Gelecek İçin İyimser mi Yoksa Kötümser mi Olmalıyız?

Bugünün pandemi bağlantılı küresel krizinin kaosundan uzun vadeli düşünürsek nasıl bir anlam çıkar? Gelecek için iyimser mi olmalıyız kötümser mi? 2 dk


Koronavirüs salgını sadece günlük hayatımızı değil, toplumun kendisini de dramatik bir şekilde bozuyor. Pandemi muhtemelen daha derin ekonomik, politik ve teknolojik sonuçları doğuracak. Peki bugünün küresel krizinin kaosundan uzun vadeli düşünürsek bir anlam çıkar?

Arizona Eyalet Üniversitesi Toplumda Geleceğin İnovasyon Okulu’nda uygulama profesörü fütürist Brian David Johnson düzenli olarak Bloomberg TV, PBS, Fox News ve Discovery Channel’da yer alan bir isim. Lithub editörünün geleceğimizle ilgili sorularını yanıtlarken ilginç açıklamalar yapıyor. Johnson’a göre olası geleceği tahmin etmek sonuçlarını hesaplamak onu değiştirmek için önemli bir adım. Pandeminin şu an bizze yaptırdığı şeyde tam olarak bu Geleceği özellkle de karanlık görme eğilimindeyiz. Johnson’a göre bu anlamsız; çünkü Johnson insanlardaki daha iyiyi yapma potansiyeline güveniyor. Ve evet onun güvendiği teknoloji değil insan. Soru ve cevapların bir bölümü şöyle:

Andrew Keen: Hala makul derecede iyimser konuşuyorsunuz, ancak bu yılki programlarımızın çoğunda kendimizi nasıl başarısızlığa uğrattığımızı işledik. Elbette COVID hakkında birçok şov yaptık. Kapitalizmin başarısızlığı hakkında, dünyayı kurtarmak için kapitalizmi gerçekten kontrol altına alma ihtiyacı hakkında konuşmalarımız oldu. Teknolojinin herhangi bir şekilde dünyayı daha iyi bir yer yaptığına dair kanıt nerede Brian?

Brian David Johnson

Brian David Johnson: Teknoloji ile ilgili değil. İnsanlarla ilgili. O halde soru, insanlar burayı nasıl daha iyi bir yer haline getirebilir olmalı. Ve bence bu, özellikle tüm başarısızlıklara, işlerin ters gittiği her şeye bakabileceğinize dönüyor. Yaptığım şeylerden biri de özellikle olası ve potansiyel olumsuz geleceklere giden ve bunları inceleyen bir laboratuvarın yöneticisiyim. Aslında zamanımızın çoğunu önümüzdeki on yıl içinde işlerin ne kadar kötüye gideceğini bulmaya harcıyoruz. Ama sonra her zaman geri dönüyoruz ve diyoruz ki, tamam, harika, şimdi bu karanlık yerleri belirlediğimize göre, nasıl bozarız, azaltırız, veya ondan kurtuluruz? O geleceği nasıl daha iyi hale getirebiliriz? Tüm o karanlık yerlere gitmenin ve geleceği eleştirmenin kötü olduğunu düşünmüyorum. Hala iyimserim çünkü insanları zorluyor ve evet, bu karanlık yerleri görebiliyorsunuz, sonra dönüp, tamam, bu konuda ne yapabiliriz diyorsunuz.

Andrew Keen: Kendine özgü bir fütüristsin. Fütüristlerin geleceği daha iyi hale getirdiğine, fütüristlerin geleceği gerçekten gerçekleştirebileceklerine dair herhangi bir kanıt var mı?

Brian David Johnson: Çoğu zaman son yirmi beş yılda gördüğüm şey, evet, gerçekten yapabiliriz. İşte bu yüzden, gördüğünüz gibi, iyimser olduğumu beyan ettim, insanların geleceği şekillendirme ve daha iyi hale getirme yeteneğine sahip olduğumuzu biliyorum.

 

 


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend