Ziraat Bankası’nın Kemal Sunal’lı Reklamını Sevmedik, Çünkü….

2000 yılında kaybettiğimiz ünlü sanatçı Kemal Sunal Ziraat Bankası'nın 157. yıl reklamında izleyicinin karşısına çıktı. Reklamı sevenler de vardı sevmeyenler de. Biz de sevmeyenlerdeniz... Bunun üç nedeni var...1 dk


Türk sinema tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Kemal Sunal ölümünden tam 21 yıl sonra Ziraat Bankası’nın reklam filminde karşımıza çıktı sosyal medya ikiye bölündü. Beğenen de vardı çok sert tepki gösteren de…

Deep Fake isimli bu teknoloji yardımı ile görüntüsü bulunan birinin yüzü başka bir videodaki kişinin yüzünün yerine kullanabiliyor. Geçmişte çekimler sırasında hayatını kaybeden yıldızlar için kullanılan bu teknoloji artık ortalama bir bilgisayarda da hayata geçirilebiliyor. Artık teknolojinin gelişmesiyle birlikte eski kaybettiğimiz sanatçıları tekrardan sahnelerde görmemiz mümkün.

Bunun en basit örneği ise Ziraat Bankası tarafından yayınlanan yeni reklam filmi. Film şöyle:

 

Bu reklam filminin herkeste farklı duygular uyandırdı. Gelen tepkilerden bazıları şöyle:

Ziraat Bankası benzer bir çalışmayı daha önce de yapmış ve hayatta olmayan Yeşilçam ustalarını reklam filminde oynatmıştı. Sosyal medyadan şöyle paylaşmışlardı:

Açık konuşmak gerekirse biz de sevmeyenlerdeniz reklamı. Bunun üç nedeni var:

Birincisi ustaların bu şekilde kullanılmasına karşıyız. Bu hem onu sevenlerinin duygularını sömürmektir hem de ustayı sevenlerinin hafızalarına bu reklamla kazıyarak onun anısına saygısızlıktır. Ustaların hatıralarını yaşatmak istiyorlarsa reklamda oynatmaktan daha iyisini yapabilirler.

İkincisi amacın ticari olduğu özellikle gizlenmeye çalışılan reklamları sevmiyoruz. Gelen tepkilere de bakılırsa yapılmaya çalışılan şey olmuş. Çoğu insan bunun bir reklam olduğunu unutmuş.

Son olarak; bir kamu bankası reklamlara bu kadar para harcamamalı. Görevleri bu değil çünkü. Özellikle de bu aralar kimseye kredi vermedikleri iddialarıyla ortalık çalkalanırken.


Comments

%d blogcu bunu beğendi: