İzmir Mizah Festivali’nde Plantu Gerginliği

İzmir Mizah Festivali 24 Aralık programı, Charlie Hebdo destekçisi olarak bilinen karikatürist Plantu'nun da katılımcılar arasında olması nedeniyle gelen tepkiler üzerine iptal edildi. 2 dk


İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Mizah Festivali’ni bu yıl ilk kez uluslararası boyutta düzenledi ve pandemi nedeniyle uzaktan katılımla 16-25 Aralık tarihleri arasında gerçekleştiriyor. Festivalin sonuna doğru 24 Aralık konuşmacılarından biri ortamın gerilmesine neden oldu. Bu isim Fransız siyasi hiciv karikatüristi Plantu. Plantu uzun yıllardır Le Monde’da çiziyor ancak onun belirgin özelliği Hz Muhammed karikatürleriyle tüm dünyadaki Müslümanları kızdıran Charlie Hebdo dergisinin sıkı destekçilerinden biri olması.

Plantu

Plantu bu desteğini de gizlemiyor bundan altı yıl önce Euronews’e verdiği görüntülü röportajda açıkça söylemişti. Cartooning for Peacehe’nin kurucu üyelerinden biri olarak, daha fazla hoşgörü ve anlayış için kampanya yürüten ve dünya çapında kültürel bağları geliştirmeye çalıştığını savunan Plantu Euronews’e, Charlie Hebdo’nun geleceğini garanti altına almak için kanatlarda bekleyen gizemli bir yatırımcıyı tanıdığını söylemişti.  “15 gün sonra Charlie Hebdo açıkçası hala yayınlanacak, satışa sunulacak, ancak altı ay, bir yıl, iki yıl sonra gelecek olana hazırlanmak istiyoruz. Ve yatırım yapmaya hazır olan bu kişi, beni çok iyi tanıyor, yaratıcı alana çok aşina, sadece “Bana neye ihtiyaçları olduğunu söyle, ben de onlara vereyim” dedi,” demişti. İlgilenenler buradan ulaşabilir.

Peki İzmir Mizah Festivali’nde ne oldu? Festivalin 24 Aralık tarihli konuşmacılarından biri Plantu. Programda günler öncesinden de açıklandı. Festivalin 24 Aralık programı şöyle 👇

Plantu ismi Charlie Hebdo ile neredeyse özdeşleştiğinden dikkat çekti. Konu gazete ve internet sitesi sayfalarına taşındı, sosyal medyada eleştiri aldı. Haber; “CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından online düzenlenecek olan Uluslararası İzmir Mizah Festivaline İslam’a ve Hazreti Muhammed’e hakaret eden Charlie Hebdo dergisinin karikatüristi Plantu da davet edildi.” şeklinde yer aldı. Haberlerin ardından İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, programın iptal edildiğini açıkladı.

Bu açıklamalardan sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi bir açıklama yayınladı. Yapılan açıklama şu şekilde: 👇

“Öncelikle belirtmeliyiz ki, Charlie Hebdo dergisinden herhangi bir karikatürist İzmir Uluslararası Mizah Festivali’ne davet edilmemiştir. Bu kapsamda ortaya atılan iddialar tamamen gerçek dışıdır.  Bununla birlikte etkinliğe katılan karikatür ve mizahçılar içinden iki ismin aleyhinde bazı olumsuz açıklama ve yayınlar yapıldığı görülmektedir. Festival etkinliğindeki konuşmacılar arasında yer alan şimdi kışkırtıcı yayınlara konu edilen dünyaca ünlü iki karikatürist Kichka ve Plantu ise önceki yıllarda ülkemizi ziyaret ederek bakan ve Başbakan Yardımcısı düzeyinde kabul görmüş, üst düzey tebrik ve takdirlere mazhar olmuş isimlerdir. 24 Aralık tarihinde yayınlanması planlanan “Dünya Karikatüründe Toplumsal Eleştiri ve Mizah” başlıklı oturumlara katılan 10 karikatürist dahil hiçbir katılımcıya ücret ödenmemiştir. Festival içeriğinin çekimleri yayın tarihi öncesinde dijital ortamda tamamlanmıştır. Ancak bazı siyasetçilerin şoven-popülist söylemlerinin de etkisiyle estirilmeye çalışılan hava hoşgörü ve huzur ortamını baltalamıştır. Festival moderatörü ve Festival Yönetmeni’nin tarafımıza yazılı yaptığı 24 Aralık etkinliklerini yayından çekme talebi kabul edilmiştir.”

Konu kapanmış gibi görünse de kapanmayacağı aşikar.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend