Yeni bir tür Filistin seferberliği başlamış olabilir

Arizona Üniversitesi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Çalışmaları Okulu'nda Doçent Maha Nassar anlatıyor.4 dk


Dünyanın dikkati bir kez daha; Şeyh Jarrah’daki evlerinden zorla çıkarılma girişimlerine karşı Doğu Kudüs’te iki hafta süren protestolar yapan Filistin, kadın çocuk demeden sivilleri katleden İsrail ve saldırılarını durdurmaması nedeniyle İsrail’e süre verip roket saldırısı başlatan Hamas’ın üzerinde.

Ancak İsrail genelindeki şehirlerde, başka önemli ve eksik bildirilen bir gelişme yaşanıyor. Bu gelişme Filistinliler ve İsrailliler hakkında konuşma şeklimizi değiştirebilir.

9 Mayıs 2021’den bu yana, sayıları yaklaşık 1,9 milyon olan ve sıklıkla “Arap İsrailliler” olarak anılan binlerce Filistinli, İsrail, Gazze ve Kudüs’teki Filistinli dostlarına destek vermek için sokaklara döküldü. Protestolar hem Filistinliler için Lydda olarak bilinen Hayfa, Yafa ve Lod gibi karma Arap-Yahudi şehirlerinde hem de ağırlıklı olarak Nazareth ve Umm al-Fahm gibi kasabalarda yapılıyor.

Gösterilerin boyutu ve kapsamı, bu Filistinlileri başka yerlerdeki Filistinlilerden ayrı olarak İsrail sosyal ve siyasi dokusunun bir parçası olarak tartışan birçok siyasi analisti şaşırttı.

Fakat İsrail’in Filistinli vatandaşlarının bir tarihçisi olarak, son olayların bu gidişine şaşırmadım. İsrail’in Filistinli vatandaşları, nadiren bu ölçekte olsa da, Filistinli kardeşleriyle özdeşleşme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir.

İzolasyon politikası, entegrasyon

1948’de İsrail’in kurulmasının ardından, ” Apart Kardeşler” kitabımda tartıştığım gibi , devlet yetkilileri, anavatanlarında kalan Filistinli azınlık arasında bir sadakat duygusu geliştirmeye çalıştı. Bu, İsrail’in onları yeni kurulan devletten kaçan veya kovulan Filistinlilerin büyük çoğunluğundan izole etme çabasının bir parçasıydı.

Bu “Arap İsrailliler”, 1966 yılına kadar askeri yönetim altına alındı ve mülteci kamplarında yaşayan aile üyeleriyle doğrudan temas kuramadılar. Çoğuna 1952’de İsrail vatandaşlığı verildi, ancak topraklarına erişimlerini engelleyen, ekonomik fırsatlarını sınırlayan ve hareketlerini kısıtlayan bir dizi ayrımcı yasayla karşı karşıya kaldılar. Oy verebilir, siyasi partiler kurabilir ve kamu görevini üstlenebilirken, kapsamlı hükümet gözetimi – ve devleti eleştirenlerin cezalandırılması – bu Filistinli İsrail vatandaşları arasında yaygın bir korku iklimi yarattı.

Ayrımcılık ve ekonomik dezavantaj bugün de devam ediyor. İsrail’deki Filistin kasabaları ve köyleri konut kıtlığı ve ekonomik az gelişmişlikle karşı karşıyadır. İş başvurusunda bulunanların belirli bölgelerde yaşamalarını veya orduda hizmet etmelerini gerektiren işe alma uygulamaları – çok az Filistinli vatandaşın yaptığı bir şey – Filistinlileri güvencesiz düşük ücretli işlere itiyor.

Doğrudan konut ayrımcılığı mahkemeler tarafından yasaklanmış olsa da, Yahudi toplulukları çoğunlukla Yahudi kasabalarında yaşayan Filistinli vatandaşların sayısını etkili bir şekilde sınırlayan kabul komiteleri kurdu.

Bu fiili ayrımcılık, İsrail’in okul sistemine de yansımıştır. Arap devlet okullarındaki öğrenciler, İbrani devlet okullarının çoğunda bulunanlara göre kişi başına daha az finansman almaktadır.

Buna ek olarak, Filistin vatandaşları “ dur ve geç ” (İsrail hükümeti tarafından kabul edilen bir yasa. İsrail askerleri, düşmanca hedef olduğu düşünülen bir yerde, “davranışa bakılmaksızın, yoldan geçenleri aramasına” izin veriyor) polis politikalarına tabidir.

İsrail’in Filistinli vatandaşları, devletin kuruluşundan bu yana, ancak sınırlar dahilinde bu koşulları protesto ediyorlar. 1964’te Arap milliyetçisi Ard grubu, “Filistin sorununa… Filistin Arap halkının istekleri doğrultusunda adil bir çözüm” çağrısında bulundu. Buna cevaben İsrail hükümeti grubu yasakladı ve liderlerini devlet güvenliğini tehlikeye atmak suçlamasıyla tutukladı.

Bu kısıtlamalara rağmen, Filistin ulusal kimliğine dair ifadeleri daha da yükseldi.

Maha Nassar

İsrail’in 1967’de Batı Şeria, Gazze Şeridi ve Doğu Kudüs’ü işgal etmesinden sonra, İsrail’in Filistinli vatandaşları ve işgal altındakiler düzenli olarak bir araya gelerek ortak mücadele duygusu geliştirdiler.

Bu ortak mücadele, Ekim 2000’de, Filistin kasabalarında binlerce Filistinli vatandaşın işgal altındaki topraklardaki Filistinlileri desteklemek için İsrail genelindeki karışık şehirleri bir araya gelerek ikinci Filistin intifadası veya ayaklanması sırasında sergilendi. İsrail güvenlik güçleri, İsrail’in Filistinli12 silahsız vatandaşını öldürdü ve 600’den fazla kişiyi tutuklayarak Filistin vatandaşlarının İsrail’de tam eşitliği sağlayabileceği fikrini baltaladı.

O zamandan beri İsrail, Filistin vatandaşlarını devlete entegre etmeyi amaçlayan çeşitli ekonomik kalkınma ve kamu hizmeti girişimleri başlattı. Ancak bu girişimler, Filistin vatandaşlarının hala karşı karşıya olduğu ayrımcılığı hafifletmek için pek bir şey yapmadı. Dahası, İsrail siyasetindeki sağ kanat kayması, bazı çevrelerden Filistinli vatandaşları İsrail’den tamamen kovmak için artan destek de dahil olmak üzere daha açık bir şekilde ırkçı retoriğe yol açtı .

Buna karşılık, daha fazla Filistin vatandaşı kendilerini yerleşimci sömürge yönetimine topluca direnen bir kişiye ait olarak tanımlıyor. Her 15 Mayıs’ta 1948’de Filistin’in kaybı olan Nakba’nın yıllık anma törenlerinde görüldüğü gibi, daha genç bir taban örgütçü kuşağı liderliği ele geçirdi.

Filistin kimliğinin bu merkezlenmesi, Mart 2021’de Filistin’deki Umm al-Fahm kasabasında sergilendi. Suç ve silahlı şiddet gibi görünen yerel sorunlara karşı protestolar, protestocular Filistin bayraklarını sallayarak ve Filistin şarkılarını söylerken Filistin ulusal kimliğinin bir ifadesine dönüştü.

Şeyh Jarrah çevresindeki son protestolar ve el-Aksa yerleşkesine yapılan saldırılar da aynı şekilde ortak bir Filistin davasını destekliyor. Tel Aviv’in birkaç mil güneyindeki karma şehir Lydd’deki bir mitingde, Filistin vatandaşı bir protestocu bir elektrik direğini tırmaladı ve İsrail bayrağını Filistin bayrağıyla değiştirdi.

Bu arada, Lydd protestocusu Moussa Hassoun’un 11 Mayıs’taki cenazesi, Filistin bayrağına sarılmış olarak toprağa verildi ve törene 8.000 kişi katıldı.  O zamandan beri protestolar daha da artarak İsrailli güvenlik görevlilerini kasabaya sokağa çıkma yasağı koymaya ve takviye çağırmaya yöneltti.

Artık parçalanmadı mı?

Mevcut protestolar, İsrail hükümetinin İsrail’in Filistinli vatandaşlarını işgal altındaki topraklarda ve sürgündeki Filistinlilerden izole etme ve onları İsrail devletine entegre etme girişimlerinin başarısız olduğunu gösteriyor. Ve göstericilere verilecek herhangi bir sert tepki, Filistinli vatandaşları İsrail devletinden daha fazla yabancılaştırmaya hizmet edebilirdi.

Barışçıl protestoları şiddetle bozan polis sahneleri , İsrail güvenlik güçlerinin ülke içindeki Filistin mahallelerine konuşlandırılması ve karma şehirlerde Filistinlilere saldıran silahlı İsrailli Yahudi kanun kaçakları da, inanıyorum ki, İsrail’in bir sömürge gücü olarak zihinlerdeki imajını daha da güçlendirebilir.

Ortaya çıkan şey, parçalanmış bir halk fikrini yalanlayan ve tüm Filistin halkını ortak bir mücadelede birleştiren yeni bir tür Filistin seferberliği olabilir.

Kaynak: The Conversation


Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: