Faslı Modernist Mohamed Melehi Covid-19 Nedeniyle Yaşamını Yitirdi

Fas'ta sanatsal bir rönesansı teşvik etmeye yardımcı olan canlı renkli soyutlamaların ressamı Mohamed Melehi, Covid 19 nedeniyle 84 yaşında öldü.1 dk


Ana vatanı Fas’ta sanatsal bir rönesansı teşvik etmeye yardımcı olan canlı renkli soyutlamaların ressamı Mohamed Melehi, 84 yaşında öldü. Abu Dabi merkezli İngilizce yayın yapan The National’a göre sanatçı, Paris’teki bir hastanede Covid 19’a bağlı komplikasyonlar nedeniyle yaşamını yitirdi.

Melehi’nin dalgalı dalga benzeri formlar içeren renkli resimleri, 1960’larda Fas’ta modernizmin gelişmesine yardımcı oldu. Farid Belkahia ve Mohammed Chabâa gibi sanatçılarla birlikte çalıştığı sırada, taraftarlarını özellikle Fas tarzı bir modernizmi inşa etmeye iten Casablanca Sanat Okulu adlı bir grubun parçası olarak aktifti.

Melehi, Kazablanka’daki École des Beaux-Arts’taki öğrencilerini sanat yaparken yerel mimariyi ve Berberi el sanatlarını dikkate almaya çağırdı. Fas, 1956’da bağımsızlığını ilan etmişti ve Kazablanka Sanat Okulu’nun sanatı, Avrupa etkisinden bağımsız bir tür modernizm geliştirmenin bir yoluydu.

Dalga formlarını kullanmaya başlamadan önce, soyutlamaları, bazılarının onu Frank Stella, Ellsworth Kelly ve diğerlerine uygulanan bir terim olan “sert kenar” olarak sınıflandırmasına yol açan keskin tanımlanmış geometrik formlardan oluşuyordu. Melehi, 2019’da “Sert resim, İslam sanatının doğasında bulunan soyutlamayı yeniden keşfetmemi sağladı” dedi.

1936’da Fas’ın Asilah şehrinde doğan Mohamed Melehi, kariyeri boyunca Fransa, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde dolaştı ve sonunda Kazablanka’da sona erdi.

Tate Modern’de uluslararası sanat küratörü Osei Bonsu, Instagram’da Muhammed Melehi’nin (1936-2020) vefatını duyduğuma üzüldüğümü yazdı. Kazablanka Sanat Okulu’nun, sömürge sonrası Afrika bağlamında kozmopolit soyutlamayı ve sanat pedagojisini radikal bir şekilde sorgulayan avangart bir grup olan Farid Belkahia ve Muhammed Chabâa ile birlikte Fas modernizminde etkili bir figürdü. “


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend