Yemen Blues Ünlü Şair Shabazi’nin Anısını Yaşatacak

Batı Afrika’dan Ortadoğu’ya talihsiz coğrafyanın folklorünü caz ve blues ile bir araya getiren Yemen Blues Yahudi Yemenli Şair Shabazi'nin adını yaşatmak için harekete geçti. 1 dk


Batı Afrika’dan Ortadoğu’ya coğrafyanın müziklerini caz ve blues ile bir araya getiren Yemen Blues Yahudi Yemenli Şair Shabazi’nin daha önce hiç gün yüzüne çıkmamış şiirlerinde albüm yapmaya hazırlanıyor.

Aslen Yemen Yahudileri’nden olan Yemen Blues’un solisti Ravid Kahalani’nin 2010 yılında kurduğu grupta Ravid’e, Omer Avital, Avi Lebovich, Itamar Borochov, Hadar Noiberg, Rony Iwryn, Itamar Doari, Hilla Epstain ve Galia Hai eşlik ediyor. 2011 yılında, grupla aynı adı taşıyan on şarkılık bir albüm çıkaran Yemen Blues Ortadoğuda bazı bölgelerde iç içe geçen Yahudi-Müslüman kültürünü kliplerine yansıtmasıyla biliniyor. Grup şimdi de Yemen’in en ünlü şairlerinden Shabazi’nin anısını yaşatmak için harekete geçti. Grubun solisti Ravid Kahalani yayınladığı mektupta bir çağrıda bulunuyor. Yahudi Yemenli Kültür Derneği ile ortaklaşa Shabazi’nin anısını yaşatmak için harekete geçtiklerini söyleyen Kahalavi  “sizin yardımınızla, büyük bir ruhani ustayı uzun süredir hak ettiği gün ışığına çıkarmayı umuyorum: Haham Shalom Shabazi’yi” diyor. Proje ile ilgili aytrıntılara şuradan ulaşılabilir.

Grubun en ünlü şarkılarından biri. Bana dünyanı düşündürme diyor Yemen Blues:


Comments

%d blogcu bunu beğendi: