Sakın kırmayın; Telefon ekran fiyatları rekora koşuyor

Apple, Samsung ve Huawei’nin amiral gemisi telefonlarında garanti kapsamı dışındaki ekran değişim ücretleri aldı başını gidiyor.1 dk


Akıllı telefonların ekran değişim fiyatları telefon fiyatlarıyla yarışır hale geldi. Özellikle üst segmentteki akıllı telefon modellerinde garanti kapsamı dışındaki ekran değişim ücretleri 3 bin TL’yi buldu. Ekran değişim ücretlerinde gelinen bu seviyesiyle, perakende satış fiyatları dikkate alındığında piyasadan orta segment bir akıllı telefon rahatlıkla alınabiliyor.

Buna göre Apple’ın iPhone 12 serisi, Samsung’un Galaxy S21 serisi ile Huawei’nin de Mate 40 Pro ve P40 Pro modellerinde garanti kapsamı dışındaki ekran değişim fiyatları şöyle:

iPHONE 12’DE 2 BİN TL’DEN BAŞLIYOR

Apple’ın Türkiye’de başlangıç fiyatı 16 bin 999 TL olan iPhone 12 Pro Max modelinin garanti kapsamı dışındaki ekran değişim ücreti 2 bin 959 TL iken, iPhone 12 ve iPhone 12 Pro’da bu fiyat 2 bin 509 TL olarak uygulanıyor. En ucuz iPhone 12 modeli olan iPhone 12 mini’de bile 2 bin TL’yi geçen ekran değişim ücreti, telefon fiyatının beşte birini buluyor.

Samsung’un Galaxy S21 serisinde 1440 TL’den başlayan ekran değişim ücreti, S21 Ultra ve Note 20 Ultra’da 2 bin 220 TL olarak uygulanıyor.

Huawei’nin Mate 40 Pro’sunda da ekran değişim ücreti 2 bin TL’yi geçiyor. Bu rakamlara göre Apple, Samsung ve Huawei’nin amiral gemisi modellerinde ekran değişim ücretleri telefonun fiyatının yüzde 10 ile yüzde 22’si arasında değişiyor.

KATLANABİLİR EKRANLARDA DURUM NE?

Her ne kadar akıllı telefon pazarında henüz tüketicilerin tercihleri arasına giremese de (özellikle de çok yüksek fiyatları yüzünden) katlanabilir ekranlı telefon modellerindeki ekran değişim ücretleri ise kelimenin tam anlamıyla dudak uçuklatır cinsten.

Örneğin Huawei’nin perakende satış fiyatı 29 bin 999 TL olan Mate Xs modelinin Türkiye için açıklanan ekran değişim ücreti tamı tamına 9 bin 437 TL. Katlanabilir telefon pazarının bir diğer oyuncusu Samsung’un Türkiye’de 19 bin 999 TL’ye sattığı Galaxy Z Fold 2 ve indirimli fiyatı 9 bin 999 TL olan Galaxy Z Flip’te ise ekran değişim ücretleri 550 dolar ile 600 dolar arasında.


Comments

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: