Çernobil Bölgesinde Kuş Boyutunda Kelebek Tespit Edildi

1 dk


Ukrayna’nın Çernobil radyasyon ve ekolojik biyosfer rezervinde, ancak bir kuşta karşılaştırılabilecek büyüklükte, nadir bir kelebek türü bulundu. Kanat boyunun 110 milimetreye kadar ulaşabildiği en büyük kelebek türlerinden biri olduğunu belirtildi.

Tarihin en korkunç kazalarından birisinin yaşandığı Çernobil bölgesinde, boyut olarak bir kuştan farkı olmayan bir kelebek tespit edildi. Kelebekler renk renk olmalarıyla genellikle pozitif düşlerin hayvanları. Ancak kimi kelebek türleri insanı korkutabilecek renklerde ve boyutlarda olabiliyor. Çernobil’de görülen bu kelebek de kuşkusuz onlardan birisi.

Ukrayna’da bulunan Çernobil radyasyon ve ekolojik biyosfer rezervinde bir kuşla kıyaslanabilecek kadar büyük, nadir bir kelebek türü tespit edildi. Kelebeğe ait fotoğraf Çernobil Radyasyon ve Ekolojik Biyosfer Rezervi sayfasında paylaşıldı.

Rezervde görev alan bilim insanları, kelebeğin bir mutasyona uğramadığının altını çiziyor. Catocala fraxini türüne ait olan bu kelebek oldukça nadir bulunuyor.

Çernobil Bölgesinde Bulunan Catocala fraxini Türündeki Kelebek Neredeyse Bir Kuş Büyüklüğünde.

Çernobil radyasyon ve ekolojik biyosfer rezervi uzmanları bilimsel adı Catocala fraxini olan mavi kurdela kelebeğinin görüntülerini kamuoyu ile paylaştı. Araştırmacılar, Catocala fraxini’nin Ukrayna ve Avrupa bölgelerinde yaşayan, kanat boyunun 110 milimetreye kadar ulaşabilen; Avrupa’daki en büyük kelebek türü olduğunu açıkladı.

Genellikle geceleri hareket eden Catocala fraxini, ışığa doğru uçmayı tercih ediyorlar. Kelebeği bulan araştırmacılar, yağmurların durmasından sonra mavi kurdela kelebeklerinin en sevdikleri ağaç türü olan kavak ağacı kenarında serbest bırakılacakları öğrenildi.

Boyut olarak insanı korkutan bir hacme sahip olan Catocala fraxini, dünyada ilk olarak 1758 yılında İsveçli bilim insanı Carl Linnaeus tarafından keşfedildi.

Kaynak: Sputnik


Comments

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: