Sherlock Holmes ve Toksik Erkeklik Vakası

Sherlock'un durumu Viktorya dönemi " kaslı Hıristiyanlık " idealine, sağlıklı, kaslı erkeksi bir bedenin sağlıklı bir zihne yol açacağı fikrine ve sosyal sınıf ve cinsiyet üzerinden uygulanan " erkekliğe " uyuyor. 3 dk


Sherlock Holmes, tüm zamanların en ünlü dedektifi. İskoç doktor Arthur Conan Doyle tarafından 1892’de hayal edildiğinden beri, Sherlock Holmes hakkında bir oyun, televizyon dizisi, film veya kitabın üretilmediği dönem yok.

2010 yılında, Sherlock Holmes’un yeni bir yorumu İngiliz ekranlarına taşındı. Benedict Cumberbatch’in oynadığı bu çağdaş Sherlock, yepyeni bir hayranlık düzeyine ilham verdi ve orijinal kitapların satışını % 53 artırdı. İnsanlar özellikle Cumberbatch’in cilveli seks çekiciliğine kapıldı. Topuklarının üzerinde 2012’de Amerikan versiyonu Elementary geldi.

Her iki uyarlamada da Sherlock’un parlaklığı ve kesinti becerileri benzersizdir. Bu şovlardan gerçekten keyif alırken, Sherlock’un edepsizliği, öfkesi, başkalarını küçümsemesi, hükmetme arzusu ve gizli şiddeti beni şaşırttı. Sherlock’u zehirli bir adam olarak gördüm. Kitapları bilmeden bunun nereden geldiğini merak ettim ve okumaya başladım.

Erkek Viktorya Dönemi Gücü

İlk öykülerden biri olan Bohemya’da Bir Skandal’da Doyle, Holmes’un kadınlara bakışını şöyle anlatıyor:

Tüm duygular […] soğuk, kesin ama takdire şayan dengeli zihnine göre iğrençti. O, anladığım kadarıyla, dünyanın gördüğü en mükemmel akıl yürütme ve gözlemleme makinesiydi […].

Bu, karakterin kişiliğinin çok az tanımından biridir ve erkek parlaklığının tamamen duygusuz olmaya bağlı olduğunu öne sürer. Bu, Viktorya dönemi “kaslı Hıristiyanlık ” idealine, sağlıklı, kaslı erkeksi bir bedenin sağlıklı bir zihne yol açacağı fikrine ve sosyal sınıf ve cinsiyet üzerinden uygulanan ” erkekliğe ” uymaktadır.

Toksik erkeklik kavramı kulağa çağdaş gelse de, aslında geçmişte çok sağlam köklere sahiptir. Erkeklik araştırmacıları toksik erkekliği, başkalarına hükmetme eğilimi, şiddete yatkınlık ve duygusal olarak soğuk ve mesafeli olma eğilimi tarafından sergilenen “geleneksel” erkek cinsiyet rollerinin bir performansı olarak tanımladılar. Aynı zamanda son derece rekabetçi davranışlarla veya tek bilgi kaynağı olma arzusuyla da ifade edilebilir – her alanda her konuda haklı olduklarını düşünen biri. Örneğin Donald Trump gibi erkekler.

Holmes açıkça Trump’a benzemiyor. İlk olarak, Holmes bir dahi ve o Trump’ın yaptığı kadar toksik davranışlar sergilemiyor. Ama benzer unsurlar var. Bu özelliklerden bazılarının orijinal metinde görüldüğü göz önüne alındığında, bu şaşırtıcı değil: Conan Doyle, Sherlock Holmes’u geleneksel eril değerlerin açıkça saygı gördüğü bir zamanda yazdı.

Yine de, popüler kültürde toksik erkeklik üzerine bir kitap bölümü yazmam istendiğinde, hemen Sherlock ve Elementary’yi yararlı örnekler olarak düşündüm. Bunun akademik araştırmada henüz keşfedilmemiş bir alan olduğunu hissettim, bunu izlerken de açık şekilde hissettim.

Conan Doyle’un kendisi Holmes’tan bir makine olarak bahsediyor ve bazı akademisyenler duygu eksikliğinin hem dünya dışı hem de mekanik olduğunu öne sürüyor. Ancak son TV uyarlamaları Sherlock Holmes’un çağdaş tasvirleri, bu nedenle kitapların orijinal “mekanik” adamı mutlaka güncellenmiş.

Muhtemelen, sevimli görünmesi için zayıf sosyal becerileri, alaycılığı üzerine oynanıyor. BBC versiyonunda, kendisinden bir sosyopat olarak bahsediyor ve Watson onun “Asperger sendromu”ndan dolayı dolayı sürekli özür diliyor.

Yine de bu tür yorumlar ve teşhisler tartışmalı, çünkü gerçek sosyopatlar asla kendilerine bu şekilde hitap etmezler. Bütün bunlar, Sherlock’un tespit etme konusundaki parlaklığından ayrıldığında nasıl bir adam olabileceğini düşünmeme neden oldu. Bu yüzden Sherlock’un davranışının toksik olarak yorumlanabilecek unsurlarını analiz etmeye başladım: özellikle soğukluk, duygusuzluk, insanları susturma, şakalar ve alaylar.

Zehirli bir Sherlock mu?

Toksisitenin klasik belirtileri var. Sherlock Holmes’un her iki çağdaş TV uyarlaması da bunlarla dolu. Sherlock’ta Elementary’den daha büyük oranda var. Örneğin, BBCdeki Sherlock sık sık etrafındaki insanlara konsantre olmak ya da sadece onları sinir bozucu bulduğunu söylemek için “kes sesini ” der.

Polisle alay etmek için her fırsatı değerlendiriyor, çoğu zaman tek bilgi kaynağı olduğu konusunda ısrar ediyor. Diğer insanlar her zaman onun parlaklığından yoksun kalıyor. Zeki insanlarda üstünlük ortak bir özellik olsa da, Sherlock’u zehirli kılan şey,  kendisini tamamen benzersiz, yaratıcı bulması ve diğer herkesi küçümsemesidir.

Elementary, daha az toksik olmasa da, oldukça farklı bir Sherlock sunar. Burada, herkesin gramerini düzelten, diğer dedektifleri geçersiz kılan ve kadınları ve erkekleri aşağılayan bilgiç bir İngiliz. Bu, Cumberbatch’inkinden daha bilinçli bir Sherlock. Ancak otoriter ve kararlı olmaya devam ediyor: “Tanıştığım herkesten daha akıllıyım, bunu söylemenin kötü bir biçimini biliyorum ve bunu yapıyorum.”

Zehirli erkeklik tartışmalı bir konudur ve bazıları bunun bazı erkeklerin egemenliğine ve parlaklığına katkıda bulunan özellikleri kapsadığını düşünür. Muhtemelen, Sherlock Holmes, tüm zamanların en parlak dedektifi olarak kabul edilir.

Bu bağlamda, Sherlock’un karakterinin toksik unsurlarının TV şovlarında daha fazla sorgulanmaması hayal kırıklığı yarattı. Pek çok zehirli erkeğin aksine Sherlock’un davranışları şiddet içermiyor laikin etrafındaki karakterler özellikle Watson, onun toksik erkekliğini normalleştiriyor. Bunu sorunlu buluyorum, özellikle iktidardaki erkeklerin gösterdiği toksisiteyi sıklıkla gördüğümüz çağdaş toplum bağlamında sorunlu.

Ashley Morgan

Cardiff Metropolitan Üniversitesi

Kaynak: TheConversation


Comments

%d blogcu bunu beğendi: