George Orwell – Savaş Sonrası Günlükleri – Günlükler 3

1 dk


Çağının en etkili İngiliz yazarlarından George Orwell‘in günlükleri, onun gündelik yaşamını yakından tanımamıza olanak sağladığı kadar, bu büyük yazarın döneminin politik çalkantılarına dair gözlemlerine de ışık tutar. Tarafsız bir yorumcu değildir Orwell; Burma’dan Paris banliyölerine, Londra’dan iç savaşın kasıp kavurduğu İspanya’ya, Marakeş’ten İkinci Dünya Savaşı İngiltere’sine ve nihayet İskoçya’ya dek karşılaştığı bütün adaletsizlikleri ve eşitsizlikleri teşhir etmekten çekinmez.

Savaş Sonrası Günlükleri, Orwell’in son yıllarını geçirdiği ve büyük yapıtı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört‘ü tamamlama fırsatı bulduğu İskoçya’nın sakin Jura Adası’ndaki yaşantısından zengin ayrıntılarla doludur. Çalkantılı yılların ardından sığındığı bu huzurlu adada, yazarın üretken zihninin, günden güne ilerleyen hastalığa rağmen hayatı bütünlüğüyle kavrama çabasına da günbegün şahit oluruz.

Orwell’in günlükleri, 1930’lu yıllardan başlayan Savaş Öncesi GünlükleriSavaş Günlükleri ve erken ölümüyle nihayet bulan Savaş Sonrası Günlükleri‘yle böylece Türkçede ilk kez tamamlanıyor. Kitap Sel Yayınları etiketiyle raflarda.

Özgün Adı: Diaries (Edited by Peter Davison): The Jura Diaries
Yazar: George Orwell
Çeviren: Burcu Halaç
Genel Yayın Yönetmeni: İrfan Sancı
Editör: Ahmet Birsen
Yayına Hazırlayan: Sanem Işıl Aytuğ
Kapak Tasarımı: Aslı Sezer
Sayfa Tasarımı: İklime Yılmaz
Dizi Adı: Dünya Edebiyatı
Türü: Günlük
Sayfa Sayısı: 237
Özgün Dili: İngilizce
Basım Tarihi: Haziran 2020 |
KDV’den Muaf Fiyat: 30 TL


Comments

%d blogcu bunu beğendi: