Pakistan’ın Ünlü Kamyon Sanatı Havaya Uçuyor

Pakistan'ın ünlü kamyon sanatı, iki koltuklu bir Cessna uçağında uygulanıyor. Boyanan uçak sayısının artması planlanıyor. 1 dk


Pakistan’ın ünlü kamyon sanatı, iki koltuklu bir Cessna uçağında havalanacak.

Ayrıntılı ve gösterişli motiflerle dikkat çeken Pakistan kamyon sanatı, yurtdışındaki galeri sergilerine ilham verdi ve Batı şehirlerindeki mağazaları minyatür satmaya teşvik etti.

Bir uçuş eğitim organizasyonu olan Sky Wings’in baş operasyon sorumlusu İmran Aslam Khan, “Dünyaya Pakistan’ın tamamen Mali Eylem Görev Gücü (FATF) ve terörizm meseleleriyle ilgili olmadığını göstermek istiyoruz” dedi.

Uçağı boyayan sanatçı Haider Ali ie, “Dünya kamyon sanatı temsilimize aşinadır; şimdi bu uçakla renklerimiz havada uçacak. Gerçekten heyecanlıyız ”şeklinde konuştu.

Pakistan’da turizmi teşvik etmek amacıyla başka uçakların da boyanması planlanıyor.

Bu tür sanatlar, Pakistan’ın son yıllarda en çok bilinen kültürel ihracatlarından biri haline geldi. Örneğin UNESCO, kuzeybatıdaki Khyber Pakhtunkhwa eyaletinde kızların eğitimini desteklemek için yerel temalarla harmanlanmış kamyon sanatını kullanıyor.

Pakistan’da ünü ülke sınırlarını aşan rengarenk kamyon süsleme sanatında kamyonlar adeta dev bir tuvali andırıyor.

Göz alıcı doğa manzaraları, hayvan figürleri, boncuklar, tarihi kahramanların portreleri, Bollywood filmlerinden simalar, şiirler ve dini yazılarla süslenen bu kamyonlar, 1920’den beri ülkenin sembolü haline gelmiş durumda.

Ravalpindi kentindeki hal çevresinde sıralanan rengarenk kamyonlar, Urducada “çello” ya da “şıngırdayan sanat” olarak bilinen süslemeler yapılmadan yola çıkmıyor. Bazı şoförlere göre süslemeler kamyonun “sigortası” anlamına geliyor.

Şoförler, yaklaşık 30 yıllık kamyonlara çizilen desenlerin uğur getirdiğine inanıyor. Kimi zaman, kamyona doğru hayvan figürü çizmek yapılacak zorlu yolculuklardan daha yorucu olabiliyor.

Başkent İslamabad’daki hediyelik eşya dükkanlarında süslü kamyonların minyatürlerini bulmak mümkün. Kimi aileler evlerindeki eşyalarda da benzer desenleri kullanıyor.

Kamyon sahipleri, söz konusu süslemeleri yaptırmak için bin ila 4 bin dolar harcama yapıyor. Süslemelerde kamyonların dışı kadar içine de önem veriliyor.


Comments

%d blogcu bunu beğendi: