme sağlayan kriptografik mesaj özütü (hash) kullanıyor. Bu şifreyi çözmek ve içerisindeki veriye ulaşmak için aynı özütün bulunması gerekiyor ve bu da ancak trilyonlarca farklı kombinasyonun her birinin tek tek denenmesi ile yapılabiliyor. Bu nedenle bu özüt o blokun anahtarı görevini görüyor ve dışarıdan müdahale edilmesini engelliyor.

Madencilik ayrıca farklı zorluk derecelerine göre de yapılıyor. Bu zorluk derecesi her 2016 blokta yani iki haftada bir değişiyor.

Zorluk derecesi hesaplama için gerekli güce bağlı olarak belirleniyor. Bu da bir işlemin onaylanması için gerekli olan blokun oluşturulma süresini 10 dakika civarında tutmak için tasarlanmış durumda. Bu süre madenci ağındaki katılımcıların sayısı ve hesaplama güçlerine göre uzayıp kısalabiliyor.

Bitcoin kaynağının tek bir merkezden kontrol edilmiyor olması ve dünyanın herhangi bir yerinden madencilik yapılabilmesi de merkez bankaları tarafından basılan klasik para birimlerinden en belirgin şekilde ayrıştığı nokta olarak gösteriliyor.

Piyasada ne kadar Bitcoin var ve ne kadar kaldı?

Dünyadaki Bitcoin kaynağı 21 milyon ile sınırlı. Bunun 18,5 milyonu halihazırda sirkülasyona girmiş durumda. Yani geriye madenciler tarafından üretilebilecek 2,5 milyon Bitcoin kaldı.

Bitcoin madenciliği yüksek kapasiteli bilgisayarların son derece karmaşık matematiksel problemleri çözmesi ile yapılıyor. Bu matematiksel problemlerin elle ya da klasik kişisel bilgisayarlarla çözülmesi ise mümkün görünmüyor.

Bu problemler rastgele belirlenmiyor. Aslında madenciler bir anlamda Bitcoin ile yapılan işlemleri teyit eden noter görevi görüyor. Her bir işlem onaylandığında belirli bir bloka eklenerek diğer onaylanmış işlemlerle birleşerek blok zinciri oluşturuyor.

Temelde blok zincir üretildiği andan itibaren Bitcoinle yapılan tüm işlemlerin kaydının tutulmasıyla oluşuyor.

Dünyanın en zengini olma yolunda

Geçtiğimiz günlerde Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk, borsada sahibi olduğu hisselerin değerlenmesiyle, amazon.com’un sahibi Jeff Bezos’tan uzun süre elinde bulundurduğu “dünyanın en zengin insanı” unvanını almıştı.

Ancak son birkaç senelik süre içerisinde dünyanın en popüler ve en değerli kripto para birimi olan Bitcoin’un mucidi Japon Satoshi Nakamoto’nun en zenginler listesinde hızla ilerlediği ve belki de yakın bir zamanda “dünyanın en zengini” unvanını alacağı konuşuluyor.

Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu tam olarak bilinmiyor. Kimileri bu ismin birkaç kişiyi temsil ettiği ve Bitcoin’un mucidinin İngilizce kod yazması sebebiyle Japon olamayacağı görüşünde.

Nakamoto ismi tüzel bir kişilik mi değil mi bilinmese de şöyle bir gerçek var: Şu anda Satoshi Nakamoto’nun yaklaşık 1 milyon Bitcoin’u bulunuyor ve bu varlığın piyasa değeri şu anda 36 milyar doları geçti.

Bitcoin ilk kez 2007 yılında kod olarak yazılmaya başlandı ve 2010 yılında piyasaya sürüldü. Kısacası, Satoshi Nakamoto ismi sadece 11 sene içerisinde sıfırdan 36 milyar dolarlık bir katma değere sahip oldu. Nakamoto şu anda Forbes dergisinin en zenginler listesinde 20’inci sırada bulunuyor.

Uzmanlar birkaç ay içerisinde Bitcoin’in değerinin 110 bin dolara çıkmasını öngörüyor. Eğer bu tahminler gerçek olursa Makatomo, Jeff Bezos’u geçerek dünyanın en zengin kişisi unvanını eline alabilir.

Kaynak: Euronews


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend