Sylvia Plath’in yanına gömülmek için kiliseye başvurdu

Şairin Heptonstall'da bir bölge mezarlığında bulunan mezarının yanına gömülmek istediğini söyleyen kadının en sevdiği kitap Plath'a ait bile değil. 1 dk


Sylvia Plath’ın mezarı, 1963’teki ölümünden bu yana birçok kişi için hayranlık uyandırdı; Şairin Heptonstall’da bir bölge mezarlığında bulunan mezar taşı son on yılda turistleri, “feminist vandalları” ve aynı şekilde hırsızları cezbetti. Daily Mail’in haberine göre şimdi de, Plath ile aynı mezarlığa gömülmek istediğini söyleyen bir “edebiyat aşığı” ortaya çıktı.

İsteyerek olmuyor

Bu, bir kimsenin isteyerek yapabileceği bir şey değil 1853 Cenaze Yasası, yalnızca yerel halkın, kilise üyelerinin ve cemaatte ölenlerin belirli bir mezarlığa gömülme hakkına sahip olduğunu belirtiyor ancak isteyenler, özel bir istekleri varsa davalarını savunmak için İngiltere Kilisesi’ne başvurabiliyorlar.

İngiltere Kilisesi tarafından yayınlanan bir rapora göre, Sylvia Plath’in yanına gömülmek isteyen ve bu amaçla dilekçe veren kişi 44 yaşında bir kadın, Oxfordshire’da ikamet ediyor ve en sevdiği romanı Charlotte Brontë’nin Villette olan “kararlı ve onaylanmış bir Hıristiyan”. Söz konusu kimseinin en sevdiği kitabın Sylvia Plath kitaplarından biri olmaması da ilgin. Söz konusu kişi dilekçesinde şunları yazdı:

Sorunlu şair yazmış

“Birkaç yıl önce annemle birlikte, şair ödüllü Ted Hughes’un karısı, sorunlu şair Sylvia Plath’ın mezarını ziyaret etmek için Heptonstall’a gittim. Dik tepeden aşağı Hebdon Köprüsü’ne giden son otobüs geri dönene kadar bile uzun süre kalmadık yine de bu yerde kendimi son derece ruhani hissediyordum.

Kardeşlerim ve aileleri edebiyatı sevdiğimi biliyorlar ve neden St.Thomas’ın Yorkshire’daki Heptonstall’daki St. Thomas the Apostle cemaatindeki mezarlığına gömülmek istediğimi anlayacaklar.”

Dilekçe sahibi ayrıca, mezar taşında Resurgam (Latince “tekrar yükseleceğim”) yazmasını istediğini çünkü “Jane Eyre’nin Charlotte Brontë’nin romanındaki arkadaşı Helen Burns’ün mezarına eklediği bir tablette bu sözün yazılı olduğunu belirtti. ”

O zaman neden Charlotte’un mezarının yanına gömülmek istemiyor o da ayrı mesele. Nereden bakarsak ilginç yani.


Comments

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı
%d blogcu bunu beğendi: