Pakistan’ın Ünlü Kamyon Sanatı Havaya Uçuyor

Pakistan'ın ünlü kamyon sanatı, iki koltuklu bir Cessna uçağında uygulanıyor. Boyanan uçak sayısının artması planlanıyor. 1 dk


Pakistan’ın ünlü kamyon sanatı, iki koltuklu bir Cessna uçağında havalanacak.

Ayrıntılı ve gösterişli motiflerle dikkat çeken Pakistan kamyon sanatı, yurtdışındaki galeri sergilerine ilham verdi ve Batı şehirlerindeki mağazaları minyatür satmaya teşvik etti.

Bir uçuş eğitim organizasyonu olan Sky Wings’in baş operasyon sorumlusu İmran Aslam Khan, “Dünyaya Pakistan’ın tamamen Mali Eylem Görev Gücü (FATF) ve terörizm meseleleriyle ilgili olmadığını göstermek istiyoruz” dedi.

Uçağı boyayan sanatçı Haider Ali ie, “Dünya kamyon sanatı temsilimize aşinadır; şimdi bu uçakla renklerimiz havada uçacak. Gerçekten heyecanlıyız ”şeklinde konuştu.

Pakistan’da turizmi teşvik etmek amacıyla başka uçakların da boyanması planlanıyor.

Bu tür sanatlar, Pakistan’ın son yıllarda en çok bilinen kültürel ihracatlarından biri haline geldi. Örneğin UNESCO, kuzeybatıdaki Khyber Pakhtunkhwa eyaletinde kızların eğitimini desteklemek için yerel temalarla harmanlanmış kamyon sanatını kullanıyor.

Pakistan’da ünü ülke sınırlarını aşan rengarenk kamyon süsleme sanatında kamyonlar adeta dev bir tuvali andırıyor.

Göz alıcı doğa manzaraları, hayvan figürleri, boncuklar, tarihi kahramanların portreleri, Bollywood filmlerinden simalar, şiirler ve dini yazılarla süslenen bu kamyonlar, 1920’den beri ülkenin sembolü haline gelmiş durumda.

Ravalpindi kentindeki hal çevresinde sıralanan rengarenk kamyonlar, Urducada “çello” ya da “şıngırdayan sanat” olarak bilinen süslemeler yapılmadan yola çıkmıyor. Bazı şoförlere göre süslemeler kamyonun “sigortası” anlamına geliyor.

Şoförler, yaklaşık 30 yıllık kamyonlara çizilen desenlerin uğur getirdiğine inanıyor. Kimi zaman, kamyona doğru hayvan figürü çizmek yapılacak zorlu yolculuklardan daha yorucu olabiliyor.

Başkent İslamabad’daki hediyelik eşya dükkanlarında süslü kamyonların minyatürlerini bulmak mümkün. Kimi aileler evlerindeki eşyalarda da benzer desenleri kullanıyor.

Kamyon sahipleri, söz konusu süslemeleri yaptırmak için bin ila 4 bin dolar harcama yapıyor. Süslemelerde kamyonların dışı kadar içine de önem veriliyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

hatehate
4
hate
confusedconfused
10
confused
failfail
7
fail
funfun
6
fun
geekygeeky
5
geeky
lovelove
2
love
lollol
3
lol
omgomg
10
omg
winwin
7
win
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: