Yazmak için okumaya davet: Tersine Mühendislik

"Evet, herkes yazabilir!" diyen Prof. Dr. Beliz Güçbilmez, her yaş ve meslekten yazı meraklılarıyla 'Tersine Mühendislik' atölyesinde buluşuyor.1 dk


Tiyatro kuramcısı, dramaturg, yazar ve çevirmen Prof. Dr. Beliz Güçbilmez’in tasarladığı, üç aşamalı atölye serisinin ilk aşaması ‘Tersine Mühendislik: Yazmak için Okumak’ atölyesi 27 Mart’ta online başlıyor. ‘Tersine Mühendislik, Yazmak için Okumak Atölyesi’, bu atölyeye özgü ‘Manyetik Alan Metodu’ ile kurmacalardan nasıl öğrenebileceğini öğretmeyi hedefliyor. En sevilen kurmacaların nasıl kurulduklarını, nelerden yapıldıklarını görmek için bu metinlerin nasıl söküleceğini öğreten atölye, katılımcıların okurluğunu ve izleyiciliğini bir dönüşüme davet ediyor. Katılımcılar kendi yazarlık deneyimlerinde kullanabileceği ‘çalışan’ bir metodu öğrenmeye başlıyor. 

Yazmak için okumaya davet: Tersine Mühendislik

Yaratıcısı ve yürütücüsü Güçbilmez atölyeyi şu sözlerle tanımlıyor: 
“Atölye, kurmacanın hayatla ve gerçekle ilişkisinden, anlatmanın stratejilerine, zaten bildiklerimizi derleyip toplamaya, en aklı başında çağımızda, en doğru bildiklerimizi yeniden sınamaya girişme iştahı veriyor. Dersin derste öğrenildiği, ev ödevsiz bir zihinsel hazırlık süreci bu ilk aşama. Raflarınızda öylece duran sevdiğiniz kurmacalardan, kendinize özel yazarlık hocası yaratmanın, yazanların nasıl yazdığını, kuranların nasıl kurduğunu öğrenmenin, görmenin, nihayet fark etmenin heyecanını yaşatıyor. Bu da, nasıl bir altyapıdan gelirse gelsin, öğrenmekten heyecan duyan herkese açık bir program demek.”
Atölyelerde neler olduğu ve katılımcıların tanıklıkları www.belizgucbilmez.com  adresinde. 27-28 Mart ve 3-4 Nisan tarihlerinde dört akşam 19.30-21.30 saatleri arasında online gerçekleşecek atölyeye aynı adresten kayıt alınabilir, 0530 474 73 80 numaralı atölye telefonundan whatsapp mesajıyla bilgi alınabilir.

 

 


Comments

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: