Afyon’da Caz Festivali 9 Temmuz’da başlıyor

Müzik öğretmeni Hüseyin Başkadem’in girişimiyle hayata geçirilen Afyonkarahisar Caz Festivali 21’inci, Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali ise 20’nci yılını kutlamaya hazırlanıyor.2 dk


Afyon Anadolu’nun en uzun soluklu müzik festivallerine ev sahipliği yapıyor. Genel sanat yönetmenliğini Hüseyin Başkadem’in üstlendiği Afyonkarahisar Caz Festivali, 28-30 Haziran tarihleri arasında 21’inci kez izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. 20’nci yılını kutlayacak Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali ise 9-14 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Geçen yıl pandemi nedeniyle tümüyle online gerçekleştirilen her iki festival, yakaladığı bu dijital zenginliği bu yıl da Afyon sahnelerinde izleyiciyle buluşacak canlı konserlerin yanı sıra YouTube’dan yayınlayacağı konser kayıtlarıyla da sürdürecek. Aynı şekilde önceden festivale özel olarak kayda alınmış ‘Okul Söyleşileri’ bölümü de yine online olarak yayınlanacak.

Afyon Caz Festivali’nin açılış konserini Çekya Prag’dan gelen Lucia Bakaiova Kuartet, 28 Haziran’da NG Afyon Hotel bahçesinde gerçekleştirecek. YouTube’dan da yayın lanacak konserde, Prag caz sahnelerinin yakından tanıdığı Bakaiova’ya, piyanoda Mikuláš Pokorný, kontrbasta Martin Gerla ve davulda Ivan Audes eşlik edecek. Festivalde Prag-Afyon şehirleri arasındaki müzik dostluğunun da 16. yılı kutlanacak. Prag’tan gelen David Kudrna Kuartet, genç müzisyenlere cazı öğreten önemli müzisyenlerden mürekkep Jan Bálek Trio ve farklı caz eğilimlerinden deneyimli müzisyenleri biraraya getiren topluluk Mikuláš Pokorný Trio Afyon sahnelerinde Çekya cazı rüzgârı estirecek. Jiri Neuzil Kuartet ve Lucie Zemanova’ın çevrimiçi konserleri YouTube’dan izlenebilecek.

Yalvaç Ural da var

Bu yılın yerli projelerinden biri Yalvaç Ural ile Edebiyat Sohbeti ve Caz Konseri olacak. Projede Cemal Süreya’dan Tarık Dursun K’ya, ülkemizin önde gelen sanatçılarıyla olan, bazıları ilk kez gün yüzüne çıkacak anılarını paylaşacak Ural’a müziğiyle eşlik edecek topluluk ise Alice Project olacak. Festivalin kapanış konserini ise ABB Kent Orkestrası Kemal Günüç Dörtlüsü ve solist Lucia Bakaiova NG Afyon Hotel bahçesinde 30 Haziran’da gerçekleştirecek.

Afyonkarahisar Klasik Müzik Festivali’nin 9 Temmuz’daki açılış konserinde Prag’dan gelen ödüllü oda müziği topluluğu Puella Trio sahnede olacak. Eva Krestová -Veronika Böhmová Keman Piyano İkilisi, Lilian Tonella Tüzün (piyano), Çağatay Akyol (arp) ve pan flüt ustası Aydın Yavaş’ın yer aldığı Panarp Projesi, Triole, Günay Tuzkaya (piyano), Ersoy Saklıca-Zafer Gökçer ve Jülide Yalçın (piyano) gibi isimleri ağırlayacak festival, Hyun Sook Tekin’in piyano resitaliyle sona erecek.

Festivaller, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Afyonkarahisar Valiliği, Afyonkarahisar Belediyesi ile Afyonkarahisar Sanayi ve Ticaret Odası’nın katkılarıyla ve Yapı Kredi ile NG Afyon Otel’in önemli destekleriyle gerçekliyor.


Comments

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: