Tarihi Kongre Binası’na Yapılan İlk “Baskın” Bu Değil

Amerika Birleşik Devletleri Kongre Binası baskını ilk değil. Tarihi bina 1812 Savaşı'nda İngilizler Washington’u işgal ettiğinde bir kez daha işgal edilmişti. 3 dk


Donald Trump yanlısı göstericiler dört kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bir isyanla Çarşamba günü Kongre Binası’na baskın düzenledi. Bu, 1812 Savaşı’ndan bu yana Kongre Binası’nın ilk toplu ihlaliydi.

Trump yanlısı isyancılar Çarşamba günü ABD Kongre Binası’na baskın düzenleyerek Kongre üyelerini 2020 başkanlık seçimlerinin sonuçlarını onaylayan ortak bir oturumu boşaltmaya zorladı. İsyancılar kongre bürolarını tahrip ettiler , eşyaları yağmaladılar ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’in birkaç dakika önce başkanlık ettiği Senato Odası’na girdiler. Kaos dört kişiyi öldürdü.

[fvplayer id=”3″]

En son büyük ve şiddetli bir grubun Kongre Binası’nı ihlal etmesi, 200 yıl önce İngilizlerin Washington, DC’yi işgal ettiği 1812 Savaşı sırasında gerçekleşti.

Capitol binası, 1812 Savaşı sırasında İngiliz birlikleri Washington DC’yi işgal ettiğinde hala inşaat halindeydi.

Başkan George Washington, Capitol binasının temel taşını 1793’te attı ve Kongre ilk kez 1800’de burada toplandı.

William Thornton tarafından tasarlanan tasarım, Senato ve Temsilciler Meclisi için kuzey ve güney uçlarında iki dikdörtgen bölüme sahip merkezi bir bina içeriyordu. Bina ayrıca Kongre Kütüphanesi ve Yüksek Mahkeme’ye ev sahipliği yapıyordu.

Ancak 1812’de ABD, kısmen ticaret kısıtlamaları ve ülkeler arasındaki deniz çatışmalarıyla ateşlenen Büyük Britanya ile savaş halindeydi. Washington Post’un bildirdiğine göre, Ağustos 1814’te “Napolyon savaşlarından yeni çıkmış” yaklaşık 4,500 İngiliz savaşçısı Washington’un güneydoğusuna indi .

24 Ağustos 1814’te Amerikan askerlerine karşı kazanılan zaferden sonra, İngiliz kuvvetleri Washington’a yöneldi ve burada Beyaz Saray ve Kongre Binası’nı ateşe verdiler.
Amerika’da Washington şehrinin ele geçirilmesi…

İngiliz askerleri, Amerikalıların 1813’te York’ta Kanada’nın başkentini yakmasına misilleme olarak Beyaz Saray ve Kongre Binası’nı ateşe verdi. Fransız bakan Louis Sérurier olay yeri hakkında “Hiç bu kadar korkunç ve aynı zamanda daha görkemli bir gösteri görmemiştim” dedi.

O günleri anlatan başka bir çizim.

Temsilciler Meclisi’nde (şimdi Ulusal Heykel Salonu) İngiliz kuvvetleri, barut macunu ile mobilyaları kapladı ve ateşe verdi, cam tavan pencerelerini eritip Giuseppe Franzoni tarafından oyulmuş bir Özgürlük heykelini yok etti.

Kongre Kütüphanesi’nin 3 bin kitabının körüklediği yangın Senato Odası’na da sıçradı.

Washington Post’a göre yangınlar 50 mil uzaktan görülebiliyordu .

First Lady Dolley Madison, Beyaz Saray’ın George Washington portresini İngilizlerin eline düşmekten kurtardığı için bir kahraman olarak selamlandı.

Madison, Beyaz Saray’dan tahliye edildiğinde kız kardeşine bir mektup yazmanın ortasındaydı .

“Nazik dostumuz, Bay Carroll, ayrılmamı hızlandırmak için geldi ve benimle çok kötü bir mizah içinde, çünkü General Washington’un büyük resmi güvence altına alınana kadar beklemekte ısrar ediyorum ve duvardan sökülmesini gerektiriyor. ,” yazdı. “Bu süreç, bu tehlikeli anlar için çok sıkıcı bulundu; çerçevenin kırılmasını emrettim ve tuvalin çıkarılması yapıldı ve değerli portre, güvenli bir şekilde saklamak için New Yorklu iki beyefendinin ellerine yerleştirildi. Ve şimdi sevgili kızkardeşim, bu evi terk etmeliyim, yoksa geri çekilen ordu gitmem gereken yolu doldurarak beni içinde tutsak edecek…!”

Olay, hızlı düşünen Senato yardımcılarının Kongre Binası’ndan ayrılırken seçim oylarının bulunduğu tahta kutuları kurtardığı Trump yanlısı isyancıların 2021 isyanını yansıtıyor.

Kongre Binası, İngilizlerin Washington, DC’den ayrılmasından sonra harabeye dönmüştü.
ABD Kongre Binası kalıntıları…

Büyük yangın hasarının yanı sıra, Capitol duvarları “George Washington bu şehri İngiltere ile yedi yıllık bir savaştan sonra kurdu – James Madison iki yıllık bir savaştan sonra kaybetti” gibi grafitilerle işaretlendi. Mimar Benjamin Henry Latrobe tarafından kullanılan yangına dayanıklı yapı malzemeleri sayesinde dış yapı ve iç mekanların çoğu bozulmadan kaldı.

Latrobe, Capitol’u inşa etmek için sac, mermer, kumtaşı, çinko ve bakır kullanmıştı. – atlama duvarcılık tuğla, taş veya betondan yapılmış kavisli tavan – da yangında iyi kaldırdı.

Kongre, 1815’ten 1819’a kadar Old Brick Capitol’da daha uzun vadeli bir ikame bulmadan önce geçici olarak Blodgett’s Hotel’de toplandı. Old Brick Capitol’un yeri şimdi Yüksek Mahkeme’nin yeri .
Capitol’ün güney kanadındaki bu bölüm Latrobe tarafından tasarlanan ve 1807’de inşa edilen orijinal kumtaşı sütunları ve Seneca taş döşemelerini içeriyor.
Popüler inanışın aksine, bir Kongre Binası sütunundaki bu delikler, 1812 Savaşı’ndan kalma kurşun delikleri değil – farklı bir Kongre Binası yangınının sonucudur.

Amerika’da “İnsan Avı” Başladı; Trump da Yargılanabilir

ABD Kongre Binası’nda Kadının Vurulma Anı… Hangi Görüntü Ne Anlatıyor?


Comments

%d blogcu bunu beğendi: