Lucille Clifton House, 2021’de Sanatçılar İçin Bir Sığınak Olacak

Andrew W. Mellon Vakfı , saygın şair Lucille Clifton'ın mirasını onurlandırmak için tasarlanmış sanatçı ve yazarlar atölyesi olan Clifton House'a 750.000 $ bağış yapacağını duyurdu .1 dk


Lucille Clifton House, 2021’de sanatçılar için bir sığınak olacak. 16 Ekim’de Andrew W. Mellon Vakfı , saygın şair Lucille Clifton’ın mirasını onurlandırmak için tasarlanmış sanatçı ve yazarlar atölyesi olan Clifton House’a 750.000 $ bağış yapacağını duyurdu .

Clifton New York’ta doğdu ve 1960’ların sonlarından 2010’daki ölümüne kadar Baltimore’da yaşadı. Clifton , altı şiir kitabı ve bir anı kitabını Batı Baltimore’daki bir tepedeki beyaz evde yazdı.  Clifton’ın kızı Sidney Clifton şunları söyledi:

“Bu cömert hibe, geliştirme ve programlamayı, sanal ve yüz yüze şiir okumalarını ve atölye çalışmalarını, yazar ve sanatçı konutlarını ve bu önemli proje için personel oluşturmayı destekleyecektir. Planlama ve geliştirmemizin bu aşamasında vizyonumuzun ve çabalarımızın sonuç vermesinden heyecan duyuyoruz.”

Clifton, iki Ulusal Sanat Vakfı bursu kazandı ve 1974’ten 1985’e kadar Maryland eyaletinde şair ödülü sahibi olarak görev yaptı. İki kez Pulitzer Ödülü adayı, Emmy Ödülü ve Lannan Edebiyat Ödülü aldı. 2007’de şiirin en prestijli ödüllerinden biri olan Ruth Lilly Şiir Ödülü’nü alan ilk Siyah kadın oldu.

Clifton House’un 2021’in başlarında açılması planlanıyor.


Comments

%d blogcu bunu beğendi: