Göktaşı nereye düştü? Tübitak Ulusal Gözlemevi’nden açıklama

Türkiye'de birçok ilde meteor görüldüğü iddia edildi! Meteor nereye düştü? Tübitak Ulusal Gözlemevi ne dedi? 3 dk


Türkiye’de birçok ilde dün gece meteor görüldüğü iddia edildi. Saçtığı ışık ile ortalığı gündüz gibi aydınlatan olay sonrası internet üzerinde ‘Meteor mu düştü?’ “Meteor nereye düştü’ sorularına yanıt aranmaya başlandı. Meteor düşmesi ve dün gece yaşanan olay hakkında merak edilenleri derledik.

Dünya atmosferine giren ve ortalığı gündüz gibi aydınlatan meteor Türkiye’de birçok ilde de görüldü. Meteor düşmesi, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Trabzon ve Giresun başta olmak üzere bir çok ilde kameralara yansıdı. Vatandaşlar meteoru görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Olay, sosyal medyada en çok konuşulanlar arasında yer aldı. Peki, dün gece meteor mu düştü? Meteor nereye düştü? İşte haberin detayları…

27 Şubat Cumartesi saat 22.57’de gerçekleşen olay Türkiye’de birçok ilde gözlemlendi. Yurdun özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki Ordu, Samsun, Trabzon, Giresun’un yanı sıra Yozgat, Çorum, Çankırı, Tokat, Kayseri, Kırıkkale ve Ankara illerinde gökyüzünü birkaç saniyeliğine aydınlatan ışık hüzmesi heyecan yarattı.

Gök taşı ya da meteorit, uzaydan Dünya yüzeyine düşen maddelerin genel adıdır. Meteorit düşen nesnenin katı bir kalıntısıdır. Bu nesne kuyruklu yıldız, asteroit veya meteordur. Bütün bunlar dış uzaydan herhangi bir gezegene veya dünya’nın atmosferine girer ve genellikle de yeryüzüne ulaşamadan eriyerek atmosfere karışırlar.

Objeler dünyanın atmosferine girdiği andan itibaren sürtünme, basınç ve diğer kimyasal etkileşimlerin de sonucu olarak ısınmaya ve sonrasında bu ısıyı yaymaya başlar. Böylece meteora dönüşmüş olur ve “ateş topu” oluşturur. Kayan yıldız olarak da bilinir. Astronomlar en parlak olanlara bolit derler. Gök taşlarının atmosferi aşıp da bıraktığı etkiler kendi aralarında çok çeşitlidir.

Jeologlara göre, bolitler krater oluşturabilecek büyüklükte meteoritlerdir. Dünya atmosferine ortalama olarak yılda birkaç bin gök taşı girer. Ancak bunların beş yüz kadarı buharlaşmadan, yere gök taşı olarak düşer.

Gök taşları, Dünya atmosferine saniyede 11–72 km arasında değişen bir hızla girerler. Sürtünmeden meydana gelen ısıdan dolayı büyük bir kısmı eriyerek toz parçacıkları halinde yeryüzüne inebilir. Büyük gök taşları atmosferde gözlenebilir. Düzenli olarak her sene gerçekleşen meteor yağmurları bulunmaktadır. Bu yağmurlardan en çok bilineni ise Perseid yağmurudur.

Gözlendiği sırada atmosfere ve dünya’ya çarpmayı teğet geçen göktaşlarına meteor kayması denir. Diğer hepsi meteorit bulguları olarak bilinir.

Gök taşları geleneksel olarak 3 geniş kategoride incelenir: taşlı göktaşları kayalardan oluşur. Bunlar genelde silikattan meydana gelir; demir göktaşları daha çok metalik demir-nikel alaşımından meydana gelir; ve taşlı-demir göktaşları hem metal hem de kaya materyali içerir.

Modern sınıflandırmalar, göktaşlarını yapılarına, kimyasal ve izotopik bileşenlerine ve içerdiği minerale göre çeşitli gruplara ayırmaktadır: 2 mm’den küçük olan göktaşları mikrometeor olarak adlandırılır.

Dünya dışı göktaşları atmosfer ile bağlı kalmadan diğer gök cisimlerine etki yapan nesnelerdir. Ay’da veya Mars’ta bulunurlar.

Öte yandan Twitter’dan bir açıklama yapan Tübitak Ulusal Gözlem evi şunları söyledi:

“27 Şubat gecesi, ülkemizde Doğu Karadeniz ve Orta Anadolu semalarında görülen #göktaşı hakkında merak edilen birkaç soruyu cevaplayalım istedik.”

Görüntülenen gök cismi, geçişleri 15 Şubat-10 Mart tarihleri arasında rastlanan Delta Lenoid Meteor Akıntısı’nın bir sonucu olabilir.

Bu #göktaşı akıntısı, maksimum sayıya 25 şubatta ulaşmaktadır.
Dün gece karşılaştığımız gibi çok parlak olanlara ise ‘ateş topu’ denir.
https://twitter.com/tubitak_tug/status/1366008021122506752?s=20
Gökyüzünde çıkış noktası Aslan Takımyıldızı’na rastlayan bu #meteor duşunun kaynağının 1999RD32 asteroidi olabileceği düşünülmekte olup meteor hızları 23 km/s ‘ye kadar çıkabilmektedir. Bu tür #meteor akıntılarının yeryüzündeki canlılara zarar verme ihtimali bulunmamaktadır.
https://twitter.com/tubitak_tug/status/1366008022884118528?s=20

 

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend