Romanda Bir Karakteri Nasıl Öldüreceğine Dair 5 Noktalı Bir Plan

Merhaba canavar. Zavallı masum bir karakteri öldürmek istiyorsunuz. Kendiniz hayat verdiğiniz bir karakteri... Şey, gerçekten, aşağı düştünüz, ama aynı zamanda doğru yere geldiniz.🥰3 dk


Yaşamak mı yaşamamak mı? Kurgusal bir karakteri öldürmeyi mi düşünüyorsunuz? Eğer öyleyseniz, bir karakteri nasıl öldüreceğimizle ilgili 5 maddelik planımızı kullanın.

Hadi konuşalım.

Herhangi bir suç gibi, bunun da bir kurbanı var – okuyucunuz.

Ve bu bir suçtur. Hiç kuşkunuz olmasın, okuyucularınız geri kalan süre boyunca sizi bunun için yargılayacaktır. Yani, en iyisi doğru yapın yoksa sonuçlarına katlanırsınız.

Şimdi, kimse sizi bu cinayetten ötürü yargılamayacak. Elbette, Ölüm Yıldızınızla binlerce Aldera’lıyı havaya uçurun, elf kitle imha silahlarıyla bir milyar Ork katledin ve bir pipo içerken Viktorya toplumunda yolunuzu kaybedin.

Bir Karakteri Öldürmek İçin 5 Neden

Onları öldürün çünkü: Olay örgüsünü ilerletebilir . Gerilim ve dedektif romanları bu mekanizma etrafında inşa edilmiştir.

Bir karakter görevini yerine getirir. Kurtarılmış kötü bir adam genellikle kendini feda eder. Dan Boromir (Sean Bean) Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’nde Frodo için kendini feda ederek geçmişteki başarısızlıklarının bedelini öder.

Bu hareketiyle de başka bir karakteri de motive ediyor. İntikam güzel bir neden ve takip etmesi kolay. Net hedefler verir ve sağlam ve tatmin edici bir olay örgüsü oluşturur. Mafya, John Wick’in köpeğini öldürmeden film olamazdı.

Gerçek bir sonuç duygusu yaratır . Bu, okuyucunuzu dünyaya çekmenize yardımcı olur ve onları dünyayla daha tam bir şekilde meşgul eder. Sanırım JK Rowling, Snape ve Dumbledore’u bu nedenle öldürdü.

Bir Karakteri Öldürmemek İçin 3 Neden

Şu durumlarda yapmayın: Sadece yabancı karakterlerden kurtuluyorsunuz. Sadece ilk etapta yazmayın. Zaten ölseler bile kimse umursamayacak. Boba Fett, Return of the Jedi’da neden bir salak gibi öldü ? Sanırım yazarlar onun için bir bölüm yazmak istemediler.

Okuyucularınızı üzmeye çalışıyorsunuz. İnsanlar kitabınızı okumaktan zevk almalı, korkmamalı. Luke Skywalker’ın ölümü burada öne çıkıyor.

Hala saklamak istediğiniz veya ölmemesi gereken bir karakter için bir çıkış yolunuz yoksa, o zaman yeniden yazma zamanıdır. Yazınızı mantıklı olacak şekilde yapılandırın. Daha önce yazdıklarınızın kölesi değilsiniz. Her zaman değiştirilebilir. Örnek : Brandon Sanderson Mistborn serisi, serinin ilk kitabının bitiminden önce Kelsier’i (erkek başrol) ve Lord Ruler’ı (düşman) öldürdü. Sonraki iki kitap sonuç olarak bir şekilde yönsüzdü ve esasen yeni düşmanlar icat etmek zorunda kaldı. Lord Hükümdar tüm dünyayı yönettiği için, onun seviyesinde başka bir tehdit yoktu. Karakterler sonunda yıkım tanrısıyla savaşmaya başladı. Biraz öngörüyle, hikayenin doruk noktası birinci kitaptan ziyade üçüncü kitapta olabilirdi.

Bir Karakter Nasıl Öldürülür

Bir karakteri öldürmenin iyi bir fikir olduğundan emin olduktan sonra, işte bazı öneriler:

1. Ani olmalıdır.

Ölüm asla beklenmez. Bir karakter ölüme mahkum olduğunda veya bir hastalığı olduğunda bile, bunun için plan yapmadıkları bir zamanda gelmelidir.

2. Normal bir ölüm olmamalıdır.

Bir savaşçının savaşta ölmesi, yalnızca gerçek hayatta olan bir şeydir. Kurguda, büyük savaşçı, ölümcül yarasını aldıktan birkaç dakika veya hatta saat sonra ölür. Bu onları daha kahraman yapar ve aynı zamanda diyalog ve veda için zaman verir. Obi Wan’ın ölümünü düşünün.

3. Görkemli veya anlamlı olmalıdır.

Ölümlerinin fark edildiğinden emin olun.

Bu, başka bir karakteri kurtarmak gibi kahramanca bir şey yaparken öldüğü anlamına gelebilir. Ya da hayatta kalan karakterlere sırları ile düşmanlarının zayıflıklarını anlatabilirler.

Her şeye rağmen, arka planda sessizce gerçekleşen bir şey değil, hikayede çok önemli bir an olmalı.

Duygusuz Spock, arkadaşı Kirk’ün hayatını kurtarırken ölür. Hadi birlikte hızlıca ağlayalım:

MCCOY: (Kirk’ü geri tutar): Hayır! Tüm kompartımanı su basacaksın!
KIRK: Ölecek!
SCOTTY: Efendim! Zaten öldü.
MCCOY: Artık çok geç.
(Kirk cama doğru yürür.)
KIRK: Spock!
(Spock cama doğru zayıf bir şekilde yürür.)
SPOCK: Gemi… tehlikede mi?
KIRK: Evet.
SPOCK: Kederlenmeyin Amiral. Bu mantıklı.
Çoğunun ihtiyaçları ağır basar…

KIRK: Azınlığın ihtiyaçları.
SPOCK: Veya biri. Kobayashi Maru testine şimdiye kadar hiç girmedim. Çözümüm hakkında ne düşünüyorsunuz?
KIRK: Spock.
(Spock oturur.)
SPOCK: Ben senin arkadaşın oldum ve her zaman da olacağım.
[Spock elini cama koyar ve parmaklarını Vulkan selamı ile açar.]
SPOCK: Uzun yaşa ve başarılı ol.

4. Asil ya da korkunç olmalıdır.

Kahramanın aşılmaz olasılıklarla savaşması gerekiyor.

Pers ordusunu, Yunan ordularına toplanmaya yetecek kadar zaman vermek için geride tutan 300 Spartalı’nın ölümü burada güzel bir örnek.

5. Doğru hissettirmelidir.

Okuyucunuzun gereksizmiş gibi hissetmesini istemezsiniz. Bunun kaçınılmaz olduğunu düşünmeleri gerekir.

Ölümün mantığı sağlam olmalı. Kahramanın bundan çıkış yolu olmamalıdır. Kötü adam son numarasını çoktan kullanmış olmalı. Iron Man’ın ölümü örneğin.

Son Nefes… Kelime…

Artık bir karakteri nasıl öldüreceğine dair böylesine ölümcül bir bilgiyle silahlandığına göre, umarım onu ​​akıllıca kullanabilirsin. Öykünüze devam etmek için hiç karakter kalmasın diye idareli öldür.

Ama öldür. En az arada bir😎

Kaynak: www.writerswrite.co.za


Comments

%d blogcu bunu beğendi: