Antik Çağ Ressamları Hakkındaki Bilgiler Parmak İzleri Sayesinde Ortaya Çıkıyor

2 dk


Antik çağ ressamları hakkında yeni bilgiler edinmek için parmak izlerinden yararlanılıyor. İspanya’daki Los Machos mağarasından çıkan bulguları incelendi.

Parmak izleri telefon kilidi açmak ve hırsız yakalamaktan daha büyük işlere de yardımcı olabiliyor. Son olarak da antik çağ sanatçılarının kimliğini öğrenme konusunda işe yaradı. Güney İspanya’daki Los Machos mağarasında bulunan duvar resimlerinde denk gelinen parmak izleri, geçmişin ressamlarının kim olduğunu açığa çıkardı.

Çizgileri izleyerek çıkarımlarda bulunan araştırmacılar, iki parmak izinden yola çıkarak antik sanatçılardan birisinin en az 36 yaşında bir erkek ve yaşı 10-16 arasında değişen genç bir kadın veya çocuk olduğunu ortaya çıkarttı.

Granada Üniversitesi’nin akademisyenleri tarafından yürütülen çalışma M.Ö. 4.500-2.000 yılları arasında mağara duvarına parmakla çizilen resimlerin üzerine ışık tuttu. Sert darbeler, daireler, geometrik şekiller ve insan çizimleri bulunan resimlerin günlük hayatla ilgili olduğu ve Los Machos’ta yaşayanların anlayabileceği semboller olduğuna inanılıyor.

Kaya Resimleri Antik Çağın Sanatçılarının Düşüncelerini Açıklıyor

Seville Üniversitesi’nden profesör Leonardo Garcia Sanjuan bu çizimlerin ve çizenlerin neden önemli olduğunu anlattı: “Kaya çizimlerinin gerçek değeri çizerlerinin düşünüş şekline dair direkt bir bağ olmasından geliyor. Bu insanlar kaya sanatı tartışılırken genellikle göz ardı edilir.

“Parmak izlerinin cinsiyet ve yaş tespiti için kullanılması bu sanatın yaratıcılarının kim olduğu konusunda son derece faydalı. Kaya sanatını icra edenlerin cinsiyeti bu parmak izi çalışmasındaki gibi tespit edilebilmiş olsaydı pek çok faydalı bilgilerimiz olurdu.

“Kaya sanatını çocuklar mı, olgun insanlar mı, kadınlar mı erkekler mi yaptı? Kaya resimlerinden sorumlu bir yaş veya cinsiyet var mıydı? Şimdiye kadar bu konularda hiç bilgimiz yoktu.”

Akademisyenler parmak izi testlerini genel özelliklerine bakarak yapıyor. Kadın parmak izlerinde çizgiler erkeklerinkine oranla daha ince olurken yaşlandıkça çizgiler arasındaki uzaklık da büyüyor.

Barcelona Üniversitesi’nden Profesör Margarita Diaz-Andreu ise parmak izlerinin kesin kanıt olmayacağı düşüncesinde: “İlgi çekici bir tespit fakat pek çok toplumda resim yapma görevindeki insanların yanında gruplarından başkalarının da olduğunu biliyoruz. Bu da parmak izlerinin ressamlardan gelmeyebileceğini düşündürtüyor.”

Tarih öncesi kaya resimleri uzun süredir araştırılmış olsa da ressamlarla ilgili bilgiler son derece sınırlıydı. Hatta resimler için kullanılan boyanın avlanmış hayvanların kanı olması ve av hayvanlarının resimlerinin çizilmesi çizerlerin avcı erkekler olduğunu düşündürtmüştü. Bu yeni bulgularla antik zamanlarda da sanatın belli bir cinsiyet veya yaş grubunun tekelinde olmadığını öğrenmiş bulunuyoruz.

Kaynak: The Art Newspaper


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend