Charles Dickens’ın Oliver Twist’inin El Yazmalarına Göz Atalım

Charles Dickens'ın Oliver Twist'inin el yazması formundaki ilk reprodüksiyonu birden bine kadar numaralandırılmış şekilde satışa sunuldu. Yakından bakalım...2 dk


Bu yıl Charles Dickens’ın ölümünün 150. yıldönümünü. Dickens’ın en sevilen romanlarından biri olan Oliver Twist‘in el yazması formundaki ilk reprodüksiyonunun satışa çıktı. Birden bine kadar numaralı şekilde satılıyor burada. Ve fiyatı da 200 dolar.

Bu çalışmada, Charles Dickens tarafından daha önce üzerinde çalışılan sayfalar, George Cruikshank’ın ikonik çizimleri ve Simon Callow’un önsözü ile birlikte grafiksel olarak restore edilmiş bir versiyonda yeniden üretildi. Sadece kalıntılardan çok, anlatının gelişimine ve Dickens’ın başarısına canlı tanıklık ediyorlar.

Bu baskı, orijinal el yazmalarının Forster koleksiyonunda yer aldığı Londra’daki prestijli Victoria ve Albert Müzesi (V&A) ile işbirliği içinde üretildi.

Yazarın Oliver Twist’i (1837-1839) yazdığı iki yıl boyunca yaşadığı evde, 48 Doughty Caddesi’nde bulunan Charles Dickens Müzesi, romanın 10. Bölümünden “orijinal el yazması Oliver Twist”.

“Toplumsal sorun romanı” nın ilk ve en popüler örneklerinden biri olan Oliver Twist’in ilk bölümleriBentley’nin Miscellany adlı bir edebiyat dergisinde tefrika edildi 19. yüzyıl Londra’sında genç, öksüz bir sokak çocuğunun diğer genç, talihsiz, ne yazık ki suçlu sokak çocuklarıyla karşılaşmasının öyküsü anında hit oldu ve Dickens’ın uluslararası yıldızlığa çıkmasına yardımcı oldu.

Bentley’den ayrıldığında, Dickens kelimenin tam anlamıyla Oliver Twist  el yazmasını yanına almayı unuttu . Orijinal sayfaların çoğu yıllar sonra kurtarıldı, ancak diğerleri kayboldu veya yok edildi.

Hayatta kalan 22 bölümün (SP Books tarafından yayınlanan) çıkan versiyonu, Dickens’ın kendi karalanmış düzenlemelerinden bazılarını gösteriyor. Yazarın, örneğin karakter adlarını değiştirdiği ve kendisini sansürlediği gibi, nerede üstünü çizdiğini görebilirsiniz. Kitaptan bazı bölümler şöyle:

 


Comments

%d blogcu bunu beğendi: