Eti Maden’in Bor Katkılı Dezenfektanları Hakkında Her şey

Eti Maden'in bor katkılı dezenfektanları yerel zincir mağazalarda yok. Demek ki ya hiç almıyorlar ya da çok sınırlı sayıda alıyorlar. Hepsine tek tek sorduğum için hangisi almış bitirmiş hangisi hiç duymamış biliyorum. İşte bizzat denediğim ürünlerle ilgili ayrıntılar. 4 dk


Covid 19 ile birlikte el dezenfektanlarına ilgi günden güne daha da artıyor doğal olarak. Daha önce hiç tanımadığımız bilmediğimiz pek çok marka dezenfektan çıkarmaya başladı. Tabi el dezenfektanı önemli çünkü günde defalarca kullanımı söz konusu. Mevzubahis eller olunca insan daha dikkatli davranıyor. Bunun yanında yüzeyleri de hepimiz her fırsatta temizlemeye çalışıyoruz. Hangisi daha iyi diye ararken Eti Maden ürünleriyle tesadüfen tanıştım kullandım sonra araştırdım. Aslında tersi olmalıydı ama ben tersten gittim:) Ortaya şu sonuçlar çıktı:

Nisan ayında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, içeriğinde bor bulunan ve cilde zarar vermeyen Borel dezenfektanın dağıtımına başlandığını açıklamıştı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının liderliğinde Ulusal Bor Araştırma Enstitüsünce (BOREN) Ar-Ge süreci tamamlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla seri üretimine geçilen BOREL, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde yoğun taleple karşılaştı. 

Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünce üretilen ve nisandan itibaren satışa çıkan bor katkılı el dezenfektanı BOREL’in 100 mililitrelik şişelerindeki satışı Mayıs’ta 4 milyon adet oldu. Ulusal ve yerel zincir marketlerin yanı sıra internet üzerinden de satışı yapılan BOREL’in küçük boylarının yanında litrelik ebatları da mayıstan itibaren raflarda yerini aldı.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında personel dışında kimsenin alınmadığı İzmir’deki üretim tesislerinde çalışanlar maske, tulum ve eldiven kullanıyor.

Eti Maden İşletmeleri Teknoloji Geliştirme Dairesi Başkanı Derya Maraşlıoğlu, vatandaşların ilk günden bu yana BOREL’e çok büyük bir ilgi gösterdiğini söyledi. İlginin satış rakamlarına da yansıdığını aktaran Maraşlıoğlu, “Satışta küçük boy olarak tabir edilen 100 mililitrelik şişelerde 4 milyon adede yaklaştık. Her geçen bu rakama binler ekleniyor.” dedi.

Maraşlıoğlu, vatandaşların ağırlıklı olarak zincir marketlerden BOREL’i temin ettiklerini belirterek, bunun yanından internetten satışların da son zamanlarda arttığını vurguladı.

“İçeriğinde yüzde 70 etil alkol var”

BOREL’in etil alkol, gliserin, bor ürünleri, aloe vera, çay ağacı ve lavanta gibi esansiyel yağlardan oluştuğuna dikkati çeken Maraşlıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dezenfeksiyonu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bunların başında mikroorganizmanın türü ve kullanılan dezenfektanın özellikleri gelmektedir. Dünya Sağlık Örgütü, yüzde 65 üstü etil alkol ve diğer yardımcı maddeleri içeren dezenfektanların Kovid-19 virüsüne karşı kullanılabileceğini belirtmektedir. BOREL’deki etil alkol oranı yüzde 70’in üzerindedir. Aynı zamanda etil alkol ve borun bakterilere ve bazı virüslere karşı etkisini gösteren birçok bilimsel çalışma bulunmaktadır. BOREL’in içeriğinde yer alan çay ağacı yağının da antiviral etkisi bilinmektedir.”

Bu sprey olanı ben en çok bunu sevdim. Sıvı dezenfektanlarla aram pek yok. Kokusu harika. Boyner’de aloe veralı vardı. Elleri yakmıyor sertleştirmiyor. Harika kokusuyla sürekli koklama isteği doğuruyor.

Büyük boylardan 100 bin litre satıldı

Maraşlıoğlu, bu ay büyük boyutlarıyla raflarda yer alan BOREL’in, daha çok insan trafiğinin yoğun olduğu noktalarda hijyeni sağlamak amacıyla üretildiği dile getirdi.

Küçük şişelerden günlük 200 bin üretim kapasitesine ulaştıklarını ifade eden Maraşlıoğlu, “Üretim bandından çıkan her ürünümüzün müşterisi bulunmaktadır. Büyük boy ürünlerimiz de kısa süre önce satışa sunulmasına rağmen yoğun ilgi görmektedir. Şu ana kadar büyük boy ürünlerimizden yaklaşık 100 bin litre satış gerçekleşti.” diye konuştu.

Yurt dışından da talep geliyor

BOREL, Türkiye’de olduğu gibi yurt dışında da yoğun ilgi görüyor. Türkiye’nin boru katma değere dönüştürmek için ürettiği ve kısa sürede Türk halkının en çok tercih ettiği ürünlerden biri haline gelen BOREL’e yurt dışından da ciddi bir talep olduğu öğrenildi. Özellikle Avrupa Birliği bünyesinde yer alan ülkeler ile İngiltere, ABD ve Ortadoğu ülkelerinden yoğun bir talep gören BOREL’in gelen bu talep doğrultusunda ihracatıyla ilgili çalışmalara başlandığı belirtildi. Bu kapsamda öncelikle Almanya başta olmak üzere, İngiltere, Fransa, Hollanda ve diğer Avrupa ülkeleri hedef ihracat pazarları olarak belirlendi. İkinci aşamada da ürünün ABD ve Ortadoğu ülkelerine satışı hedefleniyor.

Cilde zarar vermiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda yer alan habere göre, ‘Bor’ katkılı yerli dezenfektan BOREL’in cilde zarar vermiyor. BOREL’in içeriğinde bulunan bor, etil alkol, gliserin, aloe vera, çay ağacı yağı ve lavanta elleri nemlendiriyor ve dermatolojik problemlere neden olmuyor. Borun anti-bakteriyel özelliği eldeki mikrop ve bakterilerle mücadele ederken eldeki yaraların da daha çabuk iyileşmesine katkı sağlıyor.

Bortav

Bortav daha çok yüzey temizliğinde kullanılmak üzere alınabilecek bir ürün. Zaten üstünde de öyle yazıyor:) Masa sehpa hatta armatürler ve kapı kollarında kullandım. Kokusu bir harika. Ben 22 liraya almıştım internette 24 liraya satılıyor bazı sitelerde indirimli. Satıcılardan biri bu. Borel burada epey indirimli. Genellikle Bortav görünüşle eleştiri aldı ama bence orada da sorun yok zira yüzey dezenfektanlarının kutuları hep böyle. Borel gibi daha küçük olanlar daha özel tasarımlarla sunulabiliyor. Zaten Borel de çok iyi bu açıdan.

Ben sprey şeklinde olanları seviyorum. Borel’in spreyi 12,90’a satılıyor. Boyner’de gördüm bugüne kadar sadece. Bortav’ı da bir kere Watson’da gördüm bir daha bulamadım hiçbir yerde. Gratis ve Migros çalışanları hiç duymamış. Belki alınmıştır da onlar bilmiyordur. Carrefour’da yok. Yine söylüyorum çalışanlar o ne diye sordu bu ürünleri sorunca. Belki başka şubelere gelmiş de bitmiştir. Demek ki zincir mağazalarımız ilgi göstermiyor. Neden ola ki? Üretim mi az yoksa bazı kuruluşlar bilerek mi almıyor çözemedim.

Bu arada ürünler PTT AVM‘de var. Bazılarında kargo da bedava. Bortav orada da yok gördüğüm kadarıyla.

 

 

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend