Rasim Öztekin’e veda; “Ben de uçup geleceğim gökyüzüne…”

Hayatını kaybeden ünlü oyuncu Rasim Öztekin toprağa Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Ses Tiyatrosu'nda düzenlenen törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığında toprağa verildi. Törende duygusal anlar yaşandı.4 dk


Hayatını kaybeden ünlü tiyatrocu Rasim Öztekin son yolculuğuna uğrlanıyor. Öztekin için sahneye ilk adımını attığı Ortaoyuncular’ın sahnesi Ses Tiyatrosu’nda bir tören düzenlendi. Törene Öztekin’in kızı Pelin Öztekin eşi Esra Öztekin ve sanat dünyasından çok sayıda isim katıldı.

Ünlü sanatçı Rasim Öztekin tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetmişti. Öztekin’in cenazesi, yakınları tarafından Dr. Siyami Ersek Göğüs, Kalp, Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgundan alınarak Zincirlikuyu Gasilhanesi’ne götürüldü.

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden usta sanatçı Öztekin için, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ses Tiyatrosu’nda tören düzenlendi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da törene katıldı.

Öztekin’in ustası, oyuncu Ferhan Şensoy ve Derya Baykal’ın kızları Derya Şensoy da sahneye çıkarak, sağlık sorunları nedeniyle babasının törene katılamadığını ancak Rasim Öztekin için bir mektup ilettiğini kaydetti. Şensoy,  “Babam Ferhan Şensoy, Rasim ağabeyin ani, acı, çok erken ve zamansız haberini aldığında pandeminin başından beri olduğu Bodrum’daydı. Sağlığı şu an burada olmaya elverişli olmadı fakat Rasim ağabeye bir veda mektubu var. Onu iletmek istedi” dedi.

O mektupta, şu ifadelere yer verildi:

“Orta oyuncuların amatör kolu Nöbetçi Tiyatro’dan yetişti Rasim. Kısa sürede Orta Oyunculara katıldı. Kavuğumu ona devrettim. Orta Oyuncularda çok başarılı bir dönem yaşadı. Kimi rahatsızlıklarından dolayı sahneyi bıraktı. Kavuğu Şevket Çoruh’a devretti. Günü geldi uçtu gitti gökyüzüne, kavuklu fotoğrafı asılı durur Ses 1885’te. Bir gün ben de uçup geleceğim gökyüzüne, buluşuruz gökyüzünde, neşeli bir meyhanede.”

Pandemi kurallarına uygun gerçekleşen törene az sayıda kişi katıldı. Babasına veda eden Pelin Öztekin, gözyaşlarına hakim olamadı. Öztekin, “Ben burada büyüdüm. Bu sahneye böyle çıkmak istemezdim. Onu çok seviyorum. Herkese çok teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Ferhan Şensoy’un mektubunu kızı Ferhan Şensoy okudu.

“Çok üzgünüz”

Törene katılan Şevket Çoruh, “Çok üzgünüz, çok büyük bir ustayı kaybettik. Bugün de töreni için Orta Oyuncular Ses Tiyatrosu’ndayız. Herkesin başı sağ olsun. Ustamız, hocamız yıllarca tiyatroda oyunlarını seyrettiğimiz çok önemli bir abi. İlk duyduğumda çok üzüldüm, toparlayacağını düşünüyorduk ama bizim için de şok odu.” dedi.

Törenin ardından Öztekin’in cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’na getirildi. Cenazeye katılanlardan HES kodu istendi. Pelin Öztekin ve Esra Kazancıbaşı Öztekin’in çağrısının dikkate alınmasıyla cenazeye ünlü katılımı az oldu. Ahmet Mümtaz Taylan, Begüm Öner-Ceyhun Fersoy, Çelik, Derya Şensoy, Erkan Can ve Şoray Uzun gibi isimler Öztekin’in cenazesinde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptığı açıklamada, “Rasim Öztekin’in kaybı çok acı. Başta ailesine olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum. Bundan sonra bize düşen görev adının tiyatroda yaşatılmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Cenaze törenine ayrıca AK Parti sözcüsü Ömer Çelik ve AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da katıldı.

Öztekin cenaze namazının ardından burada toprağa verildi.

1980’de Ortaoyuncular’a katıldı

Rasim Öztekin, 1959 yılında İstanbul’da doğdu.

Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Basın Yayın Yüksek Okulu’nu bitirdi.

Sahne yaşamında ilk deneyimlerini 1977 yılında Kadıköy Halk Eğitim, İstanbul Akademik Sanatçılar Topluluğu ve Nöbetçi Tiyatro’ da amatör çalışmalarla edindi.

Kasım 1980’de Ferhan Şensoy’un Ortaoyuncular topluluğunda profesyonel tiyatro sanatçılığına başladı.

1980-1992 yılları arasında Şahları da Vururlar, Kahraman Bakkal Süpermarkete Karşı, İçinden Tramvay Geçen Şarkı, İstanbul’u Satıyorum, başta olmak üzere Ortaoyuncular Tiyatrosu’nun tüm oyunlarında rol aldı.

“Konservatuarlarım” diye nitelendirdiği Ferhan Şensoy, Münir Özkul, Erol Günaydın, Tuncel Kurtiz, Zeliha Berksoy gibi Türk tiyatrosunun önemli isimleriyle aynı sahneyi paylaştı.

Kavuğu Şevket Çoruh’a devretmişti

2016 yılında geleneksel Türk tiyatrosunun simgesi olan kavuk, Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen törenle Ferhan Şensoy tarafından Rasim Öztekin’e devredildi.

Böylelikle Rasim Öztekin, kavuğun beşinci sahibi oldu.

Öztekin kavuğu geçen yıl Şevket Çoruh’a devretmişti.

Tiyatronun yanı sıra pek çok sinema ve dizi film projesinde de rol alan Öztekin, TRT’ye program metin yazarlığı da yaptı.

Ayrıca Akşam ve Star gazetelerinde köşe yazarlığı da yaptı.

“Kendimi teatral nadasa aldım”

Öztekin, Ocak 2009’da geçirdiği rahatsızlıkdan dolayı tiyatrodan ayrıldı.

“Kendimi teatral nadasa aldım” diyen Öztekin, bugüne kadar en az yirmi sekiz tiyatro oyunu ve on sekiz filmde rol aldı.

Öztekin, Altan Erbulak, İsmail Dümbüllü ve Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nin de sahibiydi.

Rasim Öztekin’in ilk evliliğinden 1987 doğumlu Pelin Öztekin adında bir kızı var.

Pelin Öztekin, BKM Mutfak oyuncularından biri.

Ünlü oyuncu Öztekin en son olarak 2012 yılında başlayan ve Birol Güven’in yönetmenliğinde çekilen Seksenler dizisinde Fehmi karakterini canlandırıyordu.


Comments

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: