Amerika’da “İnsan Avı” Başladı; Trump da Yargılanabilir

Amerika Birleşik Devletleri Kongre binasında yaşananlardan sonra FBI ve DC Polisi "insan avı" başlattı. Göstericilerin fotoğrafını yayınlayarak destek beklediklerini söylediler. İbre Trump'a dönüyor. O da yargılanabilir mi?2 dk


FBI ve  DC  Polisi, Başkan Trump’ın seçim sonuçlarını protesto etmek için Kongre’ye “yürüyüşe ” çağırmasının ardından, ABD Kongre Binası’na baskın yapmaktan federal suçlamalarla aranan şiddetli “Trump çetesinin” üyelerinin fotoğraflarını yayınladı. (İfade DailyMail’e ait)

Yetkililer, çarşamba günü Senato ve Meclis Dairelerini ölçeklendiren, heykelleri harap eden, göz yaşartıcı gaz atan ve binaları parçalayan en az 36 şüphelinin yanı sıra halihazırda tutuklanmış olan 68 kişiyi izleme sürecinde olduklarını duyurdular.

[fvplayer id=”4″]

Şüpheliler, isyan ve silah suçlamalarını kışkırtmak da dahil olmak üzere bir dizi suçlamayla aranıyor; Adalet Bakanlığı hepsini mahkemelere getirme sözü verdi.

Saldırganların bazıları sosyal medyada zaten tespit edildi – boynuzlu ‘Şaman’ Jake Angeli – ancak geri kalanı kolluk kuvvetleri tarafından aranıyor. DC ve ülke genelinde büyük bir insan avı başlatıldı. 

Seçilmiş Başkan Joe Biden ve DC Belediye Başkanı Muriel Bowser da dahil olmak üzere artan sayıda politikacı, şiddetli ayaklanmadan Trump’ı sorumlu tutuyor.

Haberde, “Seçimlerin bütünlüğüne yanlış bir şekilde saldırmak için haftalar harcayan Cumhurbaşkanı, daha önce destekçilerini ‘cehennem gibi savaşmaya’ ve sonuçların Kongre’nin resmi onayını protesto etmeye çağırmıştı.” deniyor.

Polis Perşembe günü, ABD Kongre Binası’na baskın yaptıktan sonra federal suçlamalarla aranan şiddetli Trump çetesinin üyelerinin fotoğraflarını yayınladı

Başkan olarak Trump, Biden’ın göreve başlamasıyla 20 Ocak’ta resmi olarak görevden ayrılana kadar herhangi bir suçla suçlanamaz, ancak yetkililer yine de bir dava açabilir ve bir soruşturma yürütebilir.

DailyMail’deki haberde ayrıca protestocuların, “haftalarca yanlış bir şekilde seçimin bütünlüğüne saldıran ve destekçilerini Kongre’nin Biden’in zaferine resmi onayını protesto etmeye çağıran Başkan Trump tarafından kışkırtıldığı” da ifade ediliyor.

Federal ve yerel yetkililer, Çarşamba günü kaotik sahnelerde ABD Kongre Binası’na baskın düzenleyen, mülkleri tahrip eden, göz yaşartıcı gaz ateşleyen ve polisleri çöpe atan en az 36 şüpheliyi – zaten tutuklanan 68 kişiye ek olarak – izlemeye çalışıyor.

Eski FBI Müdür Yardımcısı Danny Coulson Perşembe günü Fox News’e verdiği demeçte, vahşi olayın ‘kışkırtıcı kaynaklı’ olduğunun açık olduğunu söyledi.  Coulson, FBI ve Gizli Servis fotoğraflarda ‘iyi yüz tanıma yeteneklerini’ kullanarak göstericileri tanımlayabildiğinden, kalan şüphelilerin yakında bulunup suçlanacağını söyledi.

DC Polis Şefi Robert Contee, halkın onları teşhis etmesine yardımcı olabileceği umuduyla, göstericilerin çok sayıda fotoğrafını yayınladı. Contee Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, “Bu görüntüler, çeşitli şiddet veya mülke zarar verme eylemlerinde bulunan bireyleri tasvir ediyor” dedi.

Başsavcı Jeffrey Rosen, federal yetkililerin kanıt toplamak, failleri belirlemek ve bu kişileri federal suçlarla suçlamak için çeşitli kolluk kuvvetleriyle işbirliği yaptığını söyledi.

Rosen, yaptığı açıklamada, “Adalet Bakanlığı, Hükümetimize ve hukukun üstünlüğüne yönelik bu saldırıdan sorumlu olanların, eylemlerinin hukuka göre tüm sonuçlarıyla yüzleşmesini sağlamaya kararlıdır” dedi.

Sıra Trump’a gelir mi? Biilinmez. Onu zaman gösterecek.

Kaynak: DailyMail


Comments

%d blogcu bunu beğendi: