Veri Bilimi Nedir? Geleceğin Mesleği mi Olacak?

Verinin toplanması, saklanması, işlenmesi ve güvenliği konuları birçok ülkenin öncelikli gündemi haline geliyor; bu durum veri bilimini de geleceğin mesleklerinden biri haline getiriyor.2 dk


Verinin toplanması, saklanması, işlenmesi ve güvenliği konuları birçok ülkenin öncelikli gündemi haline geliyor; bu durum veri bilimini de geleceğin mesleklerinden biri haline getiriyor.

Veriyi anlamanın, ona şekil vermenin, yığın ve kalabalık içinde fark edilmeyen birçok bilgiye ulaşmanın, şirketlere ve ülkelere karar üstünlüğü sağladığını vurgulayan Dr. Alper Özbilen, “Başta ABD, Çin ve Rusya olmak üzere farklı ülkelerin, kendi verilerini koruma refleksi ve diğerinin verisine erişme iştahı etrafında giderek şiddetlenen mücadele içerisine girdiklerine şahitlik ediyoruz. ‘Dijitalleşme’ başlığı altında, dijitalleşmeyi salt bir değer olarak görmüyor, dijital tüketici olmak ile üreten olabilme vasıflarını ayırmak gerektiğine inanıyoruz. Bilgi çağını sadece bilgiye erişebilme değil, bilgiyle etkileşim bağlamında değerlendirmek gerekliliğini görmek zorundayız. Neredeyse her şeyin dijital ortama taşındığı bu dönemde bizleri doğru, etkili ve değerli bilgiye götüren ise veri bilimi ve mühendisliği olacaktır.” dedi. 

“Gelecek 25 yıllık süreçte birçok meslek geçersiz kalacak”

Özbilen, gelecek 25 yıllık süreçte birçok mesleğin geçersiz kalacağının, bugün insan eli ve zihniyle takip edilen süreçlerin de bilgisayar ve bilgisayar kontrollü robotlar marifetiyle yapılacağının artık bir öngörü değil, gününü bekleyen gerçek haline geldiğini vurguladı. Veri biliminin, onun icracıları olan “veri bilimcisi” ve “veri mühendisi”nin şu anki tahminlerin de üzerinde bir öneme sahip olacağına işaret eden Özbilen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler, hem kendi ihtiyaç duyduğumuz insan kaynağına erişmek hem de sektörün ihtiyaç duyacağı uzmanlar yetiştirebilmek adına Veri Bilimi Programı’nı düzenleme kararı aldık. ‘Sektörde yetişmiş yeterli insan kaynağı yok’ gibi edilgen bir yakınmadan ziyade, bizim ve sektörün ihtiyaç duyduğu uzmanların yetişmesine katkı sunma yaklaşımının daha değerli olduğuna inandık. Çok kısa bir zaman zarfında ülkemizin en iyi üniversitelerinden toplamda 1.000’i bulan çok kıymetli başvurularla hoş bir şaşkınlık yaşadık. Bu teveccühe karşılık vermek adına, sadece yerinde yaz programı olarak tasarladığımız programımızı, yıl boyu devam edecek ve online ortamda da yürütülecek genişletilmiş bir programa çevirdik.”

“Yarının ihtiyaçlarını bugünden düşünmek gerekiyor”

Özbilen, sanayi-üniversite iş birliğine önem veren bir şirket olduklarını belirterek, “Üniversitelerimizi, ülkemizin nitelikli üretimine aday insan deposu olarak görüyoruz. Akademik birikimin, belirli dokunuşlarla üretim kapasitesine önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.” dedi.

Yarının ihtiyaçlarını bugünden düşünmenin önemli olduğunu, bu nedenle karşılıklı ve etkileşimli eğitimin büyük önem taşıdığını kaydeden Özbilen, sözlerini şöyle tamamladı:

“Program süresince katılımcılara ‘büyük veri altyapıları’, ‘dijital sinyal işleme’, ‘makine öğrenmesi’, ‘hibrit kuantum araştırmaları’, ‘analitik uygulamasında etik ve kanunlar’ başlıkları altında farklı disiplinleri de içeren pratik ve perspektifin geliştirilmesi hedeflenmektedir. Yaz programını başarıyla bitiren genç yeteneklerin uzun dönemli staj programlarına dahil edilmesi ve sonrasında profesyonel çalışma hayatlarına IntelProbe ailesiyle devam edebilmeleri de amaçlanmaktadır.”


Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win

Comments

Share via
Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi:
Send this to a friend