Sylvia Plath Hakkında Çok ve Az Bilinenler

Aşağıda, Sylvia Plath hakkında, bazıları iyi bilinen, bazıları daha az bilinen, ancak hepsi bu sevgili şairin kısa yaşamının bir portresine katkıda bulunan bazı büyüleyici gerçekler yer almaktadır.3 dk


Sylvia Plath (1932 – 1963), görünürde her şeye sahip gibi görünen yetenekli bir şairdi ancak otuz yaşında intihara yol açan depresyonla ömür boyu süren bir mücadeleyle kuşatılmıştı. Sylvia Plath hakkında, bazıları iyi bilinen, diğerleri daha az bilinen, ancak hepsi bu sevgili şairin kısa yaşamının bir portresine katkıda bulunan bazı büyüleyici gerçekleri derledik. 

Eserlerinin çoğu zamansız ölümünden sonra yayınlandı.

Sekizinci doğum gününden bir hafta sonra, Plath’ın babası ayak amputasyonu nedeniyle komplikasyonlardan öldü. Aynı yıl Boston Herald’ın  çocuklar bölümünde Plath ilk şiirini yayımladı.

İlk şiirinin adı “Şiir”

Önümüzdeki birkaç yıl boyunca, bölgesel dergi ve gazetelerde çok sayıda şiir yayınlamaya devam etti. İlk yayınlanan şiirinin adı “Şiir” idi ( Boston Herald,  1941)

“Islak çimenlerde cırcır böceklerinin cıvıltısını duyun .
Parlak küçük ateş böcekleri
geçerken parıldıyorlar. “

Sylvia Plath, Smith Koleji’ne ilk kaydolduğunda, ilk ana tercihi stüdyo sanatıydı, ancak yazmadaki parlaklığını keşfettikten sonra, profesörleri onu İngilizcede anadal yapmaya teşvik etti. Smithsonian Ulusal Portre Galerisi , 2017’de çalışmalarının bir retrospektifini oluşturdu.

Üç Yüzlü Portre, Sylvia Plath, 1950-1951
İlk intihar girişimi 

1950’de Plath, Smith Koleji’ne gitmeye başladı ve ilk başta gelişiyor gibiydi. Ağustos 1952’de, Sylvia Plath , New York merkezli kadın dergisi Mademoiselle tarafından düzenlenen bir kurgu yazma yarışmasını kazandı  ve Haziran 1953’te konuk editör olarak New York’ta bir ay geçirdi. Buradaki hatıraları daha sonra romanında bir bölüm oldu. 

Yarı soyut otoportre.

Deneyim umduğu gibi değildi ve aşağı doğru bir sarmal başladı. Plath ilk intihar girişimini 1953’te evinin altına girip annesinin uyku haplarını alarak yaptı.

Bu ilk intihar girişiminden sonra “sonsuz unutulma olduğuna gerçekten inandığım dönen karanlığa mutlulukla teslim olduğunu” yazdı. Olay, yerel gazetelere yansıdı. 

Plath şair Ted Hughes ile 25 Şubat 1956’da Cambridge, İngiltere’de bir partide tanıştı. Prestijli bir Fulbright Bursuyla oradaydı. Çift 16 Haziran 1956’da evlendi ve İspanya Benidorm’da balayı yaptı.

Ertesi yıl, Plath ve Hughes, mezun olduğu Smith College’da öğretmenlik yaptığı Massachusetts’e taşındı. Ders verirken yazmak için zaman ve enerji bulmak onun için zordu. 1959’un sonunda, başka bir hareket ve kapsamlı seyahatin ardından çift, Londra’ya geri döndü.

Gizli bir kolaj sanatçısıydı

Çoğu zaman daha karanlık, belki de daha dramatik bir ruhla ilişkilendirilmesine rağmen, Sylvia Plath’ın kolajlarında alaycı bir mizah anlayışı da vardı. Annesinin İngiltere’ye gönderdiği Amerikan dergileri de dahil olmak üzere bulabildiği her şeyden görsel sanat yaratırdı.

Plath’in kolajlarından biri.
Bell Jar ilk olarak takma adla yayınlandı

Bell Jar , 1963’te Victoria Lucas takma adıyla intiharından hemen önce İngiltere’de yayınlandı. Amerika’da gerçek adıyla 1971’de yayınlandı. Tek romanı, yarı otobiyografik, yazarın akıl hastalığı ile mücadelesini anlatıyor.

WB Yeats’in yaşadığı evde intihar etti

1962’den 1963’e kadar, Plath ve iki çocuğu İrlandalı şair WB Yeats’in oturduğu apartmanda yaşadılar; bunu kendi yazıları için iyi bir alâmet olarak görüyordu. Bilindiği gibi, çocukları yakındaki bir odada mışıl mışıl uyurken mutfağında gaz soluyarak intihar etti.

İntihar notu dört kelimeden oluşuyordu

Plath’ın şiirlerinde ölüm ve intiharı ne kadar kapsamlı ve anımsatıcı bir şekilde yazdığı göz önüne alındığında, kendi canına kıymadan önce yalnızca dört kelimelik bir not bırakması şaşırtıcı olabilir. İntihar notunda telefon numarasıyla birlikte “Lütfen Dr. Horder’ı arayın” yazıyordu.

Dahası için:

Sylvia Plath, Assia Wevill ve Zehirli Sarmaşık Ted Hughes

Kaynak: literaryladiesguide


Comments

%d blogcu bunu beğendi: