George Orwell’in Eserleri 21 Ocak 2021’de Özgür Kalacak

George Orwell'ın eserlerinin telif haklarının serbest kalmasına günler kaldı. İkinci bir 'Sabahattin Ali' dalgası kapıda demektir. Peki bu çok mu kötü olur? 1 dk


George Orwell ‘özgür’leşmeye gün sayıyor.

‘Hayvan Çiftliği’ ve ‘1984’ gibi distopya klasiklerinin yazarı George Orwell’ın eserlerinin telif hakları 2021’de özgür kalacak. İkinci bir ‘Sabahattin Ali’ dalgası yaşanacak muhtemelen.

George Orwell’ın kitapları Türkiye’de Can Yayınları ve Sel Yayınları tarafından basılıyor. Yazar, 1950 yılında hayatını kaybetmişti. Bu şu anlama geliyor;  2021 yılının başında Orwell, ‘telifi düşen yazarlar’ arasına katılıyor. Yani isteyen her yayınevi dilediğince George Orwell kitabı yayımlayabilecek.

‘Küçük Prens’in özgürleşmesi gibi

Peki bu neden önemli? Çünkü George Orwell’dan bahsediyoruz. Distopya ustası o. Her yayınevi dilediğince onun kıymetli eserlerini basabilecek. Bir anda ‘Küçük Prens’in özgür kalması gibi ya da Sabahattin Ali’nin eserlerinin her yayıncı tarafından basıldığı gibi bir şenlik oluşacak. İşin edebiyat kısmı, okuyucuyla temas şansı yükselişe geçecek belki ama popüler kültüre yansıması biraz enteresan olacak.

2021’ye kadar distopya ile tanışmak lazım

Biliyorsunuz, Orwell’ın distopik başyapıtı ‘1984’, ‘BBG’ gibi popüler kültüre damga vurmuş bir yarışma formatına esin kaynağı olmuştu. Şimdi bu kitabın her yayınevi tarafından basılması, beraberinde “Neler oluyor?”u da doğuracak, kayıtsız kalınması zor bir yazara dönüşecek Orwell. Distopya ile tanışma yılına dönüşecek 2021. Bu bağlamda, BBG türevi yarışma programlarına da birkaç şans verilecek.

George Orwell; Bir Diktatörlük Düşmanı

 


Comments

%d blogcu bunu beğendi: