Beyaz Saray’dan ‘katil’ açıklaması

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD Başkanı Joe Biden'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e "katil" dediği için pişman olmadığını söyledi.1 dk


Psaki, Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ABD ile Rusya arasında, Biden’ın Putin’e “katil” demesinin ardından çıkan krize ilişkin değerlendirmelerde bulunan Psaki, ülkesinin endişe duyduğu konuları Rusya’ya söylemekten geri durmayacağının altını çizdi.

ABD’NİN MOSKOVA BÜYÜKELÇİSİ GÖREVİNE DEVAM EDECEK

Biden’ın yorumlarının ardından Rusya’nın Washington’daki Büyükelçisini Moskova’ya geri çağırdığının anımsatılması üzerine Psaki, “Bizim Moskova Büyükelçimiz görevinde kalıyor. Bölgede Ruslar ile iletişim içinde kalacak. Biz ilk adım olarak diplomasiye inanmayı sürdüreceğiz. Düşmanlarımız ile tüm ilişkileri sürdüreceğiz.” ifadesini kullandı.

Psaki, Biden ve Putin’in ortak çalışabileceği alanlar olduğunu belirterek, “Ancak biz endişe konularımızı söylemekten geri durmayacağız.” dedi.

Bir gazetecinin, “Biden, Putin’e ‘katil’ dediği için pişman mı?” şeklindeki sorusunu ise Psaki, “Hayır, Biden doğrudan sorulan bir soruya doğrudan bir yanıt verdi.” şeklinde yanıtladı.

Beyaz Saray’dan ‘katil’ açıklaması

Psaki, Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle Biden’ın Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ı da “katil” olarak niteleyip nitelemeyeceğinin sorulması üzerine, “Buradan şimdi daha fazla katil ismi söylemem gerektiğini düşünmüyorum.” ifadesini kullandı.

Rusya’ya, Muhalif Aleksey Navalnıy’ın zehirlenmesi konusunda yaptırım uyguladıklarını ve 2020 seçimlerine müdahaleleri konusundaki istihbarat raporunu da yayımladıklarını anımsatan Psaki, “Rusya, kötü niyetli davranışlarının bedelini ödeyecek.” mesajını verdi.

Psaki, Putin’in Biden’a yaptığı çevrimiçi münazara teklifine ilişkin, “Şu anda Başkan Biden ile Putin arasında yakın zamanda bir toplantı haberimiz yok.” dedi.


Comments

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: