Charlie Hebdo’yu Fransa’da da seven yok

Irkçı karikatürleriyle dünya çapında tepki çeken Fransız dergi Charlie Hebdo bu kez Kraliçe Elizabeth'i hedef aldı, tepkilerin odağı oldu.1 dk


Zaman zaman yaptıkları kapaklarla tepki çeken Fransız dergisi Charlie Hebdo bu kez de Kraliçe 2. Elizabeth’i hedef aldı. Dergi kapağında Sussex Düşesi Meghan Markle’ı ABD’de polisin boynuna bastırarak yaşamına son verdiği siyah vatandaş George Floyd’a benzetti. Markle’ın boynuna ayağıyla bastıran kişiyi de Kraliçe Elizabeth olarak çizdi. Bu benzetme tepkilere neden oldu.

Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo’nun Kraliçe 2. Elizabeth ve Sussex Düşesi Meghan Markle’ı ABD’de polisin boynuna bastırarak yaşamına son verdiği siyah vatandaş George Floyd’a benzetme yaparak çizmesi tepkileri neden oldu.

The Guardian’da yer alan habere göre, Kraliyet ailesinden ayrılarak ABD’ye yerleşen Sussex Düşesi Meghan Markle’ın Oprah Winfrey’e yaptığı açıklamalarda Kraliçe’yi dışarıda bırakarak da olsa Kraliyet ailesine yaptığı eleştiriler ve ırkçılık işaretinin ardından Charlie Hebdo’da “Meghan neden gitti” başlığı yer aldı. Markle’ın karikatürde “Artık nefes alamıyordum” dediği gösterildi.

Bu kapak Fransız sosyal medya kullanıcıların tepkisini çekti. Bir kullanıcı, “Charlie Hebdo Fransa’nın en kötü gazetesi” yorumunda bulundu. Başka bir kullanıcı ise, “Merhaba uyuyan devler, sert bir sağcı ve ünlenmiş bir şekilde ırkçı olab Charlie Hepdo’yu kınamıyorsunuz” diye yazdı. Başka birisi ise şu ifadeleri kullandı: “Her düzeyde yanlış: Charlie Hebdo asilzadeleri George Floyd’la dalga geçen çizim nedeniyle kınandı.”

Geçen yıl ABD’nin Minnesota kentinde polisin diziyle boynuna bastırması sonucu hayatını kaybeden George Floyd’un “Nefes alamıyorum” sözleri gündem olmuştu. George Floyd’un ölümüne sebep olan 4 polis memuru aleyhinde açılan davada, Floyd’un ailesine 27 milyon dolar tazminat ödenmesine karar verilmişti.


Comments

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: