Simone de Beauvoir ve Violette Leduc; Karşılıksız Aşık, Ebedi Dost

Fransız yazar ve filozof Simone de Beauvoir’ın romancı Violette Leduc’a yazdığı 297 mektup, Sotheby’s Müzayede Evi’nde satışa çıkarıldı. Mektuplar Simone de Beauvoir ve Violette Leduc arasında yaşananları bir kez daha gündeme getirdi.2 dk


Ünlü Fransız feminist yazar Simone de Beauvoir’ın kendisine platonik aşk besleyen romancı Violette Leduc’e yazdığı 297 mektup 56 bin 700 euroya (537 bin TL) satıldı.

Feminizmin öncü isimlerinden ünlü Fransız yazar ve filozof Simone de Beauvoir’ın romancı Violette Leduc’a yazdığı 297 mektup, Sotheby’s Müzayede Evi’nde satışa çıkarıldı. Daha önce yayımlanmamış 297 mektup açık artırmada 56 bin 700 euroya (537 bin TL) satıldı.

Sotheby’s yaptığı açıklamada, Leduc’ün Simone de Beauvoir’a duyduğu platonik aşka da değindi. Açıklamada, mektupların “Karşılıksız aşkı, şefkat ile hayranlığın güvensizlikle karıştığı belirsiz bir ilişkiyi” yansıttığı belirtildi.

Edebiyat ve feminizm temalı mektuplardan Simone de Beauvoir’ın Leduc ile romantik ilişkiyi reddettiğinin de anlaşıldığı bildirildi. Feminist yazarın 1945’te tanıştığı Leduc için “İlginç bir kadın” dediği, kendisine duyduğu aşkı “serap” olarak nitelediği ve ona mektuplarıyla edebi destek verdiği kaydedildi. İkilinin dostluğunun yıllarca sürdüğü, mektuplaşmanın Leduc’un ölümünden bir ay öncesine kadar devam ettiği açıklandı. Violette Leduc 1972’de, Simone de Beauvoir 1986’da öldü.

Mektuptan;

Beauvoir, Leduc’un aşkını reddetmesine rağmen hassasiyetini sürdürdü. “Muazzam kayıtsızlığıma rağmen, mektubunuz ve günlüğünüzden çok etkilendim. Bana sadakatimi anlatırsan, sana hayran olurum. Karşılıklı saygı ve güvenimiz sayesinde ilişkilerimizde denge sağlayacağımıza inanıyorum ”dedi. Şöyle yazdı Simone de Beauvoir:

“Birisi için çok değerli olduğunuzu öğrenmek garip: kendiniz için asla değerli olmadığınızı biliyorsunuz; Orada kesinlikle hızla yok olacak bir serap etkisi var. Her halükarda, bu duygu beni daha fazla rahatsız edemez, beni övmek kadar… Benden daha fazla korkmamanı, bana çok haksız görünen tüm bu korkulu yönden kurtulmanı istiyorum.

Leduc daha sonra yazılarında Beauvoir’in bu reddinden bahsettiğinde, “Ona karşı hissettiğim duygunun bir serap olduğunu açıklamıştı. Katılmıyorum” dedi. Leduc, başından beri hak ettiği takdiri kazanmak için hayatının çoğunda mücadele etti. Olağanüstü romanı Ravages reddedildi ve alay konusu oldu çünkü 1950’ler lezbiyenlik üzerine bir romana hazır değildi. Beauvoir gerçek arkadaş olarak Leduc’a bir mektupta övgü yağdırdı. “ Enerjinize hayranım, bu samimi, derin saygının size biraz yardımcı olmasını isterim.” dedi.

Hatta Ravages’ı “müstehcen” olarak nitelendiren yayıncı Gallimard’ı “saflıkları” ve “cesaretsizlikleri” nedeniyle eleştirdi. Leduc zor zamanlar geçirdiğinde, Beauvoir kurumsal yardım alması için ona para ödedi. Beauvoir, Yunanistan’dan 1956’da yazdığı bir mektupta, “Tüm cesaretine rağmen seni orada o odada kilitli olarak düşünmek beni üzüyor.” Dedi.

Violette Leduc , 1964’te anı kitabı La Bâtarde için nihayet ana akım yayınevlerinde kabul gördüğünde, Beauvoir kitabına parlak bir giriş yazdı. Leduc sekiz yıl sonra meme kanseriyle mücadelesini kaybetti. Leduc’un Ravages’ı 2000 yılında sansürsüz bir şekilde yeniden yayınlandı ama romanının dünyadaki pek çok kadına ses verdiğini görmek için orada değildi.

Sandrine Kiberlain, Violette’de Simone de Beauvoir’u canlandırdı. Sandrine Kiberlain, Violette’de Simone de Beauvoir’u canlandırdı.

Fransız yazar Violette Leduc otobiyografik romanı “L’Affamee”nin el yazmasını Simone de Beauvoir’a göndermişti. Leduc bu romanda Beauvoir’a duyduğu aşkı anlatıyordu. Beauvoir, Leduc’ün yazıp kendisine yolladığı metinleri hayat arkadaşı ünlü filozof Jean-Paul Sartre, yazarlar Albert Camus ve Jean Genet’ye de okutuyordu. Amacı, Leduc’ün tanınmasına destek olmaktı. Hayatının son yıllarına kadar edebiyatta ünlenemeyen Leduc ile Beuvoir’ın ilişkisi 2013 yapımı Violette filmine konu olmuştu.


Comments

%d blogcu bunu beğendi: