Trump’ın Damadı Nobel Barış Ödülüne Aday Gösterildi

Kushner'in mimarı olduğu sözde Orta Doğu barışı, bir çok ülke tarafından sadece İsrail'in çıkarlarını gözetmek ve Filistin tarafının haklı taleplerini görmemezlikten gelmekle eleştirilmişti.1 dk


ABD’de ırkçılığa karşı mücadelenin sembolü haline gelen “Siyahi Hayatlar Değerlidir (BLM)” hareketi ile eski ABD Başkan Donald Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner, 2021 Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

ABD medyasında yer alan haberlerde, Norveçli milletvekili Petter Eida’nın “ırkçılığa ve ırkçılık kaynaklı şiddete karşı mücadelesi” nedeniyle BLM hareketini Nobel Barış Ödülü’ne aday göstermek için Nobel Komitesi’ne mektup yazdığı kaydedildi.

Mektupta, BLM’nin ırkçılığa karşı sistemik değişim çağrısının tüm dünyaya yayıldığı ve diğer ülkeleri kendi toplumları içinde ırkçılıkla boğuşmaya zorladığı vurgulandı.

ABD’de 26 Şubat 2012’de Florida’da Trayvon Martin isimli bir siyahi genci vuran mahalle bekçisi George Zimmerman’ın beraat etmesi üzerine başlayan BLM hareketi, 25 Mayıs 2020’de Minnesota’da polis tarafından gözaltına alınırken hayatını kaybeden siyahi George Floyd olayı ile en üst seviyeye çıkmıştı.

Floyd’un ölümü ülke çapında büyük infiale yol açmış, BLM pankartı altında ırk ayrımcılığı ve polis şiddetine dair bir çok şehirde aylar süren protesto gösterileri düzenlenmişti.

TRUMP’IN DAMADI DA ADAY

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ı, Ukrayna lideri ile yaptığı telefon görüşmesi nedeniyle Şubat 2020’de hakkında açılan Kongre’deki azil davasında savunan Musevi kökenli hukukçu Alan Dershowitz, Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’i Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterdi.

Dershowitz’in Nobel komitesine gönderdiği mektubunda, Kushner ve yardımcısı Avi Berkowitz’in sözde Orta Doğu barışı olarak isimlendirilen “Abraham Anlaşması” çerçevesinde İsrail ile Arap ülkeleri arasında diplomatik ilişkilerin tesisinde büyük rol oynadığı savunuldu.

Kushner’in mimarı olduğu sözde Orta Doğu barışı, bir çok ülke tarafından sadece İsrail’in çıkarlarını gözetmek ve Filistin tarafının haklı taleplerini görmemezlikten gelmekle eleştirilmişti.

1 Şubat’a kadar mektupla Nobel Komitesi’ne gösterilen adaylar içinden Nobel Barış Ödülü’ne layık görülenler, Ekim 2021’de açıklanacak ve ödüller 10 Kasım 2021’de Norveç’in Oslo kentinde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend