Yazarların Covid 19 İle İmtihanı-Orkun Uçar: Yazar Dediğin Karantinada Yaşar

Son kitabı Absentium- Yazarın Dönüşü ile kitap satış listelerini altüst eden Metal Fırtına'nın yazarı Orkun Uçar Covid 19 ile imtihanını anlattı.2 dk


Covid 19 salgını hepimizi derinden etkiledi. Kısıtlamalar olsun olmasın hepimiz biraz evlerimize çekildik, kendimizi karantinaya aldık. İnsanlardan belki de gereğinden fazla kopmamız çiseden nem kapmaya başlamamız da çabası. Bu süreci herkes kendine göre yaşıyor; virüsü umursamadan düğün dernek gezen de yok değil.

Peki bu süreci zaten biraz karantinada yaşayan yazarlar düşünce insanları nasıl geçiriyor? Onları karantina dönemi ve Covid 19 salgını nasıl etkiledi? İlk olarak son kitabı Absentium- Yazarın Dönüşü ile kitap satış listelerini altüst eden Metal Fırtına’nın yazarı Orkun Uçar’ var.

Uçar geçirdiği süreci, yaşadıklarını ve hissettiklerini anlattı. Covid 19’un ilk dönemlerinde hastalığa yakalandığını düşündüğünü söyleyen Uçar, “Covid-19 biraz benim Metal Fırtına 4 Turan kitabıma benziyor” dedi. Salgının zaten biraz karantinada gibi yaşadığını ortaya çıkardığını belirten Uçar, “Asosyal olduğumdan insanlarla irtibatım azdır” dedi. İşte Uçar’ın anlattıkları:

Orkun Uçar

“Şubat ayında ailemle İzmir’deydim. Yılın başından itibaren Çin’deki salgın haberlerini okumaya başlamıştık. Wuhan’da yaşananlar distopik bir gelecek gibiydi. Türkiye’de henüz hastalık görülmemişti ama söylentileri duyuyorduk. Tıpkı enflasyon rakamı gibi bu hükümetin hiçbir dediğine inanmıyordum.

Mart başı Bodrum’a dönelim dedik ve annemle yola çıktık. İkimizde o gün çok hasta olmuştuk. Grip gibiydi ama daha değişikti. Birkaç gün yattık. Şimdi geriye dönüp baktığımda Covid’i hafif atlattığımızı düşünüyorum çünkü yediklerimizden tat almıyorduk. (Bir arkadaşımız Covid’de alınan virüse maruz bırakılma dozunun etkili olduğunu söylemişti, biz belki de şanslıydık.)

Covid-19 biraz benim Metal Fırtına 4 Turan romanıma benziyor, zira konu Çin’den yayılan bir salgın. Biyolojik savaş. Gerçi romanda salgını nükleer savaş takip ediyor.

Kişisel olarak salgın bana zaten normalde karantina koşullarında yaşadığımı gösterdi zira kışın fazla dışarı çıkmam, yazın her gün denize girerim ama. Asosyal olduğumdan insanlarla irtibatım azdır.

Covid 19 konusunda kafam karışık. Bir yanda ölenler, bir yanda alınması gereken önlemlerle fakirleşen insanlar. Yasaklar konuluyor ama elektrik faturası, kira, vergide destek yok.

Her ülke Covid 19’u yaşıyor ama bir ekstradan AKP’yi de çekiyoruz.

Şanssızlık.”


Comments

%d blogcu bunu beğendi: