Eyüpsultan’ın Lavanta Bahçesi Mevsimini Bekliyor

İstanbul Eyüpsultan İlçe Belediyesi, ilçeye bağlı Ağaçlı Köyü’nde geniş bir alana lavanta dikimi gerçekleştirmişti. 3 dk


Şairlerin yazarların dilinden kaleminden düşürmemesinin bir nedeni var; ya da insanların akın akın kilometrelerce yol kat ederek ağustos ayında lavanta bahçelerini görmeye gitmeleri sebepsiz ya da öylesine değil.

Lavanta bahçelerindeki güzelliği lavantanın gizemli, coşkulu, buruk ve nostaljik halini en güzel anlatanlardan biri Oscar Wilde. Wilde Dorian Gray’in Portresi’nde şöyle yazmış:

“…Öte yandan kelimelerin ne öncelikli büyüsü vardı. Biçimsiz şeylere esnek biçimler kazandırır gibiydiler. Bir viyola ya da lavanta sesini andıran tatlı melodileri vardı sanki. Sadece kelimeler… Kelimelerden daha gerçek ne vardı ki?”

Konunun lavantalardan açılmasının  nedeni Eyüpsultan belediyesinin lavanta bahçesi. Muhtemelen ağustos ayında açacaklar. İşte o bahçesinin öyküsünü anlatacağız bu yazımızda.

İstanbul Eyüpsultan İlçe Belediyesi geçen yıl mayıs ayında ilçeye başlı Ağaçlı köyünde lavanta bahçesi oluşturmak için harekete geçmiş ilk lavantaları da Belediye Başkanı Deniz Köken dikmişti.

Bölgede, 15 bin metrekarelik alanda 15 bin lavanta dikimi yapıldı. Ağaçlı’ya dikilen lavantalar yetişince bölgenin, hem turizm, hem de ekonomik olarak kalkınması bekleniyor.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken lavanta ekimi yaparken.
Bölge halkı çalışıyor

Oluşturulan lavanta bahçelerinde bölge halkı çalışıyor. Bu sayede bölge halkının ev ekonomisine katkı sağlanmış oluyor. Ayrıca lavantalarla yapılan çeşitli hediyelik eşya, esans ve içecek gibi şeyler, lavanta bahçelerini görmeye gelen ziyaretçilere satılacak.

(Arşiv) Lavanta keseleri.

Bahçenin son durumunu Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken Twitter’ından paylaştı. Köken, “İstanbul’un lavanta kokusuyla buluşmasına çok az kaldı, bu yaz fotoğraf çekilebileceğimiz duruma gelirler İnşallah.

“Kırsal İçin El Ele” sloganıyla düzenlediğimiz Kırsalda Yaşam Çalıştayımız meyvelerini vermeye devam ediyor, Eyüpsultan’da sürprizler bitmez.” diye yazdı.

Lavanta mevsimi

Lavantalar temmuz ayı sonu ağustos başında hasat için uygun hale geliyor. Lavantalarıyla ünlü Isparta civarı bu aylarda turistlerin akınına uğruyor. Görsel olarak özellikle yerli turistleri cezbeden lavanta bahçeleri bölge halkına büyük katkı sağlıyor. Şimdi aynı şey Eyüpsultan için geçerli olacak. Zamanla İstanbulluların ve diğer şehirlerden gelen yerli tursitlerin lavanta tarlasına ve üretilecek ürünlere ilgi göstermesi kaçınılmaz.

Faydaları çok

Bilimsel adı Lavandula angustifolia olan lavanta, çok yıllık ve yaprak dökmeyen bir bitki. Bitkinin çiçekleri, yaprakları ve uçucu yağı doğal ilaç olarak kullanılır. Kurutularak dolaplara konan çiçekleri giysileri böceklerden koruyor.

Lavanta, genellikle anksiyete, depresyon, uykusuzluk ve baş ağrısı ve diş ağrısı da dahil olmak üzere fiziksel ağrıyı tedavi etmek için kullanılıyor. Ayrıca, cilt ve saç tedavilerinin yanı sıra yaraları ve ağrıyı tedavi etmek için losyonlarda ve kremlerde topikal olarak kullanılıyor.

Sağlık açısından faydaları

Lavanta yağı, küçük yanıkları ve böcek ısırıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu belirtiliyor.

Lavanta içeriğindeki bileşenler sayesinde cilt doğal parlaklığına kavuşuyor. .

Lavanta en yaygın olarak aromaterapide kullanılır. Lavanta bitkisinin yağlarından gelen kokunun, sakinlik ve zindeliğin artırılmasına yardımcı olduğuna inanılmaktadır. Ayrıca stres, endişe ve hatta hafif ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğu söylenir.

Lavanta içeriğindeki bileşenler sayesinde cilde doğal parlaklığını, canlılığını ve güzelliğini geri kazandırmaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra lavantanın akne tedavisinde oldukça etkili olabileceği bilinmektedir.

Lavanta çayı

Lavantanın, başta migren olmak üzere baş ağrısına neden olan sorunların ortadan kaldırılmasında etkili olduğu kanıtlanmıştır. Lavanta çayı migren ağrılarını rahatlatmaya yardımcı olabilir. Lavanta yağı da boyun ve alın kısmına uygulanması durumunda baş ağrısının giderilmesine yardımcı olur.

(Arşiv) Lavanta demet olarak da ilgi görüyor.

Lavanta yağının çok etkili antiseptik özelliği bulunur. Topikal olarak kesiklere, çiziklere uygulanabilir. Yaralara uygulandığında hücrelerin iyileşmesini hızlandırır. Doğal antibiyotik özelliğinden dolayı yaraların enfeksiyon kapmasına engel olabilir.

(Arşiv) Lavanta tarlası.

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend