Seni Sen Yapan Şey Nedir? Disney ve Pixar’dan “Soul”

Yurt dışında izleyen eleştirmenlerin neredeyse tamamı beğenmiş. Soul; siyahi başrol oyuncusu olan ilk animasyon filmi. Filme yönelik eleştiriler de var. Her halükarda merak uyandırıyor film.2 dk


Pixar Animation Studios’un “Soul” adlı yepyeni, uzun metrajlı filminde ortaokulda orkestra öğretmeni olan Joe Gardner ile tanışıyoruz.

Joe, hayatında bir kez karşılaşabileceği, şehrin en iyi caz kulübünde çalma şansını yakalar. Ancak attığı yanlış bir adım sonucunda kendini New York sokakları yerine The Great Before şehrinde bulur.

Burası yeni ruhların, kişiliklerini, Dünya’ya gelmeden önce kendilerine özgü huylarını ve ilgi alanlarını edindikleri fantastik bir yerdir.

Hayatına geri dönmeye kararlı olan Joe, 22 adlı, tripli bir ruhla ekip oluşturur. 22, insan deneyimlerinin çekiciliğine asla bir anlam verememiştir.

Joe, 22’ye yaşamanın harika olduğunu göstermeye çalışırken yaşamın en önemli sorularından bazılarının yanıtlarını keşfedecektir; Seni sen yapan şey nedir,  hayattaki amacımız nedir gibi. Joe, hayatta hayalinin peşinden gitmekten daha fazlası olduğunu keşfeder.

Genel olarak, filmin hayatınızı hafife almamak konusunda olumlu bir mesajı var. “Ruh” bize şunu hatırlatır ki, amaç, ister kumdaki ayak parmaklarınızın hissi ister en sevdiğiniz pastadan bir ısırık almak olsun, sadece bir hayalin peşinden gitmek yerine, hayatın sunduğu basit şeylerin tadını çıkarmak ve yavaşlamakla ilgili olabilir.

Filmin yönetmenliğini Academy Award® ödüllü Pete Docter (“Ters Yüz,” “Yukarı Bak”), yönetmen yardımcılığını Kemp Powers (“One Night in Miami”) ve yapımcılığını Academy Award adayı ve p.g.a. birliğinden Dana Murray (“Lou” adlı Pixar kısa filmi) üstleniyor. Karakterlere ise Jamie Foxx, Tina Fey, Graham Norton haya veriyor

Pete Docter, insan kişiliklerinin kökenleri ve determinizm kavramı üzerine düşüncelerinden yola çıkarak filmi 2016 yılında geliştirmeye başladı. Senaryoyu Mike Jones ve Powers ile birlikte yazdı  Filmin yapımcıları, Herbie Hancock ve Terri Lyne Carrington da dahil olmak üzere çeşitli caz müzisyenlerine danışmış ve müzikal sekanslarını (film için orijinal besteler yaratan) müzisyen Jon Batiste’nin seanslarını referans olarak kullanarak canlandırmıştır. Soul , bir Afrikalı-Amerikalı kahramanın yer aldığı ilk Pixar filmidir.

Soul’u Disney 25 Aralık 2020 tarihinde Disney Plus’ta yayınlandı. Eleştirmenlerden, animasyonu, hikayesi, ses oyunculuğu ve müziğiyle övgü dolu olumlu eleştiriler aldı. Filmi çeşitli nedenlerle sevmeyenler de vardı.

insider’dan Kirsten Acuna filme yoğun eleştiri gönderenlerden biriydi. Acuna, tema ölüm ve sonrası olunca filmi çocuğuyla izlemek isteyip istemediğinden emin olmadığını yazdı. İlk siyahi başrol oyuncusu olan animasyon olma özelliğini taşıyan Soul ile ilgili diğer eleştirileri özetle şöyle:

“Filmi izlerken, stüdyonun Disney’in 2018 gişe rekorları kıran filmi “Kara Panter” in çıkışından sonra birkaç adım geri attığını hissettim.”

Joe, filmin ilk 10 dakikası içinde büyük çıkışını yaptığı anda öldürülür. Kendilerini Joe’da gören bu filmi izleyen küçük çocuklara bu nasıl bir mesaj veriyor?”

“Ölmekte olan bir Siyah adam neden beyaz bir kadının yaşamasına yardım etmek zorunda?”

Filmde sevdiği sahneler de varmış Acuna’nın; dünyadaki ruhların tutkuyla yaptıkları bir şey sırasında gittikleri yer. Spoiler olmasın diye daha fazla ayrıntı yazmıyorum.

Film Türkiye’de 12 Şubat 2021’de vizyona girecek. Daha önce Disney Plus’a erişebilir miyiz bilemeyiz. Filmin fragmanı şöyle:


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend