Köpeğinizin Dahi Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Keele Üniversitesi'nden Biyoloji Öğretim Görevlisi Jan Hoole Nature dergisinde yayınlanan çalışmayı anlattı. 3 dk


Bir köpekle yaşamış olan herkes kelimelerin anlamını öğrenme kapasitelerini iyi bilir.

Şempanzeler, deniz aslanları ve al yanaklı maymunların kelimeleri nasıl öğrendiği araştırma konusu olmuştu. Ancak şimdi Nature’da yayınlanan bir makale , bazı köpeklerin yeni bir nesnenin adını yalnızca dört kez duyduktan sonra öğrendiklerini gösteriyor; bu, daha önce insanlarla sınırlı olduğu düşünülen bir yetenek.

Araştırmacılar, bu yeteneğin incelenen tüm köpekler arasında yaygın olmadığını, bunun yerine birkaç “yetenekli” veya yüksek eğitimli hayvanla sınırlı olabileceğini keşfettiler. Peki kendi köpeğinizin bir dahi olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Çalışma basitti ve evde kopyalanması kolaydı. Köpeğinizin nesnelerin adlarını bu kadar çabuk öğrenip öğrenemeyeceğini görmek için araştırmacıların attığı adımları izleyin. Ancak köpeğinizin bu yeteneği yoksa endişelenmeyin, bu sadece cinslerine veya önceki deneyimlerine bağlı olabilir.

Yeni çalışmada, 59 nesneyi adıyla bilen Whiskey adlı bir köpek ile 42 oyuncağı bilen Vicky Nina adında bir Yorkshire terrier vardı.

Whiskey

Araştırmacılar, her köpeğin oyuncaklarıyla ilgili bilgilerini, her oyuncağı sırayla getirmelerini isteyerek test etti. Köpeklerin seçimini etkilemekten kaçınmak için ne sahipleri ne de deneyciler oyuncakları görebildi.

Bir kez kurulduktan sonra, köpekler tüm oyuncaklarının adlarını biliyorlardı, araştırmacılar iki yeni nesne tanıttılar ve her birini sırayla bir grup bilinen oyuncağa yerleştirdiler. Bu testte Viski her seferinde yeni oyuncağı seçti. Vicky Nina denemelerin % 52,5’inde doğru olanı elde etti, bu da şansın biraz üzerinde.

Vicky

Çalışmanın bir sonraki bölümünde köpeğe bir oyuncak gösterildi, adı söylendi ve ardından onunla oynamasına izin verildi. İki farklı yeni oyuncağın adını dört kez tekrarladıktan sonra, köpeğin iki yeni oyuncaktan birini seçmesi istendi.

Köpeğin dışarıda bırakarak doğru oyuncağı seçmesini önlemek için denemenin bu bölümüne tanıdık oyuncak dahil edilmedi. Diğer tüm oyuncakların adını biliyorsa, köpek doğru oyuncağı seçebilir çünkü bilinmeyen kelimenin tanıdık olmayan oyuncağı göstermesi gerektiğini tahmin eder.

Her iki köpek de yeni oyuncağı şansın tahmin edebileceğinden daha sık seçti ve bu da yeni bir nesnenin adını gerçekten çok çabuk öğrendiklerini gösteriyor. Ancak hafızaları 10 dakika sonra önemli ölçüde ve bir saat sonra neredeyse tamamen bozuldu. Bu, yeni öğrenmenin muhafaza edilmesi için daha fazla takviye ihtiyacı olduğunu gösterdi

Yeni oyuncağı içeren test de kendi köpekleriyle 20 gönüllü tarafından gerçekleştirildi, ancak bu köpekler birkaç çalışmadan sonra yeni isimler öğrenme yeteneği göstermediler.

Yazarlar, testlerindeki iki köpeğin performansı ile gönüllü köpekler arasındaki farkı, yeni isimleri hızlı bir şekilde öğrenmek için köpeğin alışılmadık derecede zeki olması veya isim öğrenmede çok fazla deneyime sahip olması gerektiği anlamına geldiğini öne sürdüler.

Görünüşe göre bu deneylerde işleyen faktörlerin bir kombinasyonu var. Bu tür çalışmalarda en sık kullanılan türün, kasıtlı olarak sesli komutlara katılmak için yetiştirilen ve görevleri yerine getirmek ve işleyiciyi memnun etmek için çok yüksek bir motivasyona sahip olan bir border collie olması önemlidir.

Benzer testler, diğer araştırma grupları tarafından, genellikle border collies kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 2004’te Rico adlı bir köpeğin 200 farklı nesnenin adını bildiği ve 2011’de Chaser’ın 1.022 benzersiz nesne öğrendiği bulundu.

Diğer ırklar, oyuncaklarla oynamak veya oyuncak getirmekle daha az ilgilenebilir. Örneğin, salukiler ve tazılar gibi… ONlar daha çok öncelikle avlanma veya yarış için yetiştirilir, bu nedenle genellikle eğitilmesi daha zordur. Oyuncuyu memnun etmek için çok daha az motive olmanın yanı sıra oyuncaklara hiç ilgi göstermeyebilirler.

Zeki köpekler yeni isimleri çabucak öğrenebilir.

Bu çalışmadaki her iki deney köpeği, oyuncakların isimlerine ve özelliklerine dikkat etmek için oyun ve sosyal etkileşim yoluyla yoğun bir şekilde eğitildi. Bu onların yeni ve tanıdık oyuncaklar arasındaki farkları fark etmelerini ve onlarla ilişkili sözlü ipuçlarına katılmalarını daha olası hale getirebilir.

Eğitimleri resmi olmamasına rağmen, yine de pozitif pekiştirme eğitimiydi, hayvanlara ve insanlara öğretmek için güçlü bir yöntemdi. Köpekler hiç şüphesiz yeteneklerini yüksek derecede öğrenmişlerdir.

Nesnelerin adlarını öğrenmek de dahil olmak üzere tüm köpeklere görevleri yerine getirmeyi öğretmek oldukça mümkündür. Ancak öğrenmeye ve görevi yerine getirmeye istekli ve yetenekli olma derecesi, büyük ölçüde köpek cinsi ve her bir köpeğin sahip olduğu motivasyon seviyesi tarafından düzenlenir.

Evcil hayvanınız bir Afgan köpeği veya bir St Bernard ise, onun sizin için oyuncak getirmek için saatler harcamakla ilgilenmesini beklememelisiniz. Öte yandan, bir border collie veya bir kanişiniz varsa, yetenekleri yalnızca sizin hayal gücünüz ve onlarla oynamaya olan bağlılığınız ile sınırlı olabilir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend