NASA’dan Venüs ile ilgili sürpriz fotoğraf

NASA, Güneş'i incelemek için gönderilen bir uzay aracının çektiği şaşırtıcı Venüs görüntüsünü paylaştı. 2 dk


NASA’nın Parker Güneş Sondası 12 Ağustos 2018 tarihinde, bir gün gecikmeyle Florida’dan Güneş’e doğru yola çıkmıştı. Tarihte Güneş’e en çok yaklaşacak olan ilk girişim olan uzay aracı, yüzeyine 6,2 milyon kilometre yaklaşacak ve Güneş’e en yakın olduğu anda hızı 700.000 km/saate kadar ulaşacaktı.

Görev süresi 6 yıl 321 gün olarak belirlenen Parker sondası, ilk bir buçuk ayını Venüs yolunda geçirecek ve parlak gezegenin yerçekimini kullanarak rotasını Güneş’e çevirecekti. Sonda daha sonra Güneş’e en yakın konumuna gelecek (Aralık, 2024 gibi) ve taç küresinde birkaç gün misafir olacak. Sonrasında, soğuk ve karanlık uzay boşluğuna yollanarak Dünya’ya bilgi aktarımına başlayacak.

Yolculuğunu sürdüren Parker Güneş Sondası’nın çektiği bir görüntü, yakın komşumuz Venüs’ü ışıl ışıl parlarken gösteriyor. Bunun, fotoğrafı çeken mühendisler açısından bir sürpriz olduğu belirtiliyor. Adından anlaşılacağı üzere Parker Güneş Sondası’nın asli görevi Güneş’i incelemekti. Otomobil boyutundaki uzay aracı, Güneş’e “dokunan” ilk araç olacak.

Parker Güneş Sondası.

Ancak Güneş Sistemi’mizdeki diğer nesneler de aracın görevi açısından önem taşıyor. Güneş sondası, gezegenin yer çekimini kullanarak Güneş’e yakınlaşmak için 7 kere Venüs’ün yanından geçecek.

Bunu gerçekleştirirken, Güneş dışında bu nesnelere dair bilgileri de ortaya çıkarıyor. Güneş sondası geçen yaz bu geçişlerden birinde Venüs’ün şaşırtıcı bir görüntüsünü çekerek araştırmacıların gezegene dair beklenmedik bir şeyi keşfetmesini sağladı.

Araca yerleştirilmiş “Parker Güneş Sondası Geniş Alan Görüntüleyicisi” ekipmanıyla 12 bin 391 kilometre uzaklıktan çekilen gezegenin gece olan kısmının fotoğrafını inceleyen bilim insanları, görüntüde beklediklerinden daha fazlasının yakalandığını görünce şaşırdı.

Gece parıltısı

Gezegenin kenarındaki parlak çerçeve, atmosferdeki oksijen atomlarının gezegenin gece olan kısmındayken moleküllerle tekrar birleşmesi ve ışık saçmasıyla meydana gelen ve gece parıltısı diye adlandırılan şey gibi görünüyor.

Görüntünün merkezindeki karanlık alan, gezegenin yüzeyindeki en büyük dağlık bölge olan Afrodit Terra. Çevresindeki bölgelerden daha soğuk olduğu için karanlık görünüyor.

Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı’ndan WISPR projesi bilim insanı Angelos Vourlidas, “WISPR görünebilir ışık gözlemleri için tasarlandı ve test edildi. Bulutları görmeyi bekliyorduk ama kamera doğrudan yüzeye baktı” dedi.

Güneş sisteminde bulunan toz

Bilim insanları, aracın kızılötesi ışığa ne kadar duyarlı olduğunu kontrol etmek için tekrar geri döndü. Ekipman göründüğü gibi kızılötesine yakın dalga boylarını görebiliyorsa, bilim insanlarına Güneş’in etrafında ve yakındaki Güneş Sistemi’nde bulunan tozu araştırma imkanı sunarak beklendiğinden çok daha faydalı olabilir.

Eğer ekstra dalga boylarını göremiyorsa bu da kullanışlı: Görüntüler, Venüs’ü görmenin yepyeni bir yolunu temsil edebilir.

Vourlidas, “Her iki durumda da bizi bazı heyecan verici bilimsel fırsatlar bekliyor” dedi.

Güneş sondası bu hafta bir kez daha Venüs’ün yanından geçti. Bilim insanları bu veriyi nisan sonuna kadar işlemden geçirmeyi umuyor.


Comments

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: